Aké ponaučenie si z bankovej krízy vezme trh s kryptomenami?

Banková kríza, počas ktorej došlo ku krachu subjektov ako Silvergate Capital, Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, len prehĺbila deficit dôvery v klasické finančné inštitúcie. Uvedené banky boli kľúčové aj pre kryptomenové spoločnosti a burzy. Ich zánik viedol k hľadaniu nových bankových partnerov, čo mohlo spomaliť rozvoj odvetvia. Často však platí, že nič sa nedeje bez príčiny a dôsledky danej situácie nemusia byť vždy výlučne negatívne. Môže bitcoinový trh z prebiehajúcej krízy profitovať?

od Martin Tkáč

Newsletter news

Je bezpečný ako banka? Nie celkom

V poslednom čase sme už viackrát spomínali, že príslovie „bezpečný ako banka“ v praxi stratilo veľa zo svojho významu. Tradičné finančné inštitúcie čoraz viac strácajú dôveru verejnosti v starostlivosť o svoje financie. Udržiavanie našich finančných prostriedkov na bankových vkladoch znamená, že sme nútení veriť banke, že bez ohľadu na všetko si budeme môcť peniaze vybrať vo vhodnom čase.

Čo však v prípade, ak sa v danom subjekte zrazu vyskytnú problémy s likviditou a my sa zrazu dočítame, že naša banka pozastavuje výbery? Potom sa ukáže, že sme vo veľmi nepriaznivej situácii, pretože naše peniaze boli zmrazené a my sme úplne stratili kontrolu nad svojimi financiami. Nikoho nemusí príliš zaujímať, že máme záväzky voči iným, že musíme zaplatiť splátku úveru, účty za byt alebo daň z podnikania. Zostaneme úplne sami s problémom, že sa nemôžeme dostať k peniazom, ktoré sme legálne zarobili, a nemôžeme ich minúť na uspokojenie kľúčových potrieb.

Ďalším problémom je, že aj keď sa nám podarí včas vybrať naše prostriedky z banky, ktorá nám bola naklonená, otázkou je, kam sa teraz môžeme obrátiť na ich bezpečné uloženie. S týmto problémom sa v súčasnosti stretávajú najmä väčšie kryptomenové firmy, ako sú burzy alebo hedžové fondy. Všimnite si, že mnohé inštitúcie nášmu odvetviu nedôverujú. Pomerne veľa bánk sa na peniaze pochádzajúce z tohto biznisu pozerá zhora nadol ako na niečo, o čom sa dá pochybovať, či pochádza z legitímnych zdrojov. Prispieva k tomu okrem iného aj negatívny naratív vlád, ktoré majú vo zvyku okolo kryptomien neustále rozsievať FUD. Nedávno Biely dom pridal svoje 3 centy k podnecovaniu nevôle voči trhu s kryptomenami vo svojej výročnej ekonomickej správe.

Banky, ktoré skolabovali začiatkom marca – Silvergate Capital, Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank – sa vyznačovali tým, že bez väčších problémov ponúkali svoje služby burzám kryptomien, poskytovateľom úverov na kryptomeny, emitentom stablecoinov alebo hedžovým fondom. Po ich zatvorení bolo potrebné hľadať nové „útočisko“pre milióny dolárov, ktoré patrili spoločnostiam ako Circle, Coinbase alebo Celsius.

Kríza a nové nariadenia

Zatvorenie bánk priateľských ku kryptomenám môže mať za následok aj zavedenie nových regulácií zo strany regulačných orgánov, ktorých cieľom je zvýšiť kontrolu nad týmto sektorom. Regulácia sama o sebe nie je zlá, hoci je tu otázka, kto nové regulácie stanoví. Ak je to regulátor, ktorý sa dobre vyzná v povahe digitálnych aktív, pozná ich prednosti a vie, na čo sa dajú použiť, a zavedené regulácie majú za cieľ poskytnúť účastníkom trhu ochranný dáždnik, potom je to v poriadku. Ak sa však regulácie ujmú subjekty ako americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), kdeGary Gensler vidí istotu vo všetkom, čo nie je bitcoin, a zavedie agresívnu politiku presadzovania práva s veľmi vágnymi pravidlami, potom sa máme čoho obávať.

Pripomeňme, že v kryptomenovej komunite koluje teória, že zatvorenie Signature Bank bolo diktované skôr tlakom regulátorov a menej obavami o bezpečnosť vkladov klientov. Každý má na to svoj názor, hoci viaceré faktory naznačujú, že na tom naozaj môže niečo byť. Ak by sa tento motív ukázal ako pravdivý, znamenalo by to, že regulačné orgány chcú za každú cenu potlačiť sektor kryptomien. To by sa zasa mohlo veľmi zle odraziť na tomto trhu a jeho vývoji.

Požehnanie v čase katastrofy

Uprostred celej bankovej krízy však existujú určité výhody, z ktorých ťaží samotný najstarší trh s kryptomenami. Nedávny článok webovej stránky Coindesk o tom, prečo je „kolaps banky Silicon Valley Bank (SVB) požehnaním pre bitcoin (BTC)“, poukazuje na analógiu so situáciou v roku 2013. Vtedy totiž prebiehajúca finančná kríza na Cypre výrazne vykresľovala obraz systému frakčných rezerv, ktorý sa rozpadá zvnútra. V dôsledku toho sa vtedy mnoho ľudí obrátilo na trh s bitcoinom, čo podporilo jeho býčí trh.

Vtedajšia, ako aj súčasná kríza len posilňuje presvedčenie maximalistov bitcoinu, že jeho decentralizovaný charakter peer-to-peer siete je jeho výhodou oproti tradičným financiám. K tomu, samozrejme, treba pripočítať skutočnosť, že BTC je imúnny voči konfiškácii zo strany úradov. Nikdy nenastane situácia ako pred rokom v Kanade, keď protestujúcim motoristom jednoducho odrezali prístup k ich bankovým účtom, aby ich zastrašili.

Poďme sa teraz pozrieť na aktuálnu situáciu výmenného kurzu bitcoinu. V čase písania tohto článku sa BTC obchoduje za 28 700 USD, čo predstavuje 14 % skok na mesačnej báze. Kolapsy bán tlačia investorov ešte viac k bitcoinu.

Aké ponaučenie si z bankovej krízy vezme trh s kryptomenami?

bitcoin

Prijatie bitcoinu a bankový chaos

Odvetvie bitcoinu má pred sebou ešte veľa veľkých výziev. K úplnému prijatiu tohto aktíva vedie ešte dlhá cesta a prvá kryptomena je skutočne len na začiatku svojej cesty. Veľa bude závisieť od toho, ako sa inštitúcie budú na túto triedu aktív pozerať, koľko kapitálu bude do sektora prúdiť od inštitucionálnych investorov a (čo je najdôležitejšie) od toho, čo urobia regulačné orgány.

Je pochopiteľné, že mnohí jednotlivci a spoločnosti majú stále určité obavy zo vstupu na tento trh. Veľký priestor na pochybnosti ponecháva dynamicky sa meniaca cena kryptomien, vďaka ktorej sú stále vnímané ako rizikové aktíva.

Je však dôležité mať jasno. Bitcoin sa naďalej vyvíja a robí to čoraz rýchlejším tempom. Jedna vec sa nemení, a to je jeho decentralizácia a otvorený a transparentný systém, ktorý nám umožňuje zachovať si plnú kontrolu nad tým, čo sa deje s našimi prostriedkami. Ďalšou vlastnosťou tejto digitálnej meny je, že je prístupná každému, kto má prístup na internet. Bez ohľadu na to, či sme bohatí jednotlivci alebo možno pochádzame z chudobnejších pomerov, v akej krajine sme sa narodili a čím sa živíme, bitcoin nikoho nevylučuje a je pre všetkých.

A bitcoin je solídnou alternatívou na uloženie našich finančných prostriedkov a zárukou toho, že ak sa budeme riadne starať o jeho správu a bezpečnosť, náš majetok bude oveľa lepšie chránený ako v tradičnom bankovníctve.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár