Konstantin Ignatov, brat Cryptoqueen, je na slobode

Vraciame sa k prípadu OneCoin. Americký súd totiž rozhodol, že Konstantin Ignatov, brat Rujany Ignatovej, ktorá stála na čele známej pyramídovej schémy pseudokryptopeňazí, môže ísť na slobodu. Ako je to možné?

od Martin Tkáč

Konstantin Ignatov vychádza na slobodu

Ako informovala agentúra Bloomberg, americký okresný sudca Edgardo Ramos prepustil Ignatova z ďalšieho výkonu trestu. Hovoríme však o človeku, ktorý stál za projektom OneCoin, ktorý získal 4 miliardy USD od investorov, ktorí mu dôverovali.

Konstantin sa pred súdom priznal k vine – pomáhal svojej sestre viesť OneCoin. Bol odsúdený na 34 mesiacov väzenia. Teraz je prepustený na slobodu, pretože si už odpykal primeraný čas vo väzbe.

Ruja Ignatova zamestnala svojho brata ako osobného asistenta. Stalo sa tak v roku 2014. Po zmiznutí jeho sestry v roku 2017 Konstantin prevzal kontrolu nad projektom a podľa prokuratúry sa stal „faktickým vedúcim“ spoločnosti.

Počas súdneho procesu Ignatov priznal, že klamal o likvidácii svojho notebooku, ktorý hľadali služby. Okrem toho poskytol usvedčujúce svedectvo proti Markovi Scottovi, bývalému právnikovi spoločnosti OneCoin, ktorý bol odsúdený za pranie 400 miliónov USD, ktoré patrili „investorom“. V januári bol Scott odsúdený na 10 rokov väzenia. Musí tiež vrátiť 392 miliónov USD.

Cryptoqueen zostáva na slobode?

Okrem Ignatova a Scotta boli za účasť na projekte OneCoin odsúdení na trest odňatia slobody aj ďalší bývalí vedúci pracovníci. Napríklad Karl Sebastian Greenwood, spoluzakladateľ pyramídovej schémy, bol v septembri odsúdený na 20 rokov väzenia. Ako hlavný propagátor zarobil 300 miliónov USD. Tieto peniaze minul na luxusné cesty, oblečenie a nehnuteľnosti.

Irina Dilkinská, právna riaditeľka spoločnosti OneCoin, v novembri priznala svoju vinu a teraz jej hrozí maximálne 10 rokov väzenia.

Medzitým nie je jasné, čo sa stalo s Rajou Ignatovou. Tá zostáva na slobode od roku 2017. Alebo je mŕtva. Hoci je na zozname desiatich najhľadanejších osôb Federálneho úradu pre vyšetrovanie, nikto nevie, kde sa nachádza. Objavili sa dokonca bláznivé teórie, podľa ktorých sa skrýva na jachte, ktorá sa plaví v nezávislých vodách. Za takýchto podmienok ju nikto nemôže zatknúť. Pravdepodobnejšie však je, že ju v roku 2018 zavraždil bulharský drogový barón. Podľa tejto verzie malo byť jej telo neskôr rozštvrtené a hodené do mora.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár