Kryptopeňaženky, čo treba vedieť?

od Martin Tkáč

Na to aby sme mohli vlastniť alebo obchodovať kryptomeny, budeme potrebovať kryptomenovú peňaženku. Kryptopeňaženka je digitálna peňaženka, ktorú používame na úschovu, posielanie alebo prijímanie kryptomien ako napríklad Bitcoin, Ethereum, Solana a ďalšie. 

Obsah

Fungovanie kryptopeňaženiek

Každá kryptopeňaženka vždy obsahuje dve časti – verejný a súkromný kľúč.

Verejný kľúč alebo inak verejnú adresu peňaženky môžete zdielať s ostatnými, naopak súkromný kľúč nesmieme nikomu odhaliť. Verejná adresa môže byť prirovnaná k e-mailovej adrese a súkromný kľúč si predstavte ako svoje heslo.

Súkromný kľúč sa používa na šifrovanie transakcií, zatiaľ čo verejný kľúč sa používa na ich dešifrovanie. Inak povedané každý, kto má prístup k súkromnému kľúču, má zároveň prístup do celej peňaženky. Verejný kľúč slúži na zdielanie s ostatnými užívateľmi a slúži ako dôkaz o tom, že ste vlastníkom práve vy.

V bankovníctve môžeme prirovnať verejný kľúč IBANu.

Kombinácia súkromných a verejných kľúčov vytvára digitálny podpis. Je to špeciálny typ digitálnej kryptografie, ktorého cieľom je vytvoriť bezpečný digitálny odkaz na identitu držiteľa kryptopeňaženky. Digitálne podpisy dokazujú vaše vlastníctvo a umožňujú vám kontrolovať váš majetok.

Aké kryptopeňaženky poznáme?

Kryptopeňaženky delíme do dvoch základných kategórii:

Horúce peňaženky (Hot wallets) – alebo inak aj online peňaženky, ktoré sú neustále pripojené k internetu

Výhody: 

Tento druh peňaženiek väčšinou poskytujú online služby, ktoré umožňujú obchodovanie s kryptomenami. Online peňaženky sú v drvivej väčšine zadarmo, spoplatnené sú len jednotlivé transakcie.

Peňaženky vieme pohodlne uchovávať vo svojom smartfóne a preto je ich používanie veľmi obľúbené.

Nevýhody:

Keďže je peňaženka trvalo pripojená k internetú je náchylná na hackerské útoky, preto tieto peňaženky niesú vhodné na dlhodobé uchovávanie kryptomien.

Studené peňaženky (Cold wallets) – alebo inak offline peňaženky, ktoré nie sú pripojené k internetu

Výhody:

Peňaženky, ktoré nie sú pripojené k internetu, sú vhodné na dlhodobé držanie kryptomien. Peňaženku pripojíme k internetu len vtedy, keď odosielame kryptomeny. Ale čo prijímanie kryptomien?

V tomto prípade peňaženka môže ostať v režime offline, pretože nieje potrebné potvrdiť transakciu.

Nevýhody:

Nevýhodou týchto peňaženiek môže byť cena a pre začiatočníkov zdĺhavý a mierne náročný proces prvého nastavenia. Peňaženku je potrebné vždy pripojiť k PC, čo môže byť pri častom odosielaní kryptomien nekomfortné.

Kryptopeňaženky

Čo ak peňaženku stratím?

Aj na toto výrobcovia mysleli. V prípade ak stratíte offline kryptopeňaženku, svoje kryptomeny viete obnoviť na inom zariadení rovnakého typu použitím tzv. master kódu alebo seedu.

Master kód je niečo ako generálne heslo, ale určite ho neprirovnávajme ku klasickému heslu alebo  PIN kódu. Ide o spojenie náhodne generovaných slov vytvorených pri počiatočnom nastavení vašej peňaženky.

Záver

Na trhu je aktuálne niekoľko výrobcov kryptopeňaženiek. Medzi najznámejšie a užívateľský prívetivé patria Ledger alebo Trezor, ktoré sme si v redakcii odskúšali a ostali pri ich používaní. Každopádne, prieskum trhu vám určite otvorí aj iné možnosti a my budeme prinášať čo najviac čerstvých informácii.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár