Portugalské voľby: stane sa krajina novým európskym blockchainovým centrom?

Otvorí sa ďalšia krajina v Európe technológii blockchain a kryptomenám? Včera sa v Portugalsku konali voľby. Podľa exit pollu zatiaľ opozičná stredopravá Demokratická aliancia zvíťazila v boji o moc nad stredoľavou Socialistickou stranou. Až na to, že koaličnému partnerovi chýba väčšina. A to by sa mohlo ukázať ako rozhodujúce.

od Martin Tkáč

Voľby v Portugalsku

Demokratická aliancia, koalícia sociálnych demokratov, kresťanských demokratov a monarchistov, zvíťazila vo voľbách do portugalského jednokomorového parlamentu – Zhromaždenia republiky. Aspoň tak to vyplýva z exit pollu. Toto zoskupenie získalo 29 – 33 % hlasov (prieskum uvádza rozmedzie, nie presné výsledky). Na druhom mieste sa umiestnila stredoľavá Socialistická strana, ktorá v krajine vládne od roku 2015 (25 – 29 %). Stupne víťazov uzatvára konzervatívna strana Chega (14-17 %).

Ak by teda Demokratická aliancia vytvorila koalíciu s Čegou, mohla by vládnuť. Jej lídri však takýto scenár vylučujú.

Blockchain v programe strany

Portugalsko je jednou z najmenších krajín v Európe. Po nedeľňajších voľbách má však šancu stať sa lídrom regiónu v oblasti kryptomien. Kľúčová je však koalícia Aliancie so stranou Chega, ktorá vo svojom programe uviedla zámer upevniť postavenie Portugalska ako centra pre kryptomeny a blockchain. Jej lídri tvrdia, že chcú rozšíriť využívanie technológie blockchain na reálne prípady použitia – aj na inštitucionálnej úrovni. Sľubujú, že budú „investovať do technologického vzdelávania, počnúc základnými školami, s úvodnými kurzami o digitálnej ekonomike, najmä o kybernetickej bezpečnosti, umelej inteligencii, programovaní a blockchaine“. Chcú tiež začleniť kódovanie a tému blockchainu do školských osnov.

Podobný postoj zastáva aj stredopravá Demokratická aliancia. Aj ona chce zaviesť programovanie do národného vzdelávacieho programu s cieľom dostať Portugalsko do roku 2030 medzi 10 najlepších krajín v Európe z hľadiska digitalizácie. V jej programe však chýba akákoľvek zmienka o blockchaine.

Chega ide o niekoľko krokov ďalej: chce „preskúmať možnosti štátu využívať technológiu blockchain na výrazné zníženie byrokracie a administratívnej zložitosti a na zabezpečenie väčšej transparentnosti“. Blockchain by mohol pomôcť reformovať systémy registrácie majetku a pozemkov, ako aj digitálnu identitu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár