Čo je satoshi a čo prináša?

Satoshi je najmenšia jednotka bitcoinu, vlajkovej lode digitálnej meny vo svete kryptomien. V čase písania tohto článku je hodnota jedného satoshie extrémne nízka. Pre dlhoročných vyznávačov Bitcoinu je to však dobrá správa, pozerajúc sa na túto hodnotu z pohľadu rokov. Ide o potvrdenie dôležitosti a hodnoty Bitcoinu v celosvetovom meradle.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Vzhľadom na vývoj v oblasti kryptomien v posledných rokoch sa satoshi ako jednotka stala veľmi užitočnou. Minimálna merná jednotka používaná pri bitcoinech je presne 1 satoshi. V súčasnosti je oveľa bežnejšie, že používateľ kryptomeny vlastní malé množstvo jedného bitcoinu, než vlastní veľa BTC.

V nasledujúcom článku sa pozrieme na históriu Bitcoinu, zistíme, čo je to satoshi, odkiaľ tento názov pochádza a prečo sa oplatí zaujímať o najmenšiu jednotku tejto najhodnotnejšej kryptomeny na svete.

Obsah

História BTC

Najmenšia merná jednotka pre Bitcoin je pomenovaná po Satoshi Nakamotovi, tvorcovi Bitcoinu. Dokument BTC popisuje, ako môže Bitcoin, peer-to-peer systém elektronických peňazí, vyriešiť problém dvojitej útraty v systémoch digitálnych aktív.

Zatiaľ čo bitcoin bol prvou kryptomenou, ktorá sa skutočne uchytila, už existovali predchádzajúce pokusy vytvoriť internetové meny pomocou šifrovaných účtovných kníh. Dva príklady sú B-Money a Bit Gold. Vytvorenie týchto mien bolo revolučné. Nikdy však neboli úplne vyvinuté. Niektorí ľudia veria, že Satoshi Nakamoto mohol mať niečo spoločné s vyššie uvedenými projektmi.

Prvý človek, ktorý predal svoje bitcoiny, tak urobil v roku 2010. Rozhodol sa vymeniť 10 000 BTC za dve pizze. Pri dnešnom ohodnotení by tieto bitcoiny mali hodnotu stoviek miliónov dolárov, ak by si ich kupujúci ponechal. Popularita kryptomeny rástla a myšlienka decentralizovaných a šifrovaných mien narástla na popularite. Začali sa objavovať alternatívne kryptomeny.

socha satoshi nakamotor madarsko

Satoshi – základná kryptomena

Cena bitcoinu v priebehu rokov kolísala. Rovnako aj chuť verejnosti po blockchainovej technológii sa postupom času menila.

V roku 2017 BTC smelo prekročili psychologickú hranicu 10 000 dolárov. V ďalších rokoch bola jeho hodnota ešte vyššia. Ba čo viac, nedávno sa blockchain a kryptomeny definitívne dostali do mainstreamového lexikónu. Technológia blockchain prispela k vývoju nespočetného množstva aplikácií. Bitcoin zostáva najpopulárnejšou a najznámejšou kryptomenou.

Fyzickú mincu alebo bankovku je možné použiť len na jednu transakciu. Fyzickú menu môže vymieňať za tovar alebo služby iba jedna osoba. V dôsledku transakcie jedna osoba získa určitý tovar a predávajúci ho stratí. Minúť peniaze dvakrát by znamenalo minúť rovnakú sumu dvakrát v dvoch samostatných transakciách. Tento problém vyriešila peer-to-peer účtovná kniha. Spolu s príslušným mechanizmom konsenzu bráni vlastníkovi kryptomeny minúť rovnakú sumu viackrát.

Čo je satoshi?

Aké malé alebo aké dôležité je satoshi? A čo je vlastne satoshi?

Zjednodušene povedané, jeden Bitcoin obsahuje 100 miliónov satoshi. To sa rovná 0,00000001 BTC. Satoshi nie je jedinou existujúcou divíziou Bitcoinu. Ďalším používaným pojmom je milibitcoin. Ide o hodnotu jednej tisíciny bitcoinu alebo 0,001 BTC. Jedna milióntina bitcoinu je mikrobitcoin alebo 0,000001 bitcoinu. V Lightning Network je možné vykonávať transakcie s použitím ešte menších jednotiek ako satoshi.
Samotné bitcoiny alebo satoshi, hoci nepatria k žiadnemu hlavnému menovému páru, je možné vymeniť za iné meny a meny. Fiat meny je možné zameniť za kryptomeny pomocou rôznych kryptomenových búrz.

Tradične transakcie zahŕňajú vloženie fiat peňazí, ako sú doláre alebo libry, na jeden z vašich burzových účtov. Tieto peniaze je možné premeniť na bitcoiny alebo satoshi a použiť ich na rôznych obchodných miestach, ktoré ich akceptujú.

Poplatok za ťažbu bitcoinov, alebo 100 miliónov satoshi, sa znižuje zhruba na polovicu každé štyri roky v procese známom ako bitcoin halving. To znamená, že tokeny vytvorené každých desať minút sa skončia ako satoshi, nie ako bitcoiny. Keďže satoshi sú ľahšie dostupné, ťažba nových bitcoinov sa niekedy v budúcnosti skončí. Nebude možné pokračovať vo vytváraní nových bitcoinových častí v ešte menšom množstve.

História a pôvod termínu

Pojem „sat“ alebo „sats“ sa v dnešných rozhovoroch o kryptomenách a blockchaine používa častejšie. HoneyMiner, softvér na ťažbu bitcoinov, vypláca odmeny za ťažbu vo forme SAT. Hashtagy súvisiace so SAT sa objavujú aj na sociálnych médiách a Lightning Torch, platba v sieti Lightning, je účtovaná v satos.

Satoshi sa objavil v slovníku kryptomien a blockchainu v roku 2011. Kým sa však stal módnym slovom, prešlo viac času. Tento výraz sa často spomína v článkoch a podcastoch o kryptomenách.
Pôvod tohto výrazu môže odkazovať na vynálezcu Bitcoinu. Návrh na zavedenie tohto termínu je však od 15.11.2010. V ten deň používateľ BitcoinTalk s prezývkou Ribuck navrhol, aby 1/100 bitcoinu (0,01 BTC) bola definovaná ako satoshi. Bola to najmenšia hodnota, ktorá sa vtedy dala zobraziť na rozhraní peňaženky.

Používateľ predložil návrh, ale spočiatku ho neschválil žiadny iný používateľ fóra BitcoinTalk. Od tejto myšlienky sa upustilo a až do 10. februára 2011 sa v súvislosti s týmto návrhom nepodnikli žiadne kroky. Ribuck urobil rovnakú poznámku týkajúcu sa nominálnych hodnôt účtovných jednotiek. Tentoraz používateľ dostal kladnú odpoveď v novom vlákne. Keď používatelia bitcoinov videli výhody zvažovania menších peňažných jednotiek, sat.

satoshi coin

Použitie satoshi

Atraktívnosť satoshi je z veľkej časti spôsobená nárastom hodnoty Bitcoinu v posledných rokoch. Dá sa to prirovnať k rozdeleniu akcií vo vysoko hodnotenej spoločnosti. Deje sa tak s cieľom zvýšiť dostupnosť jednotlivých akcií.

Je tu aj psychologická otázka. Odhliadnuc od popularity bitcoinu, nováčikovia sa môžu cítiť naklonení kupovať veľké množstvo jednotiek altcoinov namiesto menej atraktívnej nominálnej hodnoty, ako je 0,001 BTC. Sat systém rieši tento potenciálny problém poskytnutím užívateľsky prívetivého názvu spolu s transakciami.

Mnoho ľudí radšej nepracuje so zlomkami a desatinnými miestami, pretože sa tomu dá vyhnúť. To môže viesť k tomu, že maloobchodníci budú mať neatraktívne cenovky, čo môže zmiasť zákazníkov pri pokladni. Pamätajte, že investovanie do kryptomien priťahuje nových zákazníkov každý deň.

Sat nemusí existovať navždy z nasledujúcich dôvodov.

Satoshi je pohodlný spôsob oceňovania tovaru a služieb v BTC. Vďaka tomu je pre spotrebiteľov menej mätúci a neatraktívny. Cenová odchýlka mohla prispieť k pomalému nárastu hodnoty jedného sat. Ľudia, ktorí sa zaoberajú kryptomenovým priemyslom, však nachádzajú stále viac príležitostí, ako sa odvolať na sat. So zreteľom na všetky tieto aspekty je ťažké nevidieť, že táto denominácia bitcoinov bude v nasledujúcich rokoch naďalej rásť v popularite ako primárna účtovná jednotka.

Koľko stojí jedno satoshi?

Fiat meny ako dolár (USD), euro (EUR) a libra (GBP) majú špecifické nominálne hodnoty v stotinách jednotiek. Bitcoin funguje podobným spôsobom. Minca je rozdelená na menšie jednotky. To vám umožní používať ho v realistickom prostredí. Neustále kolísanie ceny bitcoinu ho môže veľmi predražiť. Bez dostatočnej deliteľnosti by bolo takmer nemožné nakupovať alebo predávať vo veľkom.

Jedno satoshi predstavuje desatinné číslo, sedem núl a 1. Zahŕňa aj ticker BTC a tickery pre jeho forky, ako je Bitcoin SV (BSV) alebo Bitcoin Cash (BCH). Toto je 0,00000001 alebo 1,0 * 10-8 vo vedeckej notácii.

Noví investori do kryptomien môžu považovať investovanie do nákupu viacerých bitcoinových jednotiek za prakticky nedosiahnuteľné kvôli vysokej jednotkovej cene. Hoci sa kryptomena dá kúpiť po častiach, mnohí len ťažko akceptujú vysokú cenu za kótovanie. Veľká časť komunity kryptomien požaduje, aby bol Bitcoin uvedený v satoshi. V dôsledku toho sa ponuka stáva dostupnejšou a atraktívnejšou.

Bitcoin nie je jedinou mincou, ktorá obsahuje zlomkové jednotky. Kryptomena Ethereum má Wei. Toto je pocta Wei Daiovi, prvému tvorcovi kryptomien. Jeden ETH sa v tomto prípade rovná 1 000 000 000 000 000 000 000 000 Wei.

Je možné kúpiť zlomok bitcoinu?

Nemusíte kupovať všetky bitcoiny, aby ste ich vlastnili. Namiesto toho si môžete kúpiť zlomok bitcoinu. Môžete mať len 0,00000001 BTC alebo 1 satoshi. Pre mnohých ľudí je to skvelý vstupný bod k zárobku z kryptomien. V skutočnosti, berúc do úvahy transakčné a výmenné poplatky, ako aj limity vkladov na rôznych burzách, možno zistíte, že budete musieť zaplatiť približne 20 dolárov, aby ste vlastnili nepatrný zlomok bitcoinov.

Je teda možné kúpiť zlomok bitcoinu? Satoshi sa etablovalo ako jeden mikrobitcent alebo sto milióntina bitcoinu. Pre investorov nie je vždy možné alebo žiaduce kúpiť všetky bitcoiny. Namiesto toho, zakúpením určitého počtu satoshi, môžete investovať do bitcoinov v akomkoľvek rozsahu.

Investícia do satoshi je investícia do bitcoinov. Aj keď sú obe tieto meny technicky rovnakou menou, oplatí sa premýšľať o menšej nominálnej hodnote.

Hoci bitcoin má svoj vlastný symbol (฿), satoshi ešte musí prísť s vlastným symbolom.

satoshi platba

Satoshi vs. Gwei

Gwei je jednotka poplatku za plyn Ethereum, zatiaľ čo satoshi je najmenšia jednotka bitcoinu. Oba pojmy sa vo svete kryptomien často používajú.

Väčšina kryptomien sa dá rozdeliť na osem desatinných miest. To sa líši od fiat meny. Tieto nové denominačné štruktúry pomáhajú zabezpečiť, aby kryptomeny ako BTC a ETH mali rovnakú užitočnosť bez ohľadu na hodnotu transakcie. Inými slovami, nákup BTC v hodnote miliónov dolárov alebo nákup potravín pomocou kryptomien je to isté. Niektoré z najpopulárnejších denominácií kryptomien majú aj svoje vlastné mená. To sa nelíši od toho, ako možno doláre rozdeliť na centy.

Ako už bolo spomenuté, Wei je najmenšia jednotka ETH. Jeden ETH sa rovná 1 000 000 000 000 000 000 000 Wei. Wei však nie je v súčasnosti najpoužívanejším pojmom pri transakciách. Predvolenou menou sa stal Gwei alebo jeden milión Wei. Namiesto toho, aby povedali, že poplatok za plyn je 0,000000001 Ethereum, mnohí ľudia by povedali, že to stojí 1 Gwei. Aby boli obchody Ethereum ľahšie pochopiteľné, mnohí skúsení používatelia vymieňajú Wei za Gwei.

Ostatné altcoiny používajú podobné nominálne hodnoty. Vzťahujú sa na najmenšie jednotky týchto mien.

Najmenšia jednotka Stellar Lumens, 0,0000001 XLM (7 desatinných miest), sa nazýva Stroop.
Najmenšia jednotka v ADA je známa ako Lovelace, čo je odkaz na Adu Kingovú, priekopnícku počítačovú programátorku.
BNB možno rozdeliť na podjednotky, pričom najmenšou jednotkou je Jager. Toto je internetový alias, na ktorý odkazuje komunitný manažér tejto kryptomeny.

Satoshi môže byť tvárou budúcnosti

Satoshi je najmenšia denominácia bitcoinu, čo je dôležité z mnohých dôvodov. Na rozdiel od svojho vzniku stojí jeden Bitcoin veľa peňazí. Kryptomena priťahuje nových používateľov každý deň. Tento trend sa pravdepodobne nezmení. Väčšina nových používateľov si nebude môcť kúpiť celé jednotky Bitcoinu. Použitie satoshi ako menšej nominálnej hodnoty uľahčuje pochopenie transakcie.

Je tu tiež malá otázka ocenenia vynálezcu alebo skupiny vývojárov bitcoinov. Roky po tejto udalosti je ťažké poprieť, že kryptomena založená na blockchaine sa ukázala ako revolučná. Príbeh Satoshi Nakamota neprestáva fascinovať verejnosť. Áno, podrobnosti o ňom alebo o tíme, ktorý stojí za týmto pseudonymom, sú zriedkavé. To zase podnecuje záujem o rozšírené používanie kryptomien.

Napokon, použitie satoshi je únikom do budúcnosti. Keďže bitcoin je obmedzený zdroj a jeho hodnota rastie, je čas zamyslieť sa nad jeho ocenením v priebehu času. Stále menšie hodnoty bitcoinu získajú praktické uplatnenie. Z tohto dôvodu potrebuje najmenšie množstvo bitcoinov názov, s ktorým sa budú používatelia kryptomien v nasledujúcich rokoch často stretávať. Teraz, keď už viete, čo je to satoshi, môžete dokonca zvážiť jeho získanie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár