Banková kríza v USA a trhy s kryptomenami. Ktoré burzy sú stabilné?

V súvislosti s prebiehajúcou bankovou krízou v USA môže byť pre mnohé spoločnosti s expozíciou voči niektorej zo skrachovaných inštitúcií veľmi ťažké získať späť finančné prostriedky. Situácia na tradičných trhoch je po minulotýždňovom krachu troch kľúčových finančných inštitúcií veľmi napätá. Na druhej strane sektor kryptomien už niekoľko dní zaznamenáva v grafoch oživenie. Okrem toho sa viacerí hráči v tomto odvetví rozhodli zverejniť, že nemali žiadne prepojenie so žiadnou z krachujúcich bánk. Chceli tak ubezpečiť zákazníkov, že napriek nedávnemu napätiu je ich situácia stabilná.

od Simona

Newsletter news

Burzy kryptomien upokojujú komunitu

Dôsledky krachu banky Silicon Valley naďalej rozširujú svoj dosah na rôzne trhy. Dva dni po tom, ako americké regulačné orgány zatvorili SVB, sa na zoznam skrachovaných subjektov pridala aj Signature Bank. Obe inštitúcie mali početné prepojenia na trhy s technológiami, rizikovým kapitálom a kryptomenami. Uloženie veľkého množstva finančných prostriedkov v niektorej z nich by sa pre mnohé spoločnosti mohlo skončiť tragicky. Preto v snahe udržať komunitu v pokoji mnohé spoločnosti v tomto sektore oznámili, že nemajú expozíciu voči žiadnej zo skrachovaných bánk.

Kryptomeny

Kto z trhu kryptomien je v bezpečnej pozícii?

Jednou z prvých, ktorá vydala vyhlásenie, že svoje peniaze neukladá v žiadnej z bánk, bola spoločnosť Tether. Technologický riaditeľ Paolo Ardoino 12. marca na Twitteri uviedol, že emitent stablecoinov USDT má nulovú expozíciu voči banke Signature, ktorá bola v ten istý deň zatvorená. V piatok Ardoino tiež prezradil, že jeho spoločnosť nemala žiadny vzťah s bankou Silicon Valley. K analógii došlo 2. marca, keď sa potvrdilo, že v skrachovanej banke Silvergate sa nenachádzajú žiadne finančné prostriedky.

Pripomeňme, že Tether stojí za najväčším stablecoinom na svete z hľadiska trhovej kapitalizácie, ktorá v súčasnosti dosahuje 73 miliárd USD. Jeho najväčší konkurent USD Coin (USDC) od spoločnosti Circle zaznamenal cez víkend depeg po správach, že časť jeho rezerv uviazla v SVB.

Podobne aj generálny riaditeľ burzy Crypto.com uviedol, že jeho spoločnosť sa nemusí obávať problémov žiadnej zo skrachovaných bánk. V žiadnej z nich sa totiž nenachádzali jej finančné prostriedky. Kris Marszalek 10. a 12. marca na Twitteri uviedol, že prostriedky platformy sú v bezpečí.

Jej konkurenti Gemini a BitMEX tiež tlmočili, že nedržia prostriedky v žiadnej banke. Gemini uviedla, že napriek pretrvávajúcemu partnerstvu s bankou Signature Bank ju nepoužíva ako depozitára. Burza sprostredkovala, že všetky peniaze ich amerických klientov a rezervy tokenov GUSD sú uložené v inštitúciách ako JPMorgan, Goldman Sachs a State Street Bank.

Spoločnosť Binance tiež potvrdila, že nemá žiadne prostriedky na účtoch spoločnosti Silvergate, ktorá bola jednou z dvoch najväčších bánk priateľských ku kryptomenám. Naopak, generálny riaditeľ spoločnosti Kraken Jesse Powell informoval, že jeho spoločnosť nemala v SVB žiadnu expozíciu.

Prvá spoločnosť na ťažbu kryptomien, Bitcoin Argo Blockchain, vydala 13. marca vyhlásenie, v ktorom uviedla, že nemá žiadne väzby na Silvergate ani na banku Silicon Valley. Uviedla však, že jedna z dcérskych spoločností Argo drží „časť svojich prevádzkových prostriedkov v hotovostných vkladoch“ v banke Signature.

„Tieto vklady sú bezpečné a nie sú ohrozené,“ upozorňuje Argo.

Spoločnosť sa odvoláva na ochranný dáždnik, ktorý má poskytnúť americké ministerstvo financií a Federálna korporácia pre poistenie vkladov v rámci svojho programu na záchranu vkladov klientov v banke.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár