Čo je vlastne virtuálna mena?

od Martin Tkáč

Virtutálna mena tiež známa aj pod pojmom kryptomena je podobná ako klasická mena napríklad euro (EUR) s tým, že ich nebudete nosiť so sebou ako obvyklé peniaze. Kryptomeny ale ukladáme tiež do peňaženiek ale virtuálnych. Na vykonávanie finančných transakcií musia kryptomena používať šifrovacie funkcie. Blockchain je kľúčovým prvkom, ktorý tvorí virtuálne peniaze.

Obsah

Vďaka technológii Blockchain je táto šifrovaná mena nemenná, decentralizovaná a transparentná.

Čo vlastne kryptomena je?

Kryptomena je digitálna mena so vzájomným pristupovaním (peer-to-peer), ktorá sa dá využiť na platby, ale nekontroluje ich centrálna banka. Kryptomenu kontroluje softvér, ktorý šifruje údaje o transakciách a tie potom kontroluje a ukladá vlastník.

Myšlienkou kryptomeny je vyhnúť sa závislosti na starej forme bankovníctva a teda vybudovať nový finančný systém.

Je to druh peňazí, s ktorými bez vlastníkovho súhlasu nikto nepohne. Inak povedané, tieto peniaze sa nedajú zmraziť, nikto ich nemôže len tak vziať a nepodliehajú ani inflácii. Ani vláda, ani spoločnosť, nemá na ne žiadny vplyv.

Historia

Kryptomenu vyvinul vývojár s prezývkou Satoshi Nakamoto v roku 2008. Aj keď je založená už na existujúcich technológiách, ako je šifrovanie verejných kľúčov, prielomom Nakamota bolo vyriešenie problému s „dvojitou útratou“.

Satoshi objavil spôsob, ako zabrániť tomu, aby boli mince použoté vo viac ako jednej transakcii naraz. Všetko vďaka sustému Proof-of-work. Ťažiari  s počítačmi, ktoré overujú aktivity na sieti  musia vyriešiť zložité matematické problémy. Tým sa môže nová transakcia pridať do zdieľanej účtovnej knihy. Úsilie a zdroje, ktoré sú s tým spojené, znemožňujú pridávanie konfliktných transakcií do blockchainu.

Ako napríklad, záznam novo pridaných blokov, ktoré obsahujú údaje o transakcií.

Nakamoto sieť spustil v roku 2009 a stala sa priekopníkom nového systému na prevod prostriedkov. Kryptomeny bolo a je možné kúpiť, predať, poslať alebo prijať z akéhokoľvek pc, smartfónu so základnou peňaženkou v aplikácii.

Aké kryptomeny poznáme?

Bitcoin nie je jedinou formou kryptomeny. Po debute bitcoinu v roku 2009 vyšli stovky a nakoniec tisíce digitálny mien. Mnohé z nich vykonávajú podobnú funkciu ako bitcoin, ale majú pár dodatočných funkcií.

Viac o kryptomenách sa dočítate v časti „kryptomeny“ na našej stránke.

 

Odkiaľ sa berie ich hodnota?

Ako môžeme určiť hodnotu kryptomeny keď nieje reálna? A čo klasické peniaze? Určite môžeme hovoriť o ich úpadku a nahradení platobnými kartami, čo už sa postupne približuje digitálnym peniazom. Hromadenie fiat meny alebo klasických peňazí nieje moc múdre, na tieto peniaze vplýva inflácia a znižuje ich hodnotu. Oproti tomu kryptomeny sa stávajú čoraz zaujímavejšou investičnou príležitosťou. Najznámejšia kryptomena bitcoin z dlhodobého hladiska neustále stúpa na hodnote a keďže aj BTC má svoje konečné množstvo a nieje možné ho duplikovať stáva stále viac dôveryhodnejším.

zdroj: wiki, koláž oKrypte, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár