Čo sú stablecoiny?

od Martin Tkáč

Stablecoiny sa v poslednej dobe tešia veľkej popularite. Ich základnou vlastnosťou alebo funkciou je ochrana proti vysokej volatilite kryptomien. Rovnako obchodníkom skracujú čas ktorý potrebujú na realizáciu jednotlivých obchodov. Od polovice februára 2020 do augusta tohto roku stúpol ich objem z 5,7 miliardy USD na 119 miliárd USD.

Obsah

Ako sme už spomenuli pôvodne vznikli stablecoiny ako ochrana pred vysokou volatilitou kryptomien. Pri obchodovaní sa používajú na uzamknutie alebo stabilizáciu aktuálnej hodnoty bed toho aby ste museli prostriedky premieňať na FIAT peniaze.

Veľmi dôležitú úlohu majú pri decentralizovaných burzách, ktoré neponúkajú možnosť premeny na FIAT peniaze. Dôležité je tiež spomenúť, že majú veľmi prijateľné sprostredkovateľské poplatky a čas spracovania optori FIAT menám.

Hodnota stablecoinov

Stablecoiny majú vo svojej podstate 3 základné vlastnosti, ktoré určujú jeho hodnotu na trhu:

Na čo je hodnota naviazaná

Stablecoin môže sledovať hodnotu akéhokoľvek aktíva a medzi najobľúbenejšie patria coiny naviazané na hodnotu FIAT mien, najčastejšie na dolár. Možné však je naviazať ho aj na hodnotu iných aktív ako je zlato.

Hodnota je zabezpečená takzvaným kolaterálom

Znamená to uzamknutie aktív a zaistenie požadovanej hodnoty. Možnosti kolaterálu sú FIAT meny, komodity, kryptomeny alebo ich kombinácia. Existuje tiež rozdiel medzi on-chain a off-chain kolaterálom.

Výška kolaterálu

Ten môže byť úplný, čo znamená, že eminent stablecoinu drží rezervy aspoň vo výške market capu daného coinu. V prípade čiastočného kolaterálu eminent plne nekryje celý objem market capu a v prípade, že by všetci držitelia chceli zameniť svoje stablecoiny za aktívum, na ktoré sú naviazané, nebolo by to možné. Tento systém je podobný, ako fungovanie bánk a negatívne ovplyvňuje stabilitu stablecoinu.

Typy stablecoinov

Tokenizované aktíva

V tejto skupine nájdeme skoro všetky najväčšie stablecoiny ako USDT, USDC a BUSD. Tie stablecoiny predstavujú blockchainový ekvivalent už k existujúcim menovým jednotkám.

V praxi je to veĺmi jednoduché, klient prevedie svoje finančné prostriedky spoločnosti ktorá stojí za daným stablecoinom a spoločnosť vytvorí rovnaký počet tokenizovaných jednotiek, ktoré prevedie klientovi.

Ďaluje v blockchaine sú používané ako každá iná kryptomena.

Kolateralizované stablecoiny

Tento typ stablecoinov je krytý kolaterálom, ktorý môže v čase kolísať. Off-chain kolaterizované stablecoiny sú veľmi podobné ako tokenizované aktíva a rovnako prebieha aj proces ich vydávania alebo pálenia. Pri on-chain kolaterizovaných stablecoinoch sa kryptomeny posielajú do smart kontraktu, ktorý následne funguje ako kolaterál.

Voči tomuto kolaterálu môže následne používateľ vydávať stablecoiny a ďalej používať podľa uváženia.

Algoritmické stablecoiny

Posledným typom stablecoinu sú algoritmické stablecoiny. Pri týchto tokenoch neexistuje na zaistenie ich hodnoty žiadna kolaterizácia a ich cenu udržiava iný stabilizačný systém (algoritmus). Nie je to najšťastnejšia cesta a niektoré tokeny majú následne problém s udržaním svojej hodnoty.

Najpoužívanejšie stablecoiny

Na sociálnych sieťach sa nás zvyknete pýtať, ktoré burzy sú najlepšie a tiež ktorý stablecoin si vybrať. Je to o preferencii a skusenosti každého z nás. Poďme sa spoločne pozrieť na najpoužívanejšie stablecoiny:

Tether – USDT
  • najstarší a najväčší
  • jeho market cap je väčší ako súčet všetkých ostatných stablecoinov
  • jeho hodnota je naviazaná na cenu amerického dolára
  • podporujú ho takmer všetky kryptomenové burzy a tiež väčšina DeFi protokolov a blockchainov
  • najväčšia obava pri USDT sú špekulácie o tom, či držia dostatočné rezervy svojho market capu
Binance USD – BUSD
  • jedná sa o white-label spoločnosti Paxos Trust Company s vlastným stablecoinom Pax Dollar (USDP)
  • BUSD je stablecoin ktorý spoločnosť pripravila presne na mieru pre burzu BINANCE
  • BUSD je plne krytý hotovosťou a inými peňažnými ekvivalentami
  • záparom je takmer nulové využitie DeFi
USD Coin – USDC
  • na trh ho priniesla spoločnosť Circle
  • s pohľadu fungovania sa jedná o totožný token s USDT
  • USDC je regulovanejšou alternatívou oproti USDT a pre užívateľoc dôveryhodnejšou
  • USDC  podporujú takmer všetky kryptomenové burzy
  • podpora spoločnosti VISA

Súvisiace články

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár