Kto vlastní najviac bitcoinov? Digitálne zlato vlastnia krajiny, korporácie a miliardári

Najväčším vlastníkom bitcoinu je nepochybne jeho tajomný tvorca s prezývkou Satoshi Nakamoto, ktorý možno navždy zostane na čele zoznamu veľrýb digitálneho zlata. Pripisuje sa mu vlastníctvo približne 1 milióna BTC, ktoré nahromadil na viac ako 22 000 adresách. Od roku 2011, keď Nakamoto prestal byť aktívny v bitcoinovej komunite, neboli zaznamenané žiadne transakcie spojené s peňaženkami, ktoré mu patrili.

od Martin Tkáč

Stojí za zmienku, že celková ponuka 21 miliónov BTC nepredstavuje všetky bitcoiny, ktoré budú niekedy v obehu. Odhaduje sa, že viac ako 4 milióny BTC (približne 20 %) sa mohli nenávratne stratiť odoslaním na nesprávnu adresu alebo stratou údajov o bitcoinovej peňaženke.

Centralizované burzy

Ešte predtým, ako sa dostaneme k menám jednotlivých investorov, stojí za to pozrieť sa na zoznam najväčších adries priamo v blockchaine. Na vrchole sú takzvané studené peňaženky najväčších kryptomenových búrz, ako sú Binance a Bitfinex. V nich sú uložené prostriedky státisícov alebo dokonca miliónov retailových zákazníkov. Pokiaľ držíte svoje kryptomeny na burze, burza ich ukladá na svoje adresy, takže de facto nie ste ich držiteľom – odtiaľ pochádza známe príslovie: „not your keys, not your bitcoins”

Zoznam adries podľa počtu držaných mincí

Zdroj: BitInfoCharts.com

Verejné subjekty

Ďalšou zaujímavou a pre niekoho možno prekvapivou kategóriou najväčších držiteľov BTC, ktorá určite stojí za zmienku, sú jednoducho štáty, presnejšie ich verejné úrady alebo subjekty. Pokiaľ ide o postoj ku kryptomenám, štáty sú stále skôr zdržanlivé, až negatívne, a BTC nenakupujú – samozrejme, s výnimkou Salvádoru. Kryptomeny v ich vlastníctve pochádzajú okrem iného z prevzatí alebo zabavení v dôsledku trestnej činnosti.

Napríklad USA takto prišli k 205 000 BTC. Väčšinu z nich USA získali po zatvorení aukčného portálu Dark Web s názvom Silk Road v roku 2013. Hneď za USA sa umiestnila Čína, ktorá zaistila približne 190 000 BTC z uzavretých nelegálnych aktivít.

Pre porovnanie, spomínaný Salvádor vlastní „len“ približne 2 400 BTC s priemernou nákupnou cenou 43 300 USD. Prakticky od začiatku svojich investičných aktivít je teda v červených číslach, čo miestnym obyvateľom nerobí veľkú radosť. Možno aj preto sa posledný väčší nákup BTC uskutočnil takmer pred rokom a odvtedy kabinet prezidenta Bukeleho spriemeroval nákupnú cenu, pričom denne získaval „symbolický“ 1 BTC.

ETF

Ešte viac bitcoinov držia fondy obchodované na burze. Na čele tohto zoznamu je americký ETF GrayScale Bitcoin Trust, ktorý je založený na prekvapivo veľkom počte virtuálnych mincí – 640 000 BTC. Spravuje ich spoločnosť Coinbase Custody Trust Company. Klientmi GrayScale sú najmä kvalifikovaní investori, ktorí chcú mať expozíciu voči bitcoinu, ale majú v úmysle vstúpiť doň prostredníctvom cenného papiera. Tým sa vyhnú niektorým ťažkostiam spojeným s priamym nákupom a držbou mincí, ale zároveň nie sú právoplatnými vlastníkmi svojich bitcoinov.

Medzi najväčšími držiteľmi bitcoinov dominujú ETF

Zdroj: CoinGecko.com

Obchodné korporácie

Objem bitcoinov nakúpených obchodnými korporáciami je oveľa menší ako v prípade fondov obchodovaných na burze. Treba však spomenúť, že nákupy BTC spoločnosťami mimo kryptografického odvetvia určite spôsobia medzi investormi rozruch – ako sa to stalo, keď Tesla v roku 2021 nakúpila BTC v hodnote 1,5 miliardy USD.

Na prvom mieste medzi korporáciami je uvedená spoločnosť Microstrategy, ktorú vlastní známy bitcoinový investor Michael Saylor. Spoločnosť vlastní presne 152 333 BTC s priemernou nákupnou cenou 29 800 USD za mincu. Z toho vyplýva, že návratnosť investície MSTR sa v súčasnosti pohybuje okolo +/- 0 %.

Všetky nákupy spoločnosti Microstrategy

Zdroj: Správy SEC spoločnosti Microstrategy

Napriek tomu je Saylor naďalej nadšený pre bitcoin a na svojom Twitteri denne zdieľa príspevky, v ktorých ukazuje rôzne výhody a prípady použitia BTC. Microstrategy nemyslí na realizáciu zisku alebo straty. Zdôvodnenie zakladateľa tejto spoločnosti je jednoduché: „Prečo by som mal obchodovať s najlepším investičným nástrojom, aký kedy existoval, za niečo iné?“

Spomínaná Tesla excentrického vizionára Elona Muska, ktorý pôvodne kúpil 43 000 BTC, sa zbavila 75 % z nich za rovnakú cenu, za akú ich nadobudol. V súčasnosti teda vlastní približne 11 000 mincí s odhadovanou priemernou nákupnou cenou 32 000 USD. Dôvodom nákupu bola diverzifikácia aktív spoločnosti a premena prebytočného cash flow. Z rovnakých dôvodov bitcoiny nedávno kúpila aj spoločnosť Tether, emitent najväčšieho stablecoinu USDT, ktorá vlastní približne 55 000 BTC a rozhodla sa každý mesiac investovať 15 % svojho zisku do digitálneho zlata.

Retailoví investori

Poslednou kategóriou bitcoinových investorov sú retailoví investori, teda fyzické osoby, ktoré obchodujú s BTC ako jednotlivci. Keďže nepodliehajú takej rozsiahlej regulácii a informačným povinnostiam ako ostatní, počet mincí v ich držbe je ťažké určiť. Najzaujímavejšou osobou v tejto kategórii je zakladateľ a generálny riaditeľ burzy Binance Changpeng „CZ“ Zhao. Podľa niektorých odhadov vlastní také množstvo BTC a natívnej kryptomeny svojej burzy BNB, že by mohol byť – aspoň na papieri – najbohatším človekom na svete. CZ však tieto správy poprel a označil ich za nezmyselné.

Bitcoiny vlastní aj Elon Musk, ktorý na svojom účte na Twitteri potvrdil aj nákupy Etherea a Dogecoinu. Michael Saylor zasa v rozhovore prezradil, že vlastní približne 18 000 BTC, ktoré získal skôr ako jeho spoločnosť. Dvojčatá Tyler a Cameron Winklevossovci, zakladatelia burzy Gemini, si v roku 2013 kúpili desiatky tisíc bitcoinov. O viac ako polovicu z nich však údajne prišli pri krachu burzy FTX. Jedným z najväčších držiteľov bitcoinu je aj Tim Draper s 29 000 mincami, legendárny investor, ktorý stojí za založením spoločností Hotmail, Baidu, Skype a Tesla. Zakladateľ burzy Coinbase Brian Armstrong a tvorca Etherea Vitalik Buterin tiež vlastnia aspoň niekoľko tisíc bitcoinov. Ani jeden z nich sa však k takýmto predpokladom verejne nevyjadril.

Niekoľko slov na záver

Neutíchajúci záujem takzvaných smart money (termín smart money označuje profesionálnych investorov, ktorí sú dobre informovaní o situácii na finančných trhoch) o investovanie do BTC treba brať ako dôkaz, že najstaršia kryptomena na svete sa stáva čoraz bezpečnejším investičným nástrojom, s ktorým možno počítať ako s úložiskom hodnoty s jedinečnými vlastnosťami. Ako takú ju stojí za to zaradiť – popri tradičných investičných nástrojoch – aj do konzervatívneho, diverzifikovaného portfólia. Bitcoin už dávno nie je len hračkou technologických nadšencov, ale stal sa robustným ekosystémom, na ktorom sa z najrôznejších dôvodov podieľajú ľudia z celého sveta.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár