Spoločnosť Silvergate oznamuje svoju likvidáciu

Čierny scenár, ktorý sa v posledných mesiacoch skloňoval v komunite digitálnych aktív, sa stal skutočnosťou. Jedna z dvoch najväčších kryptobánk, Silvergate, oficiálne ukončuje svoju činnosť. Spoločnosť sa nedokázala vyrovnať s masívnym odlivom investorov po novembrovom kolapse burzy FTX.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Silvergate ukončuje svoju činnosť

Od začiatku roka 2023 boli všetky správy o banke Silvergate založené výlučne na negatívnych správach. Kolosálne straty za posledný štvrťrok minulého roka, početné žaloby investorov, vyšetrovanie amerického ministerstva spravodlivosti, strata kľúčových partnerov a pokles akcií na burzách nakoniec viedli k nevyhnutnému.

Spoločnosť Silvergate Capital v stredu oznámila svoju likvidáciu. Hneď po newyorskej Singature Bank bola firma druhou najväčšou inštitúciou svojho druhu pre hráčov s kryptomenami. Až do istého momentu bola najväčším klientom Silvergate burza FTX, ktorá sa vlani v novembri nečakane zrútila. Táto udalosť výrazne poškodila obraz odvetvia v médiách a viedla k strate dôvery investorov v depozitné inštitúcie.

„Vzhľadom na nedávne zmeny v odvetví a regulačné zmeny sa spoločnosť Silvergate domnieva, že riadne ukončenie činnosti banky a jej dobrovoľná likvidácia sú najlepším riešením,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti.

Spoločnosť Silvergate oznámila, že všetky vklady klientov budú vyplatené v plnej výške. Ide o kľúčový prvok ich plánovanej likvidácie. Spoločnosť však neobjasnila, ako presne sa chce vyrovnať s investormi.

Minulý týždeň kryptobanka pozastavila službu, ktorou bola sieť Silvergate Exchange Network. Išlo o kľúčový produkt v ich ponuke, ktorý priťahoval spoločnosti zaoberajúce sa digitálnymi aktívami. Vďaka sieti Silvergate mohli zákazníci vykonávať transakcie v reálnom čase.

V oznámení o likvidácii Silvergate sa navyše uvádza, že všetky ostatné depozitné služby zostávajú aktívne. Spoločnosť bude v prípade potreby kontaktovať zákazníkov v dôsledku vývoja v tejto oblasti.

Bolo to nevyhnutné

Od začiatku nového roka sa banka so svetom delila len o zlé správy týkajúce sa jej stavu. Koncom januára inštitúcia pozastavila vyplácanie dividend. Bolo tiež oznámené, že čistá strata za 4. štvrťrok 2022 dosiahla až 1 miliardu USD.

Medzitým sa objavili správy o obvineniach zo strany investorov FTX. Niektorí totiž tvrdili, že spoločnosť Silvergate pomáhala Samovi Bankman-Friedovi pri praní špinavých peňazí.

Pohár horkosti pretiekol minulý týždeň, keď sa spoločnosť obrátila na americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC) v súvislosti s oneskoreným predložením finančnej správy za predchádzajúci rok. Vysvetlením bolo, že analytici teraz musia sústrediť svoju pozornosť na posúdenie ziskovosti činnosti banky.

Akcie na burze potom na chvíľu klesli o viac ako 50 %.

V dôsledku búrky zlých správ oznámili spoločnosti ako Coinbase, Paxos a Digital Galaxy, že sa s bankou rozchádzajú.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár