Čo je Web 3.0 a čo môže priniesť?

Mnohokrát sa v našich článkoch stretávame s pojmom Web 3.0, čo to ale vlastne a akú úlohu bude zohrávať v budúcnosti?

od Martin Tkáč

Web za posledné roky zaznamenal veľký pokrok, jeho súčastná verzia však prináša veľa obmedzení, ktoré má vyriešiť práve „ďalšia verzia webu – 3.0„. Na tejto verzii webu, môžu byť údaje prepojené decentralizovaným spôsobom, čo prináša značný pokrok oproti súčastnej verzii „Web 2.0“, kde sú údaje uložené z väčšej časti v centralizovaných archívoch.

web 3.0

Obsah

Web, ako ho poznáme

Začiatok webu bol zásadne iný ako ho poznáme dnes, webové stránky boli statické a určené iba na čítanie, čo užívateľov obmedzovalo v ich interakciách.

Aj keď to prinieslo značný pokrok v rýchlosti vymieňania informácii, rýchly posun vpred priniesla ďalšia verzia 2.0. Priniesla zvýšenie rýchlosti internetového pripojenia a viac používateľov dostalo oprávnenie vytvárať obsah.

Web 2.0 definovali predovšetkým tri zásadne vlastnosti: mobilná, sociálna a cloudová.

Čo je Web 3.0?

Najdôležitejšia vlastnosť Webu 3.0 je v tom, že bude založený na blockchaine, pozostávajúcom zo siete rôznych blockchainov, ktoré budú interoperabilné, čo nám umožní nasadzovať smart kontrakty pre transakcie.

Samotné blockchainy sú zostavené z kódov, kompilované a overované naprieč tisícmi decentralizovanými uzlami po celom svete, nedávajú žiadnu moc žiadnemu prostredníkovi alebo sprostredkovateľovi, namiesto toho sú prevádzkované a riadené všetkými. Aktivita je overovaná a automatizovaná priamo na blockchaine, vďaka čomu sú transakcie alebo interakcie odolné proti neoprávnenej manipulácii.

Skutočnou výzvou, ktorej Web 3.0 čelí, je prijatie tými jednotlivcami, ktorí v skutočnosti nechápu, čo to je, ako funguje a jeho výhody. Sú možno zvyknutí počuť termíny ako NFT, DeFi a Metaverse, ale naozaj nevedia, čo to všetko znamená.

Bude potrebné vzdelať mnoho ľudí o týchto veciach a vysvetliť im akú hodnotu blockchain prináša.

Web 3.0 je verzia, ktorá užívateľom dáva možnosť vytvárať vlastné nástroje a softvér bez toho aby boli závislí od softvéru iných ľudí.

Veľký posun prinesie aj v hernom priemysle. Hráči budú schopní investovať do samotnej hry a hlasovať o tom ako sa bude samotný dej hry ďalej vyvíjať. Najväčšie herné spoločnosti vnímajú Web 3.0 ako obrovskú príležitosť. Napríklad NFT budú zohrávať veľkú úlohu a to tým, že umožnia hráčom stať sa majiteľmi položiek v danej hre.

Základné piliere

Základné piliere Web 3.0 sú: sématický web, všade prítomnosť, 3D grafika a umelá inteligencia.

Sématický web

Sématický web umožňuje počítačom analyzovať množstvo údajov z webu ako obsah, transakcie a prepojenia medzi osobami.

Použitie sématiky na webe umožňuje strojom dekódovať význam a emócie analýzou údajov. Pri prehliadaní internetu bude mať užívateľ lepší zážitok poháňaný rozšírenou konektivitou údajov.

Prítomný všade

Keby sme mali definovať prítomnosť internetu, vieme povedať, že Web druhej generácie je už prítomný všade.

Pri používani napríklad Telegramu, viete kedykoľvek zdieľať súbor, fotografiu alebo zvukový záznam bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzame.

Web 3.0 urobil v tomto zmysle ďalší krok a to tým, že okrem smartfónov a počítačov umožní pripojenie množstva iných typov inteligentných zariadení.

3D grafika

Web 3.0 sa zameriava na revolúciu medzi fyzickými a digitálnymi grafickými technológiami, ktoré prinesie do trojrozmerných virtuálnych svetov.

Na rozdiel od 2D, 3D grafika prinesie novú éru grafiky vo futuristických herných aplikáciách, ako je decentraland, ale aj v iných sektoroch ako sú nehnuteľnosti, zdravie a mnoho ďalších.

Umelá inteligencia

Keďže nástroje Webu 3.0 môžu čítať a dešifrovať výnam a emôcie, ktoré sprístnupní súbor údajov, prináša tak inteligentné nástroje. Aj Web 2.0 má podobné schopnoti, je však stále prevažne v ľudských rukách, čo umožňuje falošné a podvodné správanie napríklad pri recenziách produktov.

Dnešné online platformy môžu jednoducho ovplyvňovať recenzie alebo rating produktov tým, že zaplatia skupine užívateľov aby vytvorili pozitívne alebo negatívne recenzie.

Práve ochranu pred takýmto správaním má priniesť nová generácia webu.

Web 2.0 vs. 3.0

Hlavným rozdielom medzi Web 2.0 a Web 3.0 je metóda, akou bude obsah na internete organizovaný. Webové stránky sú prepojené a dáta, ktoré sa zdieľajú medzi stránkami sú závislé na ľuďoch a ich vedomostiach o obsahu stránok. Web 3.0 umožní strojom rozpoznať širší rozsah dát a kategorizovať ich obsahy. Vďaka tomu sa používatelia dostanú k užitočnejším obsahom.

Súčasná generácia Internetu so sebou prináša problémy, ktoré by Web 3.0 dokáže vyriešiť. Príchod novej generácie si však žiada väčšiu jednotu projektov, postavených na Web 3.0. Zároveň je potrebné vybudovať viac štruktúr pre Web 3.0 aby mohol uspieť.

Web 3.0 a kryptomeny

Pri aktuálnej verzii webu môže malá skupina ľudi diktovať, čo sa stane na internete. Práve decentralizovaný Web 3.0 umožni riadiť obsah komunitou. Ako je to možné?

Umožnia to práve kryptomeny, ktoré pôsobia ako akcie alebo čiastnočné vlastníctvo decentralizovanej platformy. Zároveń dáva užívateľom kontrolu nad ich online údajmi.

Záver

Web, ako ho poznáme, nám dobre poslúžil a poskytoval nekonečné more informácií na zlepšenie nášho každodenného života.

Napriek tomu predstavuje veľa výziev, ktoré môže Web 3.0 vyriešiť. Aj keď je web 3.0 veľmi sľubný, je pred nami ešte dlhá cesta. Na hladkú výmenu informácií bude medzi projektmi Web 3.0 potrebná väčšia jednotnosť. Aby bol Web 3.0 skutočne úspešný, bude tiež potrebné vytvoriť viac štruktúr.

Nové transakčné systémy budú pravdepodobne produktom Web 3.0, pretože blockchain sa v roku stane relevantnejším definovanie stimulov v rôznych sieťach, kde majú ľudia väčšiu kontrolu nad svojimi údajmi a nad tým, kto ich zdieľa.

zdroj: coinmarketcap.com, coindesk.com, wiki, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár