Čo je DeFi?

od Martin Tkáč

DeFi alebo „decentralized finance“ je jednoduchý koncept finančného nástroja, ktorý zastrešuje rôzne aplikácie a projekty vo verejnom blockchainovom priestore zamerané na narušenie tradičného finančného sveta.

Obsah

 

Čo je DeFi?

DeFi alebo decentralizované financovanie je inšpirované technológiou blockchain  a na svoje fungovanie zvyčajne využívajú inteligentné zmluvy. Rovnako ako bitcoin, tak aj DeFi by malo fungovať na základe jednoznačných pravidiel, ktoré umožnia, aby daný systém nezlyhal.

Znamená to, že ak má na blockchain fungovať decentralizovaná finančná služba, musí byť postavená tak, aby na nej mohol každý užívateľ, ktorý vložil svoje financie participovať.

DeFi pozostáva z aplikácii a protokolov peer to peer vyvinutých v decentralizovaných sieťach blockchain, ktoré nevyžadujú prístupové práva na požičiavanie, alebo obchodovanie s finančnými nástrojmi. Väčšina aplikácii DeFi sa dnes vyrába pomocou siete Ethereum, ale objavuje sa veľa alternatívnych verejných sietí, ktoré poskytujú dostatočnú rýchlosť, škálovateľnosť, bezpečnosť a nižšie náklady.

 

Akú úlohu zohrávajú inteligentné zmluvy?

Vačšina z inteligentných zmlúv ponúka programovacie jazyky Turing Complete, ktoré umožňujú vzájomnú komunikáciu všetkých strán bez potreby centralizovaného sprostredkovateľa. Schopnosť blockchainu ťažiť z inteligentných zmlúv z nich urobila ideálne platformy, ktoré si môžu zvoliť pri vytváraní finančných aplikácii.

Najväčšia výzva

Spoločnosť je stále centralizovaná, keď ľudia investujú do súčastného finančného systému, vzdávajú sa svojich aktív sprostredkovateľom, teda bankám a iným finančným inštitúciám, ktoré držia riziko ale aj kontrolu celého systému.

Kryptomeny boli vyvinuté tak, aby jednotlivcom poskytli kontrolu nad ich aktívami, boli decentralizované iba pokiaľ išlo o emisiu a ukladanie. Poskytovanie prístupu k širšiemu súboru finančných nástrojov bolo náročné, až do vzniku inteligentných zmlúv, ktoré umožnili DeFi.

Fungovanie protokolov DeFi

Od vzniku DeFi vyrástol kompletný ekosystém fungujúcich aplikácii a protokolov, ktoré prinášajú hodnotu miliónom používateľov. Aktuálne sú v ekosystémoch DeFi aktíva v hodnote viac ako 30 miliárd dolárov. Robí to z neho jeden z najrýchlejšie rastúcich segmentov v rámci verejného blockchainového priestoru.

Najpopulárnejšie DeFi 

Poďme sa spoločne pozrieť na najpopulárnejšie prípady a protokoly decentralizovaného financovania na dnešnom trhu.

Pôžičky Defi

Decentralizované pôžičky, ktoré sa považujú za „otvorené financie“, ponúkali držiteľom kryptomien pôžičky na získanie ročných výnosov. Decentralizované požičiavanie umožňovalo požičiavať si peniaze za konkrétnu úrokovú sadzbu. Cieľom požičiavania je slúžiť prípadom použiťia finančných služieb pri plnení potrieb komunity kryptomien.

Compound Finance

Spoločnosť Compound Finance, ktorá bola uvedená na trh v roku 2018, je dielom Roberta Leshnera. Projekt je pôžičkový protokol vyvinutý na blockchaine Ethereum, ktorý umožňuje používateľom získať úrok zapožičaním aktív alebo si požičať na základe kolaterálu. Zložený protokol to umožňuje vytváraním likvidity pre kryptomeny prostredníctvom úrokových sadzieb nastavených pomocou počítačových algoritmov.

Používatelia Compound získajú úrok vkladom kryptomien s očakávaným ročným percentuálnym výnosom (APY). Po dodaní kryptomien na platformu ich môžu užívatelia použiť ako záruku za pôžičky.

Compound používa na svoje fungovanie riadiaci token COMP, ktorý jeho držitelia používajú na navrhovanie a implementáciu vývojových zmien protokolu Compound.

Zmeny zahŕňajú:

  • Výber digitálnych aktív, ktoré sa majú podporovať
  • Pridávajú sa úpravy spôsobu distribúcie COMP tokenov
  • Prispôsobenie faktorov kolaterácie platforme

Decentralizované výmeny

Decentralizované výmeny alebo (DEx) sú jednou zo základných funkcii DeFi, pričom v porovnaní s ostatnými protokolmi je je uzamknutá maximálna výška kapitálu.

DEx umožňujú používateľom vymieňať si tokeny s inými aktívami vez centralizovaného sprostredkovateĺa. Tradičné centralizované burzy ponúkajú podobné možnosti, ale investície podliehajú vôli a nákladom tejto burzy.

Vývoj DeFi

Príbeh DeFi: vznik a vývoj decentralizovaného financovania

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár