Čo je Lightning Network?

od Martin Tkáč

V dnešnej dobe nieje pravidlom, že by sme BTC používali bežne v obchodoch, kaviarňach a podobne. Zabezpečiť to, nieje technicky náročné ale rozšíreniu platby BTC bráni ťažkopádny systém overovania platieb a vysoké transakčné poplatky.

Obsah

Tento problém môže vyriešiť Lightning Network (LN), ktorá sa postupne začína presadzovať.

Najväčší problém 

Pôvodnou myšlienkou BTC ako decentralizovanej meny bolo, aby nepodliehala kontrole úradov, čo sa podarilo naplniť. Po rokoch ale prišiel iný problém.

Spracovanie transakcii na blockchaine bitcoinu prebieha pomocou ťažby alebo overovania blokov. Veľkosť týchto blokov je obmedzená na 1 MB a nastavená je tak, aby verifikácia každého z nich trvala asi 10 minút. Výsledkom je, že BTC spracuje najviac 7 transakcii za sekundu.

Z toho vzniká niekoľko obmedzení, ktoré spoločne nazývame problém škálovateľnosti.

Tento problém spôsobuje, že overenie každej transakcie trvá niekedy až 40 – 60 minút a priemerný poplatok môže dosiahnuť 50 a viac dolárov za transakciu.

Riešenie

Ako riešenie tohto problému, by bola úprava transakčného chovania kryptomeny, napríklad zväčšenie blokov. Túto zmenu však musí schváliť viac ako polovica minerov, väčšina z nich však nesúhlasí.

Zväčšenie blokov by spôsobi nárast blockchainu a ťažbu by si mohli potom dovoliť len veľké spoločnosti, čo by prispelo k centralizácii siete.

Ďalšia možnosť ako problém vyriešiť je rozdelenie blockchainu na niekoľko vzájomne sa prekrývajúcich častí (shard).

Zatiaľ čo v súčasnosti prebieha verifikácia každej transakcie na všetkých uzloch, v rámci shardingu by jednotlivé skupiny uzlov zdieľali rovnakú kópiu časti blockchainu.
Transakčná rýchlosť by zostala rovnaká, pri existencii 10 Shard by sa ale 10-násobne navýšila – jednotlivé Shardy by transakcie verifikovaly nezávisle od sebe. O implementáciu tejto technológie do BTC sa hovorí v teoretickej rovine.

Presadenie rôznych technologických konceptov pri BTC je ťažké a často trvá roky, kým sa komunitu ťažiarov podarí presvedčiť. Míľnikom bolo napr. Zmenšenie súboru nesúceho transakčné údaje zavedením nástroja SegWit v roku 2017.
A práve SegWit položil základy pre Lightning Network – technológiu, ktorá je podľa mnohých najlepším spôsobom, ako problém škálovanie Bitcoin vyriešiť.

Čo je Lightning Network?

LN je transakčná sieť, ktorá funguje na blockchainom. Môžeme si ju predstaviť ako druhú vrstvu, ktorá umožňuje teoreticky neobmedzený počet transakcii s nízkym poplatkom.

Ako presne to funguje?

Predstavme si dva subjekty, zákazník a obchod, ktorí sa dohodnú na otvorení platobného kanála. Súčasťou tejto dohody je uloženie určitého obnosu na špeciálnu adresu v blockchaine. Táto adresa je opatrená podpismi oboch strán a má povahu smart kontraktu. Je naprogramovaná tak, že uložené prostriedky uvoľní len vo chvíli, keď dostane príkaz podpísaný zákazníkom aj obchodom.
V nasledujúcej modelovej situácii uloží do kanála svoje prostriedky (napr. 0,05 BTC) iba zákazník. Z tohto obnosu potom platí svoje objednávky v obchode. Každá platba prebieha iba v rámci Lightning Network a obe strany ju po dokončení transakcie potvrdia.
Ak jeden druh tovaru stojí 0,001 BTC, protokol siete platbu vykoná a zaznamená, že obchodu teraz náleží 0,001 BTC a zákazníkovi 0,049 BTC, teda zvyšok z uloženej sumy. Obchod aj zákazník obdrží svoju kópiu záznamu s podpisom protistrany.
Pri každej transakcii sa predchádzajúci záznam vymaže a protokol vystaví nové vyúčtovanie. Po zakúpení ďalšieho tovaru tak obe strany dostanú potvrdenie, že obchodu teraz náleží 0,002 BTC a zákazníkovi 0,048 BTC.

Po 16 zakúpených tovaroch, kedy zákazníkovi náleží 0,034 BTC a kaviarni 0,016 BTC, sa zákazník rozhodne platobný kanál uzavrieť. K tomu mu stačí, aby do svojej kópie o aktuálnom rozložení prostriedkov, opatreným podpisom kaviarne, pripojil svoj podpis a kópiu zaslal do bitcoinového blockchainu.
V ten okamih dôjde k naplneniu podmienok smart kontraktu (obdrží záznam s rovnakými podpismi, aké adresu otvorili), platobný kanál sa uzavrie a automaticky prebehne vyrovnanie. Hoci v skutočnosti prebehlo 16 transakcií (zákazník si pri rôznych príležitostiach kúpil 16 tovarov v obchode), z pohľadu blockchainu sa uskutočnili len dva prevody:

  • odoslanie 0,05 Bitcoin na špeciálnu adresu,
  • odoslanie 0,034 BTC zákazníkovi a 0,016 BTC kaviarni.

LN môžu využívať užívatelia, ktorí niesu v primom kontakte. Stačí, ak sú prepojení cez prostredníka. V rámci Ln dochádza k presunu tokenov a raz za čas dôjde k vyúčtovania všetkých záčastnených strán.

Preto, že sa do blockchainu zapíše lrn konečný výsledok transakcie, tento spôsob prináša veľku anonymitu.

Bezpečnosť LN

Jeden z dôležitých prvkov bezpečnosti je Watchtowers. Bráni situácii, kedy jedna zo strán zvráti výsledok niekoľkých posledných transakcii., platobný kanál uzavrie a prisvojí si všetky prostriedky protistrany.

LN pri iných kryptomenách

Podobný projekt ale pod menom Plasna zavádza aj sieť Ethereum. Tento nástroj by mal zvláadnuť až 5000 transakcii za sekunfu. Škálovanie ETH blockchainu sa snaží dosiahnuť tiež technológia Optimism, Loopring a OMG Network.

Niektoré kryptomeny riešia problém škalovateľnosti po svojom. Napríklad Ripple (XRP), ktorý umožňuje až 65 000 transakcii za sekunfu, validáciu transakcii zabezpečuje cez partnerské finančné inštitúcie.

Mena Qtum vsádza na algoritmus SCAR, ktorý jej umožňuje až 10 000 transakcii za sekundu. Cardano zas predstavil nástroj Hydra s viac než pol miliónom prevodou za sekundu.

zdroj: coinatmradar.com, wiki, koláž oKrypte, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár