Gary Gensler potvrdzuje: všetky kryptomeny okrem bitcoinu sú cenné papiere

Predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Gary Gensler v rozhovore pre New York Magazine uviedol, že všetky kryptomeny sú cenné papiere a spadajú pod jurisdikciu jeho komisie. Výnimkou je bitcoin.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Gary Gensler, cenné papiere a bitcoin

Nové vyhlásenie predsedu SEC už nenecháva priestor na žiadne nejasnosti. Mohlo by tiež znamenať začiatok problémov pre projekty, ako je napríklad Ethereum.

Gensler upozornil, že za všetkými kryptomenami – okrem BTC – stoja „skupiny podnikateľov“, ktorí majú svoje „právnické osoby“, často registrované v „daňových rajoch“. To podľa neho stačí na to, aby sa takmer všetky tokeny a kryptomeny považovali za cenné papiere.

Samozrejme, táto otázka je a bude naďalej kontroverzná. Stojí totiž za úvahu, čo je – podľa amerického práva – cenný papier.

Pri posudzovaní uvedeného sa často používa Howeyho test. Je pomenovaný podľa amerického investora, ktorý viedol súdny spor s komisiou SEC. Jeho účinky viedli k regulácii trhu s cennými papiermi v USA. Test pozostáva zo 4 otázok:

  • Očakáva kupujúci zisk?
  • Predstavuje transakcia formu investície kapitálu alebo iných aktív?
  • Stávajú sa investované prostriedky predmetom spoločného podniku?
  • Sú predmetné zisky do značnej miery alebo dokonca úplne nezávislé od konania investora a vznikajú v dôsledku úsilia predávajúceho alebo tretej strany?

Odpovede na tieto otázky v súvislosti s kryptomenami ukazujú, že táto otázka nie je jednoznačná.

Okrem toho sám šéf SEC mal niekoľko rokov pochybnosti. V roku 2021 sa Genslera niekoľkokrát pýtali, či je ETH cenný papier. Na túto otázku nechcel jednoznačne odpovedať. Čo však môže byť v tejto súvislosti prekvapujúce, stablecoiny v jeho očiach tiež patria medzi cenné papiere (viac sa o tom dočítate tu).

gary gensler cenné papiere

SEC chce dokázať svoju prehnanú horlivosť?

Útoky SEC na trh s kryptomenami sa zintenzívnili krátko po krachu burzy FTX. Táto záležitosť sa dokonca stala politickou, keďže mnohí politici obvinili Genslera zo záhadného otáľania v súvislosti s touto platformou. Teraz sa zdá, že úrad chce ukázať svoju prehnanú horlivosť.

Výsledkom konania úradníkov môže byť aj útok na trh s kryptomenami a snaha o jeho marginalizáciu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár