Čo je Bitcoin (BTC)?

Prvá, najznámejšia a najrozšírenejšia kryptomena. Takto stručne by sa dal charakterizovať Bitcoin. Autorom tejto kryptomeny a rovnako ako celého konceptu decentralizovaného systému Blockchain je tajomný Satoshi Nakamoto, o ktorom sa do dnešného dňa príliš informácií nevie. Prišiel, vytvoril a zmizol.

od Martin Tkáč

Obsah

V prípade Satoshiho mohlo ísť o jedného človeka ale všeobecná mienka sa však zhoduje, že šlo o celú skupinu.
Celkové množstvo Bitcoinu, ktoré uzrie svetlo svetla, je do budúcnosti jasne dané. V roku 2040 sa počet vyťažených BTC dostane na číslo 21 000 000, kde sa tiež nadobro zastaví. Do toho sa predpokladá, že drvivá väčšina sa vyťaží už v roku 2030, takže bude zaujímavé sledovať, či sa prognózy skutočne naplnia.
Bitcon je deliteľný ôsmimi, čo znamená, že sa s ním dajú zaplatiť aj halierové položky. V tom poskytuje svojmu majiteľovi značnú výhodu.

Vznik Bitcoin, oficiálne prvá kryptomena

Vzniku prvého Bitcoinu predchádzali zhruba rovnaké motivácie ako tomu bolo v popísaných prípadoch z dvadsiateho storočia. Klasické prevody peňazí, ako ich poznáme, prišli mnohým stále viac pomalé, drahé, netransparentné a zároveň nebezpečné, pretože nedovoľovali človeku zachovať si anonymitu.
Bitcoin žiadnu z týchto vlastností nemá. V lete roku 2008 sa na internete objavila novo zaregistrovaná doména Bitcoin.org, kde bol počas nasledujúcich mesiacov publikovaný dokument pod názvom „Bitcoin: A Peer-to-peer Electronic Cash System“. Vzápätí bol ten istý dokument zdieľaný v kryptografickej skupine, ktorá vystupovala pod pseudonymom Satoshi Nakamoto.
Slová priložené k príspevku hlásila jasné posolstvo:

„Vytvoril som systém elektronických peňazí, ktorý je plne postavený na princípoch peer-to-peer a nepotrebuje tretiu stranu, ktorá zaisťuje dôveru systému“.

Dokument sa stal základom celého ekosystému kryptomena a obsahoval tiež detailný popis technológie Bitcoin.
Ďalších pár mesiacov trvalo, než dostal tento koncept reálne obrysy a začiatkom roka 2009 sa svet dočkal prvého vyťaženého bloku, pod ktorým sa podpísal práve tajomný Satoshi Nakamoto. Tento blok, ktorý získal pomenovanie Genesis, zároveň obsahoval politický komentár, ktorý podľa krypto komunity celkom jasne vymedzoval voči podvodom spojeným s centralizáciou moci.

 

Hodnota Bitcoinu

Cena Bitcoinu je ovplyvňovaná iba ponukou a dopytom. Nemá nijako určený strop, takže sa môže pohybovať okolo jedného dolára, ale pokojne aj okolo milióna dolárov. Aký bude vývoj ceny BTC do budúcnosti je len ťažko odhadnuteľné, však možno predpokladať, že časom bude opäť pomaly rásť a prekonávať nové rekordy. Ak pri tom chcete byť, rozhodne neváhajte s nákupom

Ťažba

Nové bitcoiny sú generované prostredníctvom procesu ťažby. Ťažbu možno opísať ako „matematickú lotériu“ – právo na zaradenie transakcií do bloku a pripojenie tohto bloku na koniec blockchainu vyhráva ten, kto podá dôkaz o vynaložení dostatočného množstva výpočtového výkonu.
Dôkaz je podávaný v podobe hashu začínajúceho na určitý počet núl. Ako sme si uviedli vyššie, taký hash je ťažké nájsť, ale jednoduché overiť. Prečo vlastne musia ťažiari vynakladať vysoký výpočtový výkon, ktorý zákonite znamená aj spotrebu veľkého množstva energie? Preto, aby systém mohol fungovať bez centrálneho správcu, a zároveň aby jeho účastníci boli odradení od podvodov. Zapisovať transakcie tak môžu iba tí, ktorí si toto právo „kúpia“, a cena za toto právo sa dynamicky mení tak, aby bolo vždy výhodnejšie prijať odmenu za vyťažený blok, než sa snažiť podviesť ostatných.

Kde kúpim BTC?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://bitcoin.org/en

Kontrola transakcíí: https://www.blockchain.com/explorer

Graf


Vývoj BTC

Od genézy k dominancii: Vývoj Bitcoinu

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár