Je zatvorenie Signature Bank varovaním pre odvetvie kryptomien?

Už dlho je známe, že americké regulačné orgány uplatňujú voči hráčom v oblasti kryptomien pomerne agresívnu politiku presadzovania práva. Čo ak majú byť opatrenia americkej vlády v súvislosti s bankovou krízou varovaním pre odvetvie digitálnych aktív? S takouto teóriou sa nedávno podelil bývalý člen vedenia banky Signature Bank. Túto inštitúciu minulú nedeľu rozdrvil newyorský úrad pre finančné služby.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Signature Bank pod lupou regulačných orgánov

V nedeľu obleteli svet správy o zatvorení banky Signature Bank. Táto inštitúcia bola celkom priaznivo naklonená trhu s kryptomenami a obsluhovala mnohých hráčov v tomto sektore. Zatiaľ čo minulotýždňový krach Silvergate a následne Silicon Valley Bank sa dal predvídať, správa o zániku Signature bola pomerne nečakaná.

Zaujímavé je, že regulačné orgány už túto pro-krypto-menovú banku kvôli jej aktivitám vyšetrovali. Regulačné orgány totiž začali mať podozrenie, že jej prostredníctvom dochádza k praniu špinavých peňazí. Takéto správy sa dnes objavili v správe, ktorú zverejnil Bloomberg.

Ako sa uvádza, záležitosťou sa zaoberal tím vyšetrovateľov z amerického ministerstva spravodlivosti (DoJ). Skúmal, či spoločnosť Signatur zaviedla všetky požadované opatrenia na odhaľovanie prania špinavých peňazí svojich zákazníkov. Taktiež spochybňoval, či banka dostatočne preverovala subjekty, ktoré si u nej otvorili účty.

Samostatné, nezávislé vyšetrovanie vedie aj Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Ako sa však uvádza v článku agentúry Bloomberg, nie je jasné, v akej funkcii sa vyšetrovanie zo strany komisie vykonáva. Vzhľadom na nedávne snahy tejto inštitúcie prevziať kontrolu nad trhom s kryptomenami a jej čoraz bizarnejšie praktiky sa však dá očakávať, že Gary Gensler nájde nejaký dôvod na podanie žaloby proti Signature.

Agentúra Bloomberg uviedla, že zatiaľ nebolo vznesené žiadne obvinenie voči spoločnosti Signature a jej zamestnancom. Vyšetrovanie sa však môže viesť aj bez toho. Ak by sa našlo niečo, čo by mohlo banku usvedčiť, podala by sa žaloba na konkrétne osoby.

Bola situácia Signature predsa len taká zlá?

Bola situácia Signature predsa len taká zlá?

Uvedená správa sa objavila v agentúre Bloomberg deň po tom, ako bola na newyorskom súde podaná obžaloba proti banke Signature. Jej autormi však nie sú SEC ani DoJ, ale akcionári banky. V správe sa uvádza, že situácia banky bola ešte 3 dni pred jej zatvorením pomerne „finančne silná“. Znamená to, že odvolávanie sa regulačných orgánov na bezpečnosť finančných prostriedkov klientov pri zatváraní banky bolo len zásterkou?

Takýto názor zastáva okrem iných aj Barney Frank, ktorý je bývalým členom predstavenstva Singature. V pondelok totiž vyhlásil, že zatvorenie banky americkými orgánmi by mohlo byť varovaním pre odvetvie kryptomien. Malo to byť posolstvo, že regulačné orgány neustúpia pred ničím, aby prevzali kontrolu nad sektorom digitálnych aktív?

Frank sa domnieva, že Signature sa vďaka svojmu priateľskému postoju k tomuto sektoru a zaobchádzaniu so spriaznenými spoločnosťami stala „chlapcom z plagátu“. Zdôraznil, že zatvorenie banky neobsahuje ,,dôvody z hľadiska jej platobnej neschopnosti“.

Ministerstvo spravodlivosti a Komisia pre cenné papiere a burzy vedú paralelné vedľajšie vyšetrovania úpadku bánk Silvergate a Silicon Valley. Bolo totiž oznámené, že sa budú vyšetrovať všetky faktory, ktoré prispeli ku krachu SVB. Patria sem aj cenné papiere, ktoré odhalili, že riaditelia Silicon Valley predali akcie, ktoré vlastnili dva týždne pred jej krachom.

Komisia pre cenné papiere a burzy sa zatiaľ oficiálne nezaoberala otázkou vyšetrovaných bánk. Napriek tomu Gary Gensler, ktorý stojí na jej čele, oznámil, že „bude vyšetrovať a prijímať opatrenia na presadzovanie práva, ak zistíme porušenie federálnych zákonov o cenných papieroch“. Ako je známe, Gensler a spol. používajú vlastné kritériá na určenie toho, či je niečo cenným papierom alebo nie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár