DAO a digitálne tokeny ponúkajú nové možnosti v cestovnom ruchu

od Martin Tkáč

Cestovný ruch je plný sprostredkovateľov a centralizovaných propagačných aktivít. Krypto priestor a blockchain však ponúka decentralizované riešenia, ktoré umožňujú nové interakcie medzi ľuďmi a miestami.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Keďže globálne systémy prechádzajú revolúciou vďaka vznikajúcim decentralizovaným technológiám, žiadny sektor nie je nedostupný. Svet tradičných financií bol šokovaný prijatím kryptomien a blockchainových ekosystémov.

Nie všetky priemyselné krypto akcenty sa však integrujú tak rýchlo. Rozvoj kryptomien a blockchainu v cestovnom ruchu naďalej rastie. Tradičné turistické operácie sú sužované sprostredkovateľmi a obmedzenými odmenami, ktoré sú často dostupné len pre bohatších cestovateľov.

Miesta podporujúce kryptomeny

Koncom septembra tohto roku Thajská rada pre cestovný ruch oznámila, že zvažuje zavedenie krypto-tokenu TAT propagovaného cestovným ruchom.
Okrem toho mal byť tento „kryptoturizmus“ podporovaný bitcoinovými debetnými kartami dostupnými na letiskách pre kryptonomádov na použitie v krajine. Akokoľvek vzrušujúco to však znie, tieto iniciatívy zostávajú nápadom, rovnako ako vládna minca TAT ​​.

Úsilie thajskej vlády prichádza v čase, keď sa turistický priemysel stále dostáva z katastrofálnych strát spôsobených pandémiou. Po COVID môže cestovanie nasledovať v stopách mnohých ďalších globálnych odvetví, ktoré rýchlo prijímajú krypto a blockchain riešenia.

Už teraz však existujú krajiny, ktoré sú pre kryptocestovateľov obzvlášť atraktívne. Destinácie ako Malta, Švajčiarsko, Portugalsko a Salvádor sú prístupnými destináciami pre tých, ktorí cestujú s kryptomenami z dôvodu ich zvýšenej adopcie.

Cestovné riešenia DeFi a DAO

Ďalším príkladom je Rumunsko. Tím programátorov a odborníkov v cestovnom ruchu sa rozhodol problémy s propagáciou cestovného ruchu riešiť decentralizáciou.

Sabin Stanescu, CVO a spoluzakladateľ @Romania a kultúrnej a turistickej iniciatívy Stramosi NFT, plánuje transformovať Rumunsko pomocou blockchainu a súvisiaceho DAO.

Sabin a jeho tím si všimli nedostatočnú prítomnosť a zastúpenie Rumunska na platformách sociálnych médií. Snažia sa účet @Romania Instagram a TikTok rozšíriť na stovky tisíc sledovateľov.

On a jeho tím sa rozhodli využiť spoločný aspekt DeFi a DAO, aby dali miestnym ľuďom príležitosť formovať rumunský národný tím.

Tím vytvoril sériu 10 000 NFT postáv s názvom Stramosi na základe prvkov rumunského folklóru. S týmito NFT majú plány nielen na digitálnu reprezentáciu kultúrneho dedičstva svojej krajiny, ale aj ako nástroj pre držiteľov na účasť v DAO, ktorý rieši problémy propagácie turizmu v krajine.

Stanescu povedal, že pri súčasných centralizovaných metódach strácajú miestni aktéri kontrolu nad ziskom a propagáciou.

Musíte prejsť platformou, ktorú nevlastníte ani žiadnym spôsobom neovládate. Táto platforma vám bude účtovať poplatky za používanie tohto marketingu pre platformu. Minú ich na vlastné náklady a v konečnom dôsledku to bude ich zisk.

Vďaka DAO však majú všetci držitelia Stramosi hlasovať o tom, ako budú prostriedky DAO použité na podporu turizmu v krajine.

„Rumunsko niečo také naozaj potrebuje,“ hovorí Stanescu.

Momentálne je turistický ruch v Rumunsku slabý. Najmä v porovnaní s inými miestami na svete. Pred pandémiou nebolo Rumunsko hlavnou ani dôležitou európskou turistickou destináciou.

Majk Spirit NFT

Miestna adopcia a NFT

Verí, že prijatie NFT miestnymi spoločnosťami v Rumunsku by mohlo byť spočiatku výzvou.

Avšak, „keď si spoločnosti uvedomia výhody, myslím si, že sa veci zmenia. Je to preto, že budú vlastniť časť infraštruktúry. Nebudú závislí na niekom inom, budú zodpovední za miestnu propagáciu a propagáciu Rumunska ako krajiny.

Práve teraz Stanescu hovorí, že miestna komunita už rastie.

„Máme obchod s vínom, vínnu pivnicu z Moldavska v Rumunsku. Kúpili NFT a teraz ich plánujú použiť ako etikety na fľašiach vína.“
„Je naozaj úžasné, čo sa deje.“ Vytvárame decentralizovanú komunitu ľudí s rôznymi iniciatívami. Napríklad, keď vinárstvo prišlo s myšlienkou NFT na vínových fľašiach, ľudia ponúkli, že si požičajú práva na svoje vlastné NFT, aby ich mohli uplatniť napríklad na fľaše. Uzamknutím ich NFT do inteligentnej zmluvy, kým vinohrad fľašu nepredá.“

Ostatní majitelia reštaurácií, ktorí sú tiež majiteľmi Stramosi, prisľúbili, že ak je vinárstvo ochotné poskytnúť skutočne malú zľavu iným majiteľom Stramosi NFT, kúpi všetko víno od tohto vinárstva. Reštaurácie si teraz v podstate vyberajú vinohrad a kupujú víno z tohto vinohradu, pretože sú spolu na rovnakej ceste.

DAO a digitálne tokeny ponúkajú nové možnosti v cestovnom ruchu

Stále skoro

Podľa CVO títo prví používatelia v krajine naskočili už po troch týždňoch zverejnenia.

„Môžem si len predstaviť, čo sa stane koncom roka, budúci rok o dva roky. Som si istý, že niektoré z týchto transakcií NFT Stramosi využijú ako nástroje právnické osoby.“

Okrem toho celý ekosystém funguje na blockchaine Elrond. Elrond sídli v Rumunsku. Stanescu však povedal, že nielen preto, že bol Rumun, stala sa základňou pre cestovný ruch DAO.

„Elrond je skutočne bezpečný a škálovateľný. Transakcie sú lacné. To všetko nám umožní implementovať systém, v ktorom sa každú sekundu môže uskutočniť množstvo transakcií a bez problémov, čo je naozaj dôležité.

Crypto formuje budúcnosť

Keďže miestni aktéri sa naďalej pripájajú k iniciatíve Stramosi a znovu získavajú suverenitu nad ich miestnym zastúpením, tím má väčšie nápady pre rumunský cestovný priestor.

„Vyvíjame aj decentralizovanú infraštruktúru, ktorá umožní ľuďom, ktorí chcú cestovať v Rumunsku, Rumunom cestujúcim v krajine aj tým, ktorí prichádzajú zo zahraničia, využívať platformu založenú na umelej inteligencii, ktorá bude schopná konfigurovať ich cestovanie a cestovanie. po celej krajine.“ – hovorí.

Stanescu hovorí, že penetrácia kryptomien zostáva v Rumunsku okolo 10 % alebo viac.

„Ľudia sú otvorení kryptomenám z finančného hľadiska a z technologického hľadiska ešte nevideli ponúkanú príležitosť. Keď dosiahnu tento bod, uvidia, že blockchain a kryptomeny sú vo všeobecnosti mocné nástroje, ktoré nám môžu formovať budúcnosť, “vysvetľuje.
„DeFi a blockchain môžu vytvoriť ďalšiu úroveň zmeny, ktorú potrebujeme.“

Keďže DAO sú aj naďalej horúcou témou vo vesmíre a čoraz viac sa objavujú vo funkčných prípadoch použitia, môžu veľmi dobre formovať reprezentáciu fyzických stránok. V Rumunsku to už funguje.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár