Dencun update: Ako sa zmenila sieť Ethereum a prečo cena ETH klesá?

Sieť Ethereum prešla aktualizáciou Dencun. Tá bola síce úspešná, ale na grafe je veľa krvi.

od Martin Tkáč

Ethereum s aktualizáciou

Dencun zmení spôsob, akým vývojári Etherea vytvárajú inteligentné kontrakty, povedal Richard Meissner, spoluzakladateľ spoločnosti Safe, v e-maile zaslanom pre Cointelegraph.

A skutočne, hoci sa o novej aktualizácii nehovorilo tak ako o The Merge, ktorá viedla k zmene emisného modelu Etherea, Dencun môže byť pre projekt ešte významnejší. Čiastočne totiž odstraňuje najväčšiu bolesť siete – vysoké poplatky.

Projekt Starknet zverejnil graf, ktorý zobrazuje poplatky za transakcie vo vrstve 2 (layer 2), ako sú OP Mainnet, Base, zkSync, Arbitrum a Zora. Náklady skutočne prudko klesli!

To potvrdil aj trhový analytik Psquare Daily, ktorý uviedol, že „protokoly Ethereum Layer-2 (L2) zaznamenali výrazný pokles transakčných poplatkov, a to až o 99 %“.

Z údajov spoločnosti Dune vyplýva, že priemerné poplatky za plyn Starknetu klesli z približne 6 USD na približne 0,04 USD.

Ďalšie takéto údaje? Priemerný poplatok v sieti Base klesol z približne 1,50 USD na 0,03 USD, zatiaľ čo napríklad v sieti Arbitrum bol zaznamenaný pokles na 0,04 USD.

Padá tiež… kurz ETH

Napriek tomuto úspechu klesá aj kurz ETH. to by však nemalo prekvapiť. K podobnej situácii došlo aj v prípade The Merge. Jednoducho povedané, trh čakal na aktualizáciu, Ether stúpol v cene „pod udalosťou“ a potom došlo ku korekcii.

Okrem toho sa objavili náznaky, že úradníci Komisie pre cenné papiere a burzy možno ETH ETF predsa len neschvália. Podľa Erica Balchunasa klesla šanca na „áno“ na 35 %.

 

Kryptomenu Ethereum ťahá nadol aj bitcoin. Obe aktíva od včera zlacneli o 6 %. BTC aktuálne stojí 68 100 USD, zatiaľ čo ETH stojí 3709 USD.

Sú poklesy dôvodom na obavy? Nie. Ide o prirodzenú korekciu nedávnych veľkých nárastov. A tak možno mať za to, že zatiaľ nejde o výrazný pokles.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár