DApps. Ako fungujú decentralizované aplikácie?

Decentralizované aplikácie alebo skrátene dApps sú úplne novým spôsobom vývoja aplikácií, ktoré využívajú blockchain na odstránenie centralizovaných sprostredkovateľov. Nie nadarmo sa hovorí, že zarábajú najviac. Jednoduchý príklad – prečo platiť spoločnosti za poskytovanie služby zdieľania jázd, keď môžete použiť aplikáciu, ktorá spája vodičov priamo s cestujúcimi? Toto je prísľub, ktorý ponúka DApps.

od Simona

Newsletter news

Znie to zaujímavo? Poďme si teda poveddať viac. Dozviete sa, čo sú, ako fungujú, aké príležitosti vytvárajú a akým výzvam čelia tieto nové typy aplikácií.

Obsah

Ako fungujú dApps?

DApps môžu ponúkať identické funkcie ako tradičné aplikácie, ktoré poznáme, ale kľúčový rozdiel je v tom, že fungujú v sieti typu peer-to-peer, ako je blockchain, pomocou inteligentných zmlúv. Keďže sú dApps decentralizované, nemôže ich ovládať jedna osoba alebo subjekt.

Zvyčajne majú nasledujúce vlastnosti:

  • open-source kód, vďaka ktorému sa spúšťajú samostatne, nekontrolovane
  • otvorené dáta
  • kryptografický token, ktorého úlohou je zaistiť bezpečnosť siete.

Medzi komunitou nadšencov kryptomien sa ozývajú hlasy, že dApps by mali mať všetky tieto funkcie. Faktom však je, že existujú decentralizované aplikácie, ktoré majú len niektoré z týchto funkcií, alebo dokonca nič z vyššie uvedeného.

DApps

Výhody a nevýhody decentralizovaných aplikácií

Pozrime sa teraz na aspekty, ktoré sú výhodou decentralizovaných aplikácií, ako aj na tie, ktoré môžu byť nevýhodou takéhoto riešenia.

Výhody dApps:

  • Odolnosť voči cenzúre – bez jediného bodu zlyhania môže byť kontrola siete nemožná alebo veľmi ťažko dosiahnuteľná
  • Nižšia chybovosť – spoliehanie sa na systém peer-to-peer zaisťuje, že aplikácia bude naďalej fungovať, aj keď jednotlivé počítače alebo časti siete zlyhajú
  • Využitie kryptomien – keďže dApps sú založené na blockchaine a fungujú vďaka využívaniu smart kontraktov, tvorcovia daných projektov s nimi môžu jednoducho integrovať rôzne kryptomeny
  • Open source kód – Popularita open-source kódu podporuje rast ekosystému dApp a umožňuje vývojárom vytvárať lepšie aplikácie s užitočnejšími alebo zaujímavejšími funkciami.

Nevýhody dApps:

  • Hacky – Spomínaný open source kód bude v tomto prípade veľkou výhodou aj nevýhodou decentralizovaných aplikácií. Hackeri majú možnosť voľne prehľadávať zraniteľné miesta, čo vedie k mnohým prienikom
  • Malý počet používateľov – Rovnako ako pri mnohých aplikáciách Web 2.0, čím viac používateľov má aplikácia, tým je sieť efektívnejšia pri poskytovaní týchto služieb. Tento vzťah sa označuje ako sieťový efekt. DApps momentálne zápasia s nízkym počtom používateľov, čo má za následok nižšiu interaktivitu. To môže mať za následok aj nižšiu bezpečnosť aplikácie, ktorá v tomto prípade závisí od počtu používateľov
  • Nízka úroveň UX – dApps, vzhľadom na počiatočnú fázu vývoja, sa bohužiaľ často vyznačujú zlou používateľskou skúsenosťou. Často môžu byť ťažko intuitívne pre ľudí, ktorí nemajú ani poňatia o kryptomenovom priemysle.

DApps

Kde je možné nájsť dApps?

Dobrým miestom na nájdenie vašej prvej aplikácie by bol DappRadar. Toto je webová stránka, ktorá obsahuje tisíce aplikácií postavených na najpopulárnejších sieťach vrátane Ethereum, BNB Chain a Polygon.

Medzi najpopulárnejšie dApps dnes patria aplikácie súvisiace s decentralizovaným financiami (DeFi), ako sú decentralizované burzy (DEX). Umožňujú výmenu kryptomien bez zapojenia centralizovaného sprostredkovateľa, ako je to v prípade búrz ako Binance a Coinbase.

 

Ethereum aplikácie

Drvivá väčšina najpopulárnejších decentralizovaných aplikácií je postavená na Ethereu. Medzi ne patria okrem iného:

  • Uniswap – decentralizovaná burza, ktorá umožňuje používateľom vymieňať si tokeny peer-to-peer namiesto centralizovaného sprostredkovateľa
  • Compound – DeFi protokol
  • Audius – decentralizovaná platforma na streamovanie hudby. Na jeho vzniku sa podieľali Katy Perry a rapper Nas
  • Decentraland – platforma metaverse, kde môžu používatelia interagovať ako avatari a nakupovať NFT predstavujúce virtuálne objekty alebo pozemky
  • Gods Unchained – kartová hra založená na technológii NFT
  • LooksRare – jeden z najpopulárnejších NFT trhovísk

Decentralizované aplikačné podvody a hacky

Ako sme už spomenuli, dApps môžu byť zraniteľné voči útokom hackerov. Podľa DappRadar bolo v prvom štvrťroku 2022 ukradnutých 1,2 miliardy USD prostredníctvom mnohých hackingov a exploitov. Pôsobivá je aj škála jednotlivých útokov. V auguste 2021 bola Poly Network okradnutá o 611 miliónov USD a v marci 2022 bol v hre Axie Infinity hacknutý Ronin Bridge s celkovou stratou 552 miliónov dolárov.

Hackeri použili na útoky na aplikácie viacero techník, vrátane zneužitia bleskových pôžičiek DeFi a útokov typu cross-chain bridge. Umožňujú používateľom prevádzať finančné prostriedky medzi rôznymi blockchainmi. Zaujímavé je, že niektoré útoky sa spoliehajú výlučne na staromódne sociálne inžinierstvo. V decembri 2021 Badger DAO, most medzi bitcoinmi a DeFi, stratil 120 miliónov dolárov po tom, čo podvodníci oklamali členov DAO, aby schválili škodlivé transakcie.

Budúcnosť dApps

DApps, rovnako ako zvyšok trhu s kryptomenami, sú stále v počiatočnom štádiu vývoja. Existujú však už tisíce decentralizovaných aplikácií, ktoré ponúkajú nespočetné množstvo služieb, ako je hranie hier, investovanie do DeFi a obchodovanie s NFT.

V prvom štvrťroku 2022 dosiahla obľúbenosť decentralizovaných aplikácií úroveň 2,4 milióna aktívnych používateľov denne. Ale máme pred sebou ešte dlhú cestu. Predtým, ako sa dApps dostane do hlavného prúdu, vývojári a siete, na ktorých sú postavené, musia prekonať dlhý zoznam výziev. Medzi ne patrí zlepšenie škálovateľnosti, bezpečnosti a používateľského zážitku. Ak sa tieto problémy vyriešia, najbližšie roky môžu byť kľúčové pre rozvoj tohto odvetvia.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár