Čo sú altcoiny?

od Martin Tkáč

Keď sa dnes niekoho spýtate na kryptomenu, okamžite ho napadne najväčšia a najznámejšia kryptomena Bitcoin. Okrem bitcoinu sú tu aj ďalšie kryptomeny, ktoré nazývame altcoiny (alterantívy Bitcoinu) a medzi najznámejšie patria Ethereum, Litecoin, XRP a ďalšie.

Obsah

Čo je altcoin?

Altcoin je skratka pre alternative coin. Pod pojmom altcoin myslíme všetky kryptomeny, ktoré boli vytvorené po bitcoine. Existuje ich niekoľko tisíc a každý altcoin má inú výhodu a hodnotu.

V roku 2011 keď bol bitcoin jedinou kryptomenou, objavila sa potreba alternatívy a preto bol vytvorený prvý altcoin – Namecoin. O niečo neskôr sa začali objavovať ďalšie mince, ktoré potrebovali svoj názov.

Kedže sa jedná o alternatívu bitcoinu vzniklo spojenie „alt“ ako skratka alternatívy a „coin“ minca.

Prečo nestačil len bitcoin?

Celá myšlienka bitcoinu bola výnimočná ale mala určité nevýhody. Práve tieto nevýhody ako rýchlosť, nedostatočná anonymita a ďalšie vyriešili altcoiny.

Bitcoin totiž nie je anonymný, ale iba pseudo-anonymný. Ktokoľvek, kto pozná vašu bitcoinovú adresu, môže si dohľadať históriu vašich platieb. Je to podobné, ako keby si každý, kto pozná číslo vášho bankového účtu, mohol dohľadať všetky platby spojené s týmto účtom. Úplne anonymné kryptomena je napríklad Zcash, Monero alebo DASH.

Ťažba altcoinov

Potvrdzovanie transakcií pri Bitcoine sa rieši ťažbou, ktorú zaisťujú užívatelia. Bitcoin sa ťaží pomocou modelu Proof-of-Work s hash funkciou SHA256. Metódu PoW predtým používala väčšina altcoinov, ale teraz sa objavujú nové, efektívnejšie a úspornejšie riešenia.
Niektoré altcoiny nahrádzajú hashovaciu funkciu SHA256 iným algoritmom alebo dokonca kombináciou viacerých algoritmov.

Stále častejšie sa však stretávame s kryptomenami, ktoré opúšťajú pôvodný model ťažby (PoW). Trebárs Ethereum už dlhú dobu plánuje prejsť z PoW na PoS (Proof-of-Stake), kde ťažiari už nesúperia v riešení matematických úloh, ale sú zvolení na základe určitých kritérií.

Okrem PoS existujú aj ďalšie modely, ako napríklad Proof-of-Importance, kde systém vychádza z určitej dôležitosti užívateľov, každému je pridelený index dôležitosti. Systém započítava počet transakcií, čím viac transakcií, tým väčšia odmena.

Proof-of-Processed -Payments alebo doklad o spracovaných platbách Poppy, kde keď posielate peniaze alebo nakupujete, dostanete malú odmenu za každý dolár, ktorý miniete.

Niektoré altcoiny nevyužívajú ani blockchain. Napríklad v sieti IOTA nie je ťažba blokov ani vytváranie blockchainu potreba. Namiesto toho musí váš počítač s každou odoslanou transakciou overiť a potvrdiť 2 cudzie transakcie.

Bitcoin vs. Altcoin

Ako sú altcoiny spojené s Bitcoin? Mali by sme predať altcoin, keď je Bitcoin nízko? A kúpiť altcoin, keď je Bitcoin vysoko? Na vyriešenie tohto problému musíme všetci pochopiť vzťah medzi altcoiny a Bitcoin.

Hlavným dôvodom, prečo vôbec existuje závislosť, sú burzy a obchodné trhy. V podstate sú altcoiny zvyčajne spárované s Bitcoinom. Obchodníci si môžu vymeniť Bitcoin za takmer akýkoľvek altcoin. Preto ceny často súvisia. Keď Bitcoin padne, mnoho altcoinů musí tiež klesnúť. Keď však Bitcoin stúpne, je tu šanca, že aj altcoiny stúpnu.

Záver

Bitcoin a altcoiny, ktoré vznikli môžu priniesť novú globálnu ekonomiku. Umožňujú obchod spôsobom peer-to-peer, bez toho aby nás ovládali subjetky tretích strán.

Každý altcoin má svoj význam a svoju hodnotu. Medzi nimi však môžete nájsť aj veľa „shitcoinov“ ktoré boli vytvorené špekulatívne s cieľom rýchlo zarobiť na neznalosti užívateľov. Preto, každú investíciu vopred zvážte a nebojte sa pred tým poradiť.

zdroj: wiki, koláž oKrypte, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár