Viac o Blockchaine

od Martin Tkáč

Blockchain je decentralizovaná databáza, ktorá chráni veľký počet záznamov. Takúto databázu nikto nevlastní, nekontroluje ani sa nenachádza na jednom mieste alebo v jednom dátovom centre. Databáza je preto tak veľká lebo je distribuovaná v sieti na všetkých počítačoch ktoré sú do nej zapojené.

Obsah

Ako to funguje?

Blockchain nieje jedna databáza a tým, že je uložená u každého pripojeného používateľa niekto nemôže túto databázu zmeniť bez toho aby o tom vedeli ostatní užívatelia.

Blockchain je spojenie slov block (blok) a chain (reťaz). Tieto bloky vytvárajú mineri alebo ťažiari pomocou špeciálnych softvérov. Bloky sú prepojené a prebiehajú medzi nimi transakcie ktoré sú v réžii užívateľov.

Každý pohyb, platba a iné úkony v blockchaine sú overované tisíckami počítačov po celom svete, preto je to veľmi bezpečné a nemôže dôjsť k podvodu.

Blockchain môžeme prirovnať k tak sofistikovanej technológii ako bol svojho času internet a to preto, že nieje spájaný iba s kryptomenami ale začína sa používať aj na decentralizáciu štátnej sféry a taktiež na distribúciu informácii.

 

Výhody blockchainu

  • Schopnosť veľkého počtu uzlov dospieť k jednému konsenzu ohľadom najaktuálnejšieho stavu veľkého množstva dát, napríklad záznamov v účtovnej knihe. To platí aj v prípade, keď sú jednotlivé uzly anonymné, pripojené cez nespoľahlivé spojenie jeden k druhému, či vedené podvodníkmi, ktorí sa snažia transakcie upravovať vo svoj prospech.
  • Schopnosť ktoréhokoľvek uzla rozhodnúť sa s prijateľnou mierou istoty, že zadaná transakcia do blockchainu spadá alebo nie.
  • Schopnosť ľubovoľného uzla, ktorý vytvoril či prijíma transakciu, po nejakej dobe rozhodnúť s uchádzajúcou mierou istoty, či je transakcia validná a začleniteľná do blockchainu natrvalo a či nedošlo ku kolízii dvoch transakcií.
  • Dostatočne veľká prekážka, ktorá bráni útočníkom v úpravách či prepísaniu transakcií.
  • Automatická forma riešenia konfliktných transakcií, ktorá zaisťuje, že nevalidná transakcia (napríklad snaha minúť sumu na účte viackrát) sa nikdy nestanú súčasťou potvrdeného datasetu.

Čo je decentralizovaná databáza?

Takýto typ databázy sa stará sám o seba, neexistuje v nej slabé miesto, žiadny bod na prípadný útok. Nikto ju neriadi a k svojmu fungovaniu nepotrebuje obrovské dátové centrá.

Všetký dáta sú masívne šifrované pomocou hashovacieho algoritmu. Každý z nás sa môže stať súčasťou tohto systému ponúknutím výpočtového výkonu svojho PC.

zdroj: wiki, koláž oKrypte, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár