Sen o spotovom bitcoinovom ETF v tomto roku sa rozplynul

od Rastislav Vasilišin

Od schválenia prvého bitcoinového ETF (Exchange Traded Fund) ubehlo už pár týždňov. Proshares Bitcoin Futures ETF (BITO) sa okamžite po spustení zapísal do histórie. Nielen ako prvý fond pre bitcoin ale aj ako ETF, ktorý najrýchlejšie prekročil 1 miliardu dolárov. Stačili mu na to iba dva dni. 

Aj keď bitcoinový ETF vyvolal veľkú eufóriu a otvoril dvere pre nových investorov, treba si uvedomiť, že to je stále len „papier“, derivát či odvodená verzia bitcoinového ETF. Tá „skutočná“, čiže spotová verzia stále na svoje schválenie ešte len čaká.

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) necháva na seba čakať a tiež už niekoľko spotových ETF naviazaných na bitcoin zamietla.

Momentálne má na stole dva hlavné spot bitcoinové ETF:

Bitwise Asset Management a Grayscale. 

Kým ten od Grayscale je v podstate len prekvalifikovaný už existujúci produkt Grayscale Bitcoin Trust, ETF od spoločnosti Bitwise chce prísť s úplne novým spotovým bitcoinovým ETF. 

Žiaľ, schválenia spotového ETF sa už v tomto roku nedočkáme, keďže SEC sa rozhodla verdikt v obidvoch prípadoch odložiť až na rok 2022. 

Aký je vlastne rozdiel medzi Future a Spot ETF?

O tom, prečo je futures ETF v porovnaní so spotovou verziou neefektívny som  obšírnejšie popísal v tomto blogu. 

Takže teraz len v jednoduchosti, hlavný rozdiel medzi spot a futures ETF je nasledovný:

Futures ETF vsádzajú len na cenu podkladového aktíva, ktoré je vysporiadané v hotovosti. To znamená, že v prípade bitcoinového ETF sú ich držitelia vlastníkmi iba futures kontraktov a nie skutočného bitcoinu. 

Na druhej strane spotové ETF priamo nakupuje aktívum a drží ho vo svojej správe.

Schválenie spotového ETF by bolo pre investorov lepšie, a to tak z hľadiska ceny ako aj štruktúry poplatkov.

Dôležitejšie je však pripomenúť, že pri spotovom ETF by inštitúcie nakúpili „skutočný“ bitcoin namiesto „papierového.”

Spotový ETF by investorom poskytol priamy prístup k aktívu, ktoré predtým buď nemohli kúpiť alebo sa obávali bezpečnosti úschovy na burzách.

Ak by teda americkému regulátorovi skutočne išlo o ochranu investorov, namiesto schválenia bitcoinového futures ETF by ich pred ním chránil a naopak nechal by ich nakupovať bitcoiny len prostredníctvom spotového ETF.  

A to čo najskôr. 

 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár