Axie Infinity, čo treba vedieť?

od Martin Tkáč

Je rok 2022 a zarábanie peňazí hraním hier sa stáva stále populárnejším. Keď niekto povie NFT hry alebo Metaverse, každý z komunity kryptomien si predstaví Axie Infinity. Ak si chceme predstaviť Axie Infinity, predstavme si hru založenú na blockchaine, ktorá kombinuje prvky hry Pokémon.

Obsah

Čo je Axie Infinity?

Axie Infinity je NFT hra a ekosystém postavený na blockchaine Ethereum. Používa dva tokeny ERC-20:

 • Axie Infinity Shard (AXS) token riadenia
 • Smooth Love Potion (SLP) používaný na chov nových Axies

Čo ale Axies sú?

Axies sú tvory používané v hre a každý z nich má svoju triedu a skladá sa z rôznych „body parts“ teda častí tela, štatistík a atribútov.

Axies sú herné postavy, ktoré predstavujú nezameniteľné tokeny (NFT) ovládané a vlastnené samotným hráčom. Môžeme ich uložiť do svojej kryptopeňaženky a obchodovať s inými hráčmi prostredníctvom trhovísk založených na blockchaine ethereum.

Okrem Axies hra obsahuje virtuálnu krajinu a predmety, ktoré sú tiež tokenmi ERC-721.
V rámci ekosystému môžu hráči využiť tímy Axie v režime Adventure (PvE – Player vs. Environment) na boj s monštrami v Lunacia – kráľovstve Axie Infinity.

Môžu si tiež vybrať režim Arena (PvP – Player vs. Player), aby mohli bojovať s inými hráčmi Axie.

Keď vyhráte, získate aktívum nazývané Smooth Love Potion (SLP), ktoré sa používa na chov Axies. SLP je tiež token ERC-20 a možno s ním obchodovať na burzách ako Binance.

Pre nových hráčov nieje jednoduché vstúpiť do sveta Axie Infinity a to kvôli relatívne vysokým cenám Axie a poplatkom na sieti Ethereum.

Čo je token Axie Infinity Shard (AXS)?

Minca AXS (Axie Infinity Shard) nie je len tokenom riadenia, ale tiež umožňuje HODL a získavať odmeny. Tieto odmeny pochádzajú z Community Treasury, ktorá obsahuje poplatky z trhoviska a nákupmi v hre.

Celková ponuka AXS je 270 000 000 mincí. Niektoré tokeny boli pridelené na verejný predaj, niektoré na funkcie hrania a zarábania a niektoré pre Sky Mavis a projektovým poradcom. Počiatočná ponuka pri prvom verejnom predaji bola tesne pod 60 000 000. Očakáva sa, že počet uvoľnených tokenov bude každoročne rásť až do roku 2026.

Použitie AXS

Axie Infinity chce byť vyspelou hrou, ktorá hráčov zaujme silnou komunitou a prosperujúcim ekosystémom. Pre fanúšikov Pokémonov alebo Final Fantasy ponúka Axie Infinity zábavný herný zážitok.

V auguste 2021 dosiahla Axie Infinity milión aktívnych hráčov denne. O dva mesiace neskôr sa počet priblížil k hranici dvoch miliónov. Ak hra dokáže získať ešte väčšiu hráčsku základňu, určite to prinesie väčšiu hodnotu ekosystému.

Hraním Axie Infinity môžu hráči získať žetóny AXS aj SLP. Tieto tokeny je potom možné vymeniť za iné kryptomeny a teda zarábať.

Úschova ASX

Keďže AXS je token ERC-20, môže byť uložený v akejkoľvek softvérovej peňaženke kompatibilnej s ERC-20, ako je Trust Wallet, Binance Chain Wallet, Exodus, ako aj hardvérových peňaženkách, ako sú Trezor One alebo Ledger Nano X.

Môžete tiež uložiť AXS vo vašej peňaženke Ronin, špecializovanej peňaženke vyrobenej pre Axie Infinity.

AxieInfinity

ZDROJ: axieinfinity.com

Čo je Ronin wallet

Peňaženka Ronin je kryptopeňaženka, ktorá funguje na sidechaine Ethera. Ide o rozšírenie prehliadača, ktoré vám umožňuje komunikovať s decentralizovanou aplikáciou (DApp).

Keďže Ethereum môže zaznamenať vysokú návštevnosť a poplatky, reťazec Ronin výrazne zlacňuje hranie Axie Infinity a interakciu s jej inteligentnými zmluvami. Peňaženka Ronin je kompatibilná aj s inými hrami, ktoré využívajú blockchain Ronin.

Čo je Smooth Love Potion (SLP)?

Ide o token ERC-20 v sieti Ethereum. Tokeny sú pre hráčov hlavným zdrojom príjmu, ktoré je možné predať alebo použiť ku chovu nových Axies. Tokeny niesú obmedzené a je možné ich získať plnením denných úloh alebo bojom s ostatnými hráčmi.

Spôsoby použitia SLP

 1. Užívateľom dáva možnosť vychovať nových Axies z dvoch iných Axies
 2. Užívatelia získajú token ako odmenu za splnené úlohy alebo víťazstvom v súbojoch
 3. Obchodovanie na burzách

Práve tieto spôsoby umožňujú model Play-to-earn, kde sú užívatelia ochotný platiť za tokeny a zarábať na nich.

Kde získam hru Axie Infinity?

Axie Infinity je k dispozícii pre Windows, macOS, Androin a iOS prechodom na domovskú stránku a kliknutím na tlačidlo „PLAY NOW“

Týmto spôsobom stiahneme klienta a môžeme sa ponoriť do tejto NFT hry.

Viac o Axies

Každý Axie sa skladá z kombinácii vlastností a charakteristík:

 • skupiny
 • schopnosti
 • štatistiky
 • časti tela

Trieda

Axie Infinity má 9 skupín a 3 špeciálne skupiny. Trieda zásadne ovplyvňuje spôsob boja, každá trieda má svoju slabinu ale aj výhodu. Ku každej skupine je priradená karta ktorá, pridáva 10 % bonus k útoku.

Schopnosti

Každá Axie má rôznu úroveň štyroch vlastností:

 • HP – celkové zdravie
 • Skúsenosť – pridáva kombo a poškodenie
 • Morálka – zvyšuje možnosť kritického úderu
 • Rýchlosť – rýchlosť boja a výššia šanca na kritický zásah
AxieInfinity

ZDROJ: axieinfinity.com

Koľko ma bude stáť hranie?

V roku 2021 stálo najlacnejšie Axie 130 USD. Tím však potrebuje 3 Axie teda celková cena dosahuje asi 390 dolárov. Presnú cenu si overíme na trhovisku Axie.

Čo ovplyvňuje cenu Axies?

Cena Axies sa pohybuje asi od 130 do 100 000 dolárov a jeho hodnota sa odvíja hlavne od hernej sily a užitočnosti ale samozrejme aj od ceny akú má pre daného hráča.

Graf ASX


Záver

Popularita Axie Infinity sa nedá poprieť a od toho sa odvíja aj cena tokenov AXS a SLP. Hra je zábavna a napriek jej jednoduchosti pomerne prepracovaná a stále sa má kam posúvať. Dobrou správou je, že vývojári neustále pracujú na jej aktualizáciách a to jej predpovedá úspešnú budúcnosť.

zdroj: axieinfinity.com, academy.binance.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár