Kaspa – projekt, ktorý chce zobrať korunu z bitcoinu

Kaspa (KAP) sa momentálne obchoduje okolo 0,13 USD. Táto kryptomena sa stáva čoraz populárnejšou aj v médiách. Hlavne kvôli zvýšeniu výmenného kurzu. Oplatí sa však bližšie pozrieť na technológiu tohto projektu.

od Martin Tkáč

Kaspa, čo je?

Samotný projekt Kaspa bol spustený v roku 2021. Ide o „prvý na svete blockDAG – architektúru zúčtovacej knihy umožňujúcu vytváranie paralelných blokov a okamžitú finalizáciu transakcií.“ Projekt je „decentralizovaná a plne škálovateľná vrstva s otvoreným zdrojom“.

Sieť je založená na algoritme Proof-of-Work (PoW). V tomto sa podobá na Bitcoin (ako blockchain). Niektorí fanúšikovia Kaspa dokonca smelo dodávajú, že je to „vyzývanie“ Bitcoinu. K tomu sa vrátim neskôr. Zamerajme sa však na techniku. Zakladatelia Kaspa tvrdia, že „bol vyvinutý na vyriešenie trilemy v používaní digitálnych aktív“. Ide o udržanie bezpečnosti a škálovateľnosti pri plnej decentralizácii. Pomocou revolučného blockDAG – vývoja blockchainu – Kaspa umožňuje rýchle, škálovateľné a bezpečné transakcie bez kompromisov v oblasti decentralizácie.

Dnes mainnet Kaspa spracováva jeden blok za sekundu, ale „cieľom vývojárov je výrazne zvýšiť počet blokov za sekundu, čo pritiahne vývoj smart kontraktov a DeFi“.

Vyššie uvedené robí Kaspa jedným z najrýchlejších blockchainov založených na PoW súčasnosti. Na rozdiel od Bitcoinu a iných PoW systémov, ako sú Bitcoin Cash, Litecoin a ZCash, má Kaspa také vysoké rýchlosti spracovania transakcií, že má potenciál stať sa globálnou platformou pre platby typu peer-to-peer. Efektívne sa tak stáva konkurentom Bitcoinu, a to aj za predpokladu rozsiahleho prijatia Lightning Network.

Hodnota KAS

Dnes sa však o projekte hovorí hlavne to, že kryptomena KAS zdražuje. V súčasnosti stojí približne 0,13 USD. ATH je len o niečo vyššie. Aktuálne však graf ukazuje určitú korekciu alebo… začiatok krachu.

KAS

zdroj: coinmarketcap.com

V tomto bode sa dostávame k pointe. Projekt je technologicky veľmi zaujímavý. Ale hovoriť o ňom ako o konkurencii bitcoinu trochu škodí. Poháňa cenu, ale spôsobuje aj nebezpečne veľké nárasty, ktoré sa môžu skončiť hlbokou korekciou. Výsledkom je, že KAS bude vnímaný ako typický projekt pump and dump.

Najmä preto, že na trhu sme už mali veľa bitcoinových „zabijakov“. Stačí spomenúť Beam, Grin alebo Dark (neskôr Dash). Ako dnes vieme, nezobrali BTC korunu.

Neoplatí sa teda investovať do KAS? Na túto otázku nebudem odpovedať. Pri pohľade na graf je vidieť, že si „pýta“ opravu. Určite sa však oplatí sledovať vývoj technológie za projektom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár