Crypto.com, čo potrebujeme vedieť?

od Martin Tkáč

Crypto.com, je ďalšia burza na trhu, ktorá má neustále vyvíjaný obrovský ekosystém na využívane kryptomien. V tomto článku sa spolu pozrieme na informácie, ktoré potrebujete vedieť.

Obsah

Burza bola založená v roku 2016 a stále napreduje hľavne zpohľadu technológie ale aj počtom užívateľov. V roku 2021 má niečo okolo 10 miliónov užívateľov.

Základnou menou celého ekosystému je token CRO. Za nákup tohto tokenu získavate benefity ako napríklad, zľavy na poplatkoch, cashback z nákupu alebo úročenie tokenov.

Crypto.com okrem burzy, platobnej karty ponúka oveľa viac, poďme sa na to teda pozrieť:

Výhody ale aj nevýhody

Výhody

  • známa a polahlivá platforma
  • nadštandardné zabezpečenie
  • platobná karta
  • možnosť pasívneho príjmu (staking/Crypto Earn)

Nevýhody

  • Vysoký poplatok pri nákupe kryptomien kartou
  • Nutná KYC verifikácia

Čo projekt obsahuje?

Aplikácia Crypto.com App – mobilná aplikácia pre jednoduchý nákup a predaj kryptomien. Súčasťou aplikácie je softvérová peňaženka Crypto.com Wallet. Peňaženka je centralizovaná, takže tokeny sú reálne uložené na účtoch Crypto.com.

Aplikácia Crypto.com defi Wallet – decentralizované úložisko kryptomien. Privátne kľúče a seed majú priamo používatelia, takže nikto iný nemá k peňaženke prístup.

Burza Crypto.com Exchange – Internetová burza pre obchodovanie kryptomien a kryptomenových derivátov. Burza je dostupná z webovej platformy a mobilnej aplikácie.

Platobná karta Crypto.com – platobná karta od spoločnosti VISA, na ktorú môžete kryptomeny ale aj fiat meny. Karta sa spravuje cez aplikáciu Crypto.com App.

Token CRO (Crypto.com coin) – Domovská kryptomena celého ekosystému Crypto.com.

Crypto.com Exchange

Crypto.com má aj svoju vlastnú burzu Crypto.com Exchange cez ktorú je možné obchodovať mnoho kryptomien a digitálnych tokenov v páre USDT, BTC alebo CRO.

Platforma umožňuje:

  • zmenu rôznych kryptomien
  • obchodovanie s kryptomenami s pákou
  • obchodovanie kryptomenových derivátov

ZDROJ: crypto.com

Token CRO

CRO je domovská kryptomena celého projektu, podobne ako BNB coin v prípade burzy BINANCE. Za držanie tohto tokenu váas burza odmení.

Je to jednuduché. Čím viac CRO držíme, tým viac benefitov získame. Ako sme už spomínali medzi benefity patria zvýhodnené poplatky alebo cashback z nákupu v prípade, že platbu realizujeme pomocou karty Crypto.com.

Token CRO pôvodne fungoval na ERC-20 sieti Ethereum. Od brezna 2021 má ale Crypto.com vlastný blockchain, takzvaný main net. CRO teda funguje na dvoch odlišných blockchainoch, pričom prevod medzi nimi umožňuje aplikácia aj burza.

Staking CRO

V súvislosti so službami Crypto.com sa často stretnete s pojmom staking tokenu CRO. Staking si môžete predstaviť ako dočasné prepožičanie tokenov burze, ktorá ich využíva k verifikáciu transakcií na blockchainu.

Aby ste mohli so stakingom začať, musíte tokeny CRO najprv nakúpiť. K tomu možno využiť ako mobilnú aplikáciu, tak i burzové platformu. Akonáhle tokeny kúpite, môžete je cez záložku Stake & Earn začať stakovat.

Crypto.com rozlišuje 2 varianty stakingu:

CRO staking: Uloženie aspoň 5 000 CRO. Za prepožičanie tokenov burze získate úrok 10% ročne (odmeny sa vypláca denne). Pri CRO stakingu sa tokeny uzamknú na 180 dní (6 mesiacov), počas ktorých nemožno tokeny predať ani vybrať.

Soft staking: Flexibilný staking, u ktorého vás burza odmeňuje každý deň na základe vášho zostatku na burzovom účte. Tokeny nemusíte uzamknúť na 180 dní, a navyše sa počítajú aj iné kryptomena než CRO. Stačí držať minimálne množstvo kryptomena a aktivovať funkciu v nastavení.

Crypto EARN

Okrem stakingu, možete odmeny získavať aj v rámci služby Crypto Earn, kde môžete ročne zarobiť až 14 % z tokenov, ktoré na burze dočastne uzamknete. Nejde však o staking a počas uzamknutia nieje možné kryptomeny vybrať ani rpedať.

Služba je dostupná z aplikácia Crypto. com DeFi Wallet.

Úročenie sa pohybuje od 1% až do 14% ročne, avšak najvyšší úrok dostanete len u vybraných kryptomena pri fixácii na 3 a viac mesiacov. Rozhoduje tiež množstvo CRO, ktoré stakujete.

Ďalšie služby

Ďalšou časťou ekosystému Crypto.com je platobný protokol, pomocou ktorého môžu predajcovia prijímať platby v kryptoměnách. Prijaté Coin možno navyše automaticky prevádzať do stablecoinů alebo na fiat meny.

Posledná služba, na ktorú sa zameriame, sú kryptoměnové pôžičky. U Crypto.com si môžete požičať až 50% hodnoty svojho kryptoměnového majetku, ktorý vložíte na Crypto.com. Ak teda vlastníte kryptomenu v hodnote $ 10 000, môžete si požičať až $ 5 000. Vaša kryptomena sa využijú ako kolaterál, ktorým ručíte veriteľmi.

Úrok za požičanie peňazí je ale pomerne vysoký. Základná sadzba je 12% ročne, ale ak stakujete CRO v hodnote aspoň $ 40 000, tak získate zvýhodnenú sadzbu 8% p. a.

Zabezpečenie

Všetky klientské kryptomeny a tokeny sa ukladajú na off-line úložisko (tzv. Cold wallet), aby boli v bezpečí pred útokmi hackerov. Aby však burza zabezpečila plynulé výbery a obchodovanie s kryptomenami, tak musí časť tokenov držať online. K tomu Crypto.com využíva vlastné tokeny na vysoko zabezpečených peňaženkách s multi-signature technológií.

Off-line úložisko sú poistená do výšky 360 miliónov USD proti prípadnému poškodeniu alebo odcudzeniu.

Fiat meny burza ukladá na depozitné účty v regulovaných bánk.

Robustnú ochranu majú tiež klientské účty. Tie možno zabezpečiť dvojfázovú autorizáciou 2FA (AUTH alebo Google Authenticator) alebo napríklad anti-phisingu kódom.

Prečo práve Crypto.com?

 

Snaha Crypto.com je priblížiť kryptomeny naozaj každému a zabezpečiť ich používanie používanie v bežnom živote. Zatial sa jej to darí o čom hovorí aj počet užívateľov, ktorý za posledný rok stúpol o 8 miliónov.

Crypto.com je aktuálne jeden z najkomplexnejších ekosystémov na trhu.

zdroj: crypto.com, twitter.com, wiki, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

1 komentárov

Pavel 3. júla 2022 - 13:43

Som z tych vyrazov uplne mimo viete mi vysvetlit ako zacat obchodovat a zarabat?

Zanechaj svoj komentár