Čo je to Ethereum (ETH)?

od Martin Tkáč

Ethereum je druhá najväčšia kryptomena súčastnosti a zároveň aj najväčší smart chain. V tomto článku sa spoločne pozrieme na jeho vlastnosti a čo ETH vlastne je.

Obsah

Čo je to Ethereum

Ethereum je najväčší decentralizovaný smart chain blockchain, na ktorom je postavených väčšina decentralizovaných aplikácii, smart kontrakt platforiem, DeFi projektov a tiež väčšina stablecoinov.

Ethereum a inflácia

Ethereum sa odlišuje od Bitcoinu a to hlavne skutočnosťou, že ETH nemá pevne stanovené konečné množstvo tokenov. Pri BTC teda vieme, že maximálne bude existovať 21 miliónov BTC, pri ETH nevieme aké bude konečné číslo.

Inflácia bitcoinu je 1,8 % ročne, čo je veľmi podobné inflácii zlata. Narozdiel od zlata sa ale inflácia BTC bude každé štyri roky znižovať. Pri ethereu vieme povedať, že jeho inflácia je ročne okolo 4%. O inflácii ETH bude do budúcna rozhodovať hlavne komunita, preto je možné, že inflácia zásadne narastie ale môže sa aj zachovať.

Najpopulárnejší smartchain

Ethereum je zásadnou kryptomenou decentralizovného sveta a to hlavne preto, že priniesla niečo, čomu hovoríme smart kontrakty. Ide o decentralizované aplikácie, ktoré fungujú na základne predprogramovaných podmienok ich vývojármi. Bezpečnosť zabezpečuje EVM – Ethereum Virtual Machine ide o zariadenie, ktoré využíva výpočtovú silu všetkých nodov ETH blockchainu.

ERC-20

Ako sme už spomínali ETH je v súčastnosti najväčší smart kontrakt blockchain. Vďačí za to aj tomu, že na svojej sieti umožnil budovanie ďalších kryptomien za pomoci ERC-20 protokolu budovaného pôvodne pre potreby samotnej kryptomeny Ethereum.

Vďaka tejto možnosti, vzniklo na sieti ďalších tisíce kryptomien, ktoré označujeme ako ERC-20 tokeny.

Niektoré z týchto tokenov si našli významné uplatnenie . Su nimi najmä stablecoiny ako je Tether (USDT), čo sú tokeny ktoré sú viazané k určitej mene, napríklad k americkému doláru kde je 1 USDT = 1 dolár.

Projekty DeFi

Veľkým hitom sa na blockchaine Ethereum stali projekty DeFi. DeFi je vo svojej skorej fáze a ide o obzvlášť rizikové investície. Je to však sektor, ktorý prinesie veľkú revolúcie do spôsobu, akým funguje finančný svet.

Proof of Work a Proof of Stake

ETH funguje podobne ako bitcoin na Proof of work koncepte, pri ktorom sa ťaží pomocou hardvéru ktorému hovoríme ASIC minery a na rozdiel od BTC ešte stále aj za pomoci grafických kariet. Nevýhodou tohto riešenia sú pomalšie a nákladné transakcie.

Kde kúpim ETH?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Záver

Ethereum je aktuálne jedným z najsilnejších hráčov na trhu ktorý má však aj svoje problémy s pomalými transakciami a niekedy vysokými transakčnými poplatkami. Ethereum však bude prechádzať na novú generáciu Ethereum 2.0, čo zásadne zlepší spomínané problémy. Viac o tejto zmene Vás budeme informovať v naších článkoch.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://ethereum.org

Kontrola transakcíí: https://www.etherchain.org

Graf


Aktualizácia The Merge

The Merge – všetko, čo potrebujete vedieť o prechode Etherea PoW na PoS

zdroj: ethereum.org, pixabay.com, decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár