DAO – ako fungujú decentralizované autonómne organizácie?

od Martin Tkáč

DAO je forma organizácie, ktorá dáva používateľom úplne nové možnosti, pokiaľ ide o riadenie štruktúr spoločnosti alebo združenia. Priaznivci DAO dokonca tvrdia, že radikálne zmenia spôsob, akým podnikáte.

Tieto decentralizované autonómne organizácie nemajú korporátne sídla a nahrádzajú tradičnú hierarchiu plochými, distribuovanými štruktúrami. Spravujú ich držitelia kryptomien a spoliehajú sa na pravidlá, ktoré sa na blockchaine automaticky vynucujú prostredníctvom inteligentných zmlúv. Členovia takýchto organizácií používajú tokeny riadenia na hlasovanie a prijímanie rozhodnutí.

Obsah

História DAO

Vitalik Buterin začal s myšlienkou DAO v roku 2013. Ethereum vo svojom whitepaperi opísalo potenciálne možnosti takéhoto riešenia, pôvodne nazývaného Decentralized Autonomous Corporation (DAC). O tri roky neskôr, v roku 2016, bola založená prvá organizácia založená na blockchaine – The DAO. Projekt bol postavený na sieti Ethereum spoločnosťou Slock.it. DAO malo byť platformou pre VC, ktorí majú záujem investovať do krypto projektov. Predpokladom konceptu bola myšlienka, že každý držiteľ DAO tokenu bude môcť hlasovať za projekty na udelenie finančných prostriedkov. Projekt získal až 12,7 milióna ETH, čo v tom čase malo hodnotu okolo 150 miliónov dolárov.

The DAO sa však nikdy nerozbehlo. 17. júna 2016 sa hackerom podarilo použiť niekoľko nesprávnych riadkov kódu, ktoré umožnili previesť 3,6 milióna ETH v hodnote 70 miliónov dolárov. Našťastie boli prostriedky prevedené na ChildDAO a nemohli byť prevedené 28 dní. To poskytlo komunite Ethereum čas na vyriešenie problému. Vtedy padlo rozhodnutie hard fork reťazec teraz známy ako Ethereum a zbaviť sa starého blochchainu, Ethereum Classic. Počas tejto udalosti vývojári prepísali kód, aby sa hack už nikdy neopakoval.

Vývoj The DAO pokračoval, ale už nebol stredobodom pozornosti. Projekty ako DAOstack a DAOhaus sa naučili kľúčové lekcie z pôvodného DAO a teraz budujú a prevádzkujú decentralizované organizácie pre niektoré z najväčších protokolov DeFi. Decentralizovaný finančný boom v roku 2020 priniesol novú vlnu záujmu o DAO, ktorá bola základom mnohých popredných projektov.

DAO

Ako fungujú decentralizované autonómne organizácie?

Rovnako ako sa niektoré kryptomeny snažia nahradiť fiat meny alebo tradičné triedy aktív, DAO ponúkajú alternatívu k tradičným obchodným štruktúram. Niektoré DAO automaticky presadzujú rozhodnutia, iné robia konečné kroky zo strany prispievateľov alebo platených členov tímu.

Komunita sústredená okolo konkrétnej autonómnej organizácie môže prispôsobiť DAO a naprogramovať ho podľa vlastných cieľov. Kód DAO je vytvorený vo forme inteligentných zmlúv, ktoré poskytujú určitý druh mechanizmu riadenia. Vplyv hlasovania člena sa môže zvýšiť napríklad v závislosti od sumy prispenej na projekt. DAO využíva silu technológie blockchain na vytvorenie organizácie, kde je kontrola rozdelená medzi účastníkov, nie je postavená na hierarchii zhora nadol. DAO možno považovať za autonómny stroj – úloha, ktorú má vykonávať, je určená vopred napísanými smart kontraktmi.

Pozrime sa bližšie na výhody DAO v spôsobe riadenia, ako aj na nevýhody takéhoto riešenia.

Výhody DAO

  • transparentnosť – hlasovanie, rozhodnutia o financovaní a iné činnosti sú transparentné a viditeľné pre všetky zainteresované strany;
  • väčšia sila – členovia z celého sveta môžu prispieť, čo umožní DAO vytvoriť veľmi silnú a vplyvnú organizáciu;
  • nižšie náklady – koncept DAO sa pevne zakorenil v DeFi (decentralizované financie) a teraz existuje veľa nástrojov, ktoré bránia potrebe budovať organizáciu od nuly. Namiesto toho môžeme použiť hotové riešenia a prispôsobiť ich potrebám nášho projektu;
  • väčšie možnosti rozvoja – možnosť hlasovať každému z členov im umožňuje zhromaždiť veľa návrhov a tiež umožňuje odborníkom investovať do ekosystému, ktorý budujú.

Nevýhody DAO

  • plochá štruktúra – kvôli nedostatku jasnej právomoci alebo reťazca velenia fungujú decentralizované organizácie pomalšie, pretože im trvá dlhšie rozhodovanie;
  • nedorozumenia – keď sa komunita nevie dohodnúť, organizácia môže zažiť rozpad na menšie skupiny;
  • výhoda v rukách väčších hráčov – v niektorých DAO majú držitelia najväčšieho počtu tokenov značnú výhodu pri
  • rozhodovanie – manažment teda vyzerá veľmi podobne ako v tradičných organizáciách;
  • nejasné predpisy – z dôvodu rozdielnych

Podľa právneho rámca môžu byť v niektorých krajinách DAO uznané ako cenné papiere.

Typy DAO

DAO zaznamenali v posledných rokoch veľký nárast záujmu. Na technických inováciách, vylepšeniach riadiacich mechanizmov a hlasovacích riešeniach pracovali stovky vývojárov. Decentralizované autonómne organizácie sú aktívne najmä v kreatívnom priemysle a organizácie vytvárajú bezhlavé módne značky či filmové komunity. V mnohých prípadoch si však tieto kreatívne DAO zachovávajú prvok centralizácie. Napríklad, zatiaľ čo produkčná spoločnosť Decentralized Pictures umožňuje držiteľom tokenov hlasovať o užšom výbere filmových projektov, aby získali finančné prostriedky, konečné rozhodnutie o tom, ktorý projekt získa cenu, robí porota.

Jedným zo zaujímavých poľských projektov je Candao, ktorého tím má ambíciu vybudovať globálnu sociálnu sieť založenú na DAO. Jeho poznávacím znakom majú byť výhody priznané tvorcom vďaka mechanizmu hlasovania.

Investičné DAO

V posledných rokoch sa rozbehla aj vlna investičných DAO, v ktorých držitelia tokenov hlasujú o tom, do ktorých projektov bude ich komunita investovať. Niektoré z nich, ako napríklad NeptuneDAO, sa zameriavajú na poskytovanie konvenčného financovania rizikovým kapitálom pre projekty Web3. Iné sú takzvané zberateľské DAO, ktoré sa zameriavajú na získavanie aktív vysokej hodnoty vrátane NFT. Snáď najznámejším príkladom je PleasrDAO, organizácia vytvorená umelcom NFT pplpleasr. Komunita nazhromaždila zbierku NFT a skutočných predmetov v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Okrem iných, PleasrDAO vlastní prvý NFT Edwarda Snowdena a jedinú kópiu albumu Wu-Tang Clan, Once Upon a Time in Shaolin.

V marci 2021 skupina 54 cudzincov, ktorí sa stretli na serveri Discord, založila BeetsDAO. Vyzbierali 300 ETH (v tom čase viac ako 500 000 dolárov) na nákup EulerBeats NFT na aukcii OpenSea. Skupina si naďalej drží silnú pozíciu ako komunita umeleckých investorov.

Koncom roka 2021 sa zberateľské DAO zhromaždilo na aukcii prvého vydania tlače americkej ústavy. ConstitutionDAO získalo 45 miliónov dolárov, ale víťaznú ponuku urobil generálny riaditeľ Citadely Ken Griffin. To, čo sa stalo potom, poukázalo na jeden problém s decentralizovaným riadením. Projekt, ktorý bol vytvorený s jedným konkrétnym cieľom, narazil na odpor, čo robiť, ak sa to nepodarí. Nakoniec sa ConstitutionDAO rozhodla vypnúť a vrátiť finančné prostriedky prispievateľom. Poplatky za plyn spoločnosti Ethereum však znamenali, že náhrady by v niektorých prípadoch nedosiahli výšku príspevku. Bol to teda krst ohňom pre mnohých ľudí, ktorí sa prihlásili do DAO prvýkrát.

Nedávno sa DAO posunuli nad rámec nákupu digitálneho umenia alebo vytvárania online návrhov, aby riešili širšie globálne problémy. UkraineDAO, ktorú založili členovia ruskej punkovej kapely Pussy Riot, vyzbierala 1,7 milióna dolárov na humanitárnu pomoc Ukrajine, ktorá už tri mesiace bojuje s ruskou inváziou.

Americká ústava

Politika USA

Jednou z výziev, ktorým čelia začínajúce DAO aj firmy, ktoré sa plánujú stať DAO, je regulačná zložitosť okolo ich zákonnosti – potenciálne silná prekážka univerzálnej užitočnosti. Hoci neexistuje žiadny zákon, ktorý by zakazoval komukoľvek zhromaždiť sa online s ostatnými, aby dokončili projekt, veci sú zložité, keď ide o peniaze. Niektoré DAO vyžadujú pripojenie v reálnom svete. Potrebujete napríklad bankové účty alebo fyzické aktíva, ktoré fungujú mimo internetového priestoru.

V tomto smere sa Wyoming stal svetovým lídrom v právnom uznaní DAO. V marci 2021 zákonodarcovia schválili zákon, ktorý umožňuje DAO oficiálne zaregistrovať v ich štáte. Zákon priznáva DAO rovnaké výsady a povinnosti ako spoločnosti s ručením obmedzeným. Po nadobudnutí účinnosti zákona 1. júla 2021 sa americký CryptoFed, DAO s poslaním zaviesť nový menový systém, stal prvým právne uznaným DAO v Spojených štátoch. Nie všetko však išlo hladko. V novembri 2021 SEC pozastavila registráciu natívnych tokenov CryptoFed. Výbor uviedol, že organizácia poskytla potenciálnym investorom „zavádzajúce informácie“.

Našťastie do sveta DAO pomaly vstupuje aj domáca politika USA. Andrew Yang, bývalý kandidát na prezidenta USA a starosta New Yorku, vytvoril Lobby3 DAO. Jeho účelom je „ukázať ľuďom výhody decentralizovaných technológií“ v reálnom svete.

Budúcnosť decentralizovaných organizácií

DAO sa niekedy označujú ako skupinové chaty v peňaženke, ale to rozhodne uberá na škále popularity. Podľa DeepDAO, platformy, ktorá sleduje analýzu DAO vo všetkých sieťach, trezory DAO v súčasnosti obsahujú celkovo približne 10 miliárd USD.

Začne DAO meniť spôsob, akým spoločnosti fungujú a získavajú peniaze? Členom takejto organizácie sa teoreticky môže stať ktokoľvek, odovzdať svoj hlas a ovplyvniť budúcnosť podniku. Nadšenci veria, že technológia stojaca za DAO sa bude naďalej vyvíjať. Medzi súčasné trendy patrí anonymita, progresívna decentralizácia a lepšia motivácia k účasti na tomto obchodnom modeli.

Niektoré spoločnosti sa rozhodnú transformovať tradičnú štruktúru na DAO. Príkladom je ShapeShift, ktorý od marca 2022 nemá vyšší manažment. Stále existujú nové ambiciózne iniciatívy DAO, ktorých akcie sledujú konkrétne ciele. FriesDAO sa snaží kúpiť franšízové ​​rýchle občerstvenie. Do jeho radov patrí Kory Spiroff, bývalý viceprezident Domino’s Pizza. Niektoré DAO majú ciele, ktoré doslova presahujú náš svet – MoonDAO chce niektorých svojich členov poslať do vesmíru.

Je veľmi možné, že čoskoro budeme svedkami vytvorenia DAO prakticky pre každý účel. Táto moderná organizačná štruktúra znižuje zbytočnú byrokraciu a pomáha ľuďom ľahko sa zjednotiť so spoločnou víziou.

zdroj: beincrypto.com, wiki, blockchain.news, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár