Senátorka Elizabeth Warrenová bojuje o znovuzvolenie. Jednou z tém jej kampane budú kryptomeny

Senátorka za štát Massachusetts Elizabeth Warrenová je známa svojím odporom ku kryptomenám. Teraz sa pripravuje na volebnú kampaň. Jedným z jej hlavných prvkov má byť boj proti trhu s digitálnymi aktívami. A to napriek tomu, že väčšina Američanov považuje kryptomeny za dôležitú modernú inováciu.

od Simona

Newsletter news

Elizabeth Warrenová chce pokračovať vo svojej krížovej výprave

Vo svojom tweete z 30. marca Warrenová tlmočila, že bude bojovať za to, aby sa „vláda postavila na stranu pracujúcich rodín“. K príspevku pridala grafiku s citátom z Politico, ktorý naznačoval, že „Elizabeth Warrenová buduje armádu proti kryptomenám“.

Samozrejme, myšlienka „budovania antikrypto-armády“ sa stretla s kritikou zo strany zástancov digitálnych mien. Fanúšikovia kryptomien poukázali na to, že tento prístup politikov je škodlivý, pretože by mohol viesť k odlivu inovatívnych začínajúcich podnikov mimo USA.

Vypláca sa takáto stratégia politikom?

Podľa Warrenovej sú však kryptomeny najmä nástrojom zločincov a mali by sa pravdepodobne úplne zakázať. Koncom minulého roka sa vyjadrila, že sú dokonca škodlivé pre hospodárstvo.

Môžme sa pýtať, či je takýto otvorený útok na trh s blockchainom v záujme samotnej zainteresovanej strany. Veď väčšina Američanov má o digitálnych aktívach dobrú mienku. V prieskume, ktorý sa uskutočnil 24. februára v mene burzy Coinbase, až 76 % respondentov uviedlo, že „kryptomeny a blockchain sú budúcnosťou“.

Naopak, výsledky novembrového prieskumu, ktorý si objednala spoločnosť Grayscale Investments, ukázali, že až 59 % priaznivcov demokratov verí, že kryptomeny sú budúcnosťou finančného sveta. Rovnaký názor zastáva len 51 % voličov republikánov.

Samozrejme, obe spoločnosti – Coinbase aj Grayscale – pôsobia na trhu s kryptomenami, takže je otázne, či sú tieto výsledky úplne spoľahlivé. Aj keby boli „nafúknuté“, možno sa domnievať, že značná časť amerických voličov má na bitcoin a altcoiny dobrý názor. Prečo je teda Warrenová taká radikálna vo svojom odpore k týmto aktívam?

Elizabeth Warren

Armáda odporcov kryptomien

A čo je to tá spomínaná „armáda proti kryptomenám“. V polovici februára Politico napísal, že Warrenová hľadá politikov, ktorí by ju podporili v jej boji proti trhu s kryptomenami.

Senátorka 14. februára prisľúbila, že do zákonodarného zboru opätovne predloží návrh zákona proti praniu špinavých peňazí (AML), ktorý by sa vzťahoval na decentralizované financie (DeFi) a decentralizované autonómne organizácie (DAO). Warrenová tiež chce, aby ťažiari a validátori kryptomien zaviedli pravidlá AML doma. V praxi je to však nemožné kvôli anonymite, ktorú blockchain zaručuje.

Najväčším hriechom pani senátorky je, že chce regulovať technológiu, ktorej podstate – ako vyplýva z vyššie uvedeného – nerozumie. Takýto prístup k tvorbe zákonov by mohol viesť ku katastrofe – úniku kapitálu z kryptomien mimo USA, napríklad do Hongkongu, ktorý liberalizuje svoju politiku voči blockchainovým projektom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár