Čo je Dash?

od Martin Tkáč

Počiatky kryptomeny Dash siahajú do roku 2014, kedy bola na trh uvedená v januári pod názvom XCoin. Na konci januára bol názov novej kryptomeny zmenený na DarkCoin a o rok neskôr v marci 2015 si vyslúžila nové meno Dash, ktoré jej nakoniec zostalo. Skratka Dash vznikla zo slov Digital Cash (digitálne peniaze). Jej tvorca je Evan Duffield.

Obsah

Ako veľa ďalších kryptomien aj Dash vychádza zo zdrojového kódu Bitcoinu. Odlišuje sa tým, že má vlastý blockchain, ktorý nemá nič spoločné s blockchainom BTC. Dash vznikol ako hard fork bitcoinu a jeho ťažba funguje na princípe Proof of Work.

Decentralizácia, rýchlosť a anonymita

Tieto tri slová najlepšie charakterizujú kryptomenu Dash. Hlavným cieľom pri vytváraní bolo zaistiť maximálnu bezpečnosť a súkromie používateľov a tiež posielanie kryptomien bez prostredníkov a za čo najkratší čas. Je to jedna z hlavných vecí, čím sa snažili vývojári menu odlíšiť od ostatných.

Dash ponúka možnosť využiť funkciu „PrivateSend“ Funkcia ponúka uchovať anonymitu používateľa a to pomocou ostatných používateľov. Nie je to však úplne jednoduché, užívateľia, ktorí sa chcú zúčastniť na zabezpečení anonymity, musia vytvoriť masternote.

Masternode

Je to prostriedok na zachovanie anonymity v rámci siete. Je to špeciálna peňaženka na ktorej musí užívateľ držať apoň 1000 jednotiek DASH a zároveň s nimi nemôže manipulovať. V prípade, že by zostatok klesol pod 1000 DASH prístup masternode je okamžite zablokovaný. Dôležité je tiež podotknúť, že zariadenie, ktoré obsahuje masternote musí byť neustále pripojené k sieti aby bolo možné kedykoľvek ho využiť.

Jeho fungovanie je pomerne jednoduché. Funguje tak, že mixuje odosielané jednotky so zapnutov funkciou PrivateSend s tými, ktoré sú v peňaženke prevádzkovateľa masternode. Odoslané jednotky sa zamiešajú s ceľkom inou transakčnou históriou, čím dôjde k zachovaniu anonymity odosielateľa.

Prevádzkovateľia masternode sú odmeňovaný 45% z poplatkov za vyťažený blok.

Ako na ťažbu?

Ako ďalšie populárnejšie kryptomeny, aj Dash stretol rovnaký osud a na ťažbu bolo vytvorené špeciálne ťažobné zariadenie. Ťažba sa teda oplatí iba s využitím ASIC čipu, zatiaľ čo ťažba prostredníctvom grafických kariet a procesora už nie je efektívne. Pokiaľ máte záujem o ťažbu tejto kryptomeny, bude potrebné vyhľadať ASIC ťažobné zariadenia počítajúce algoritmus X11. Vhodnou voľbou je ťažobné zariadenie ASIC s názvom Antminer D3 a šifrovacím výkonom 15 GH/s. Ťažiari, mimo vytváranie nových jednotiek, získavajú za jeden vyťažený blok 45 % poplatku za transakcie v ňom obsiahnuté.

Kde kúpim DASH?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://www.dash.org

Kontrola transakcíí: https://www.live.blockcypher.com/dash/

Graf


zdroj: wiki, dash.org, koláž oKrypte, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár