Podporí prijatie kryptomien v Hongkongu ďalší býčí trh?

Hongkong, osobitná administratívna oblasť Číny, sa snaží stať globálnym centrom kryptomien. Napriek negatívnemu, ak nie nepriateľskému postoju úradov Čínskej ľudovej banky k digitálnym aktívam, mestský štát sa postupne zameriava na prijatie blockchainu a kryptomien. Navyše regulačný rámec, na ktorom pracujú tamojšie orgány, by mohol byť pre tento sektor kľúčový. Mohli by kroky Hongkongu podnietiť ďalší býčí trh kryptomien?

od Martin Tkáč

Newsletter news

Hongkong sa zameriava na prijatie kryptomien

Prečo by práve prijatie digitálnych aktív Hongkongom, a nie nejakou inou jurisdikciou, mohlo byť katalyzátorom príchodu ďalšieho býčieho trhu kryptomien? Včera hongkonská Komisia pre cenné papiere a termínované obchody oznámila, že podľa novej legislatívy budú musieť burzy kryptomien požiadať o licenciu poskytovateľa služieb virtuálnych aktív (VASP), aby mohli legálne pôsobiť v čínskej osobitnej ekonomickej zóne.

Okrem toho podľa vyhlásenia komisie budú môcť inštitucionálni aj retailoví investori obchodovať s digitálnymi aktívami, ako sú bitcoin (BTC) a ethereum (ETH).

Pokiaľ sa neporuší základná zásada neohroziť finančnú stabilitu v Číne, Hongkong môže sledovať svoj vlastný cieľ pod heslom „jedna krajina, dva systémy“, tlmočil Nick Chan, člen Národného ľudového kongresu a právnik v oblasti kryptomien.

Čo uvedené správy znamenajú? Predovšetkým to, že opätovné otvorenie Hongkongu sektoru digitálnych aktív ponúka obrovský potenciál pre prílev nových finančných prostriedkov. Stojí za zmienku, že Hongkong je štvrtým najväčším finančným centrom na svete. Pred ním sa nachádzajú len New York, Londýn a Singapur.

Veľmi významné je aj to, že do tejto hospodárskej zóny môže začať prúdiť kapitál z Číny. Podľa odhadov predstavuje kapitál z čínskej pevniny približne 500 miliárd USD.

V pripravovaných hongkonských nariadeniach sa neuvádza nič o úplnom otvorení sa decentralizovanému finančnému sektoru (DeFi) alebo o samostatnom príchode digitálnych aktív. Napriek tomu by spomínaná injekcia zahraničného kapitálu do regiónu mohla mať významný vplyv na trh s kryptomenami. Stojí za to pripomenúť, že časy, keď Čína zodpovedala za väčšinu objemu obchodovania s digitálnymi mincami, nie sú až tak ďaleko.

Kryptomeny

Čína sa po pandémii otvára

Plány Hongkongu stať sa globálnym centrom kryptomien sa zhodujú s momentom, keď sa Čína otvára po pandémii Covid-19. Finančný analytik na Twitteri s prezývkou „Tedtalksmacro“ upozornil, že minulý týždeň čínska centrálna banka uskutočnila najväčšiu injekciu likvidity vo svojej histórii. Cieľom inštitúcie je dostať ekonomiku krajiny z dlhotrvajúceho spomalenia v dôsledku pandémie. Do čínskeho hospodárskeho obehu bolo skutočne vložených 92 miliárd dolárov.

Hlavným cieľom takéhoto opatrenia je znížiť úrokové sadzby na pôžičky a uľahčiť občanom prístup k hotovosti. Nie je to príliš odlišné od toho, čo urobil americký Federálny rezervný systém v roku 2020 počas vypuknutia pandémie koronavírusu.

„Zatiaľ čo väčšina analytikov sa zameriava na to, ako sprísnenie politiky Fedu v tomto cykle precenení rizikové aktíva, neberú do úvahy rozsah uvoľnenia menovej politiky na východe,“ tvrdí Tedtalksmacro.

 

Ekonómovia očakávajú, že kľúčovú úlohu pri stimulácii čínskej ekonomiky bude zohrávať Čínska ľudová banka. Navyše sa špekuluje, že to v najbližších mesiacoch povedie k zníženiu úrokových sadzieb. Očakáva sa, že to podporí a povzbudí trvalé hospodárske oživenie.

Ako uviedol spomínaný analytik, to by mohlo byť pre trh s bitcoinom a celý ekosystém kryptomien kľúčové:

„Samozrejme, nie všetky peňažné injekcie zo strany PBOC pôjdu do rizikových aktív. Ale stavím sa, že slušná časť z nich áno! Ako sme videli na Západe v roku 2020, zvýšená likvidita zo strany centrálnych bánk = ceny rizikových aktív (napríklad BTC) idú nahor.“

Hogkong uskutočňuje predaj tokenizovaných dlhopisov

16. februára oznámila historickú transakciu aj hongkonská vláda. Regionálna vláda totiž dokončila predaj svojich prvých tokenizovaných zelených dlhopisov.

Transakcia dosiahla výšku 800 miliónov hongkonských dolárov (v hodnote 102 miliónov amerických dolárov). Výnos z dlhopisov predstavuje 4,05 %. Celý proces navyše sprostredkovala spoločnosť Goldman Sachs, ktorá poskytla svoju tokenizačnú platformu GS DAP.

Paul Chan, hlavný finančný tajomník regiónu, v komentári k tejto udalosti uviedol jej zásadný význam pre pokrok digitálnej ekonomiky.

„Úspešná emisia zelených tokenizovaných dlhopisov je dôležitým míľnikom, pretože dokazuje silné stránky Hongkongu pri spájaní trhu s dlhopismi, zelených a udržateľných financií a fintech,“ uviedol Chan.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár