Senátorka Elizabeth Warrenová verí, že kryptomeny ničia ekonomiku

Americká senátorka Elizabeth Warrenová verí, že kryptomeny zruinujú americkú ekonomiku.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Elizabeth Warren sa vyhráža kryptomenami

Kolaps burzy FTX vrátil kryptomeny na titulky. Prípadom sa zaoberala americká senátorka Elizabeth Warrenová. Vo svojom článku napísala, že blockchainový priemysel je na „prešľapanej ceste finančnej inovácie“, ktorá začína odmenami, ale končí „ničivými stratami“. Všetko porovnala s trhom subprime hypoték v roku 2008.

Tvrdí, že to, čo sa stalo s FTX, by malo byť pre regulátorov „budíček“.

CZ: Kde je rast, tam sú aj zlyhania

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Binance Changpeng „CZ“ Zhao sa tiež vyjadril k stavu odvetvia. Povedal, že tam, kde je pokrok, vždy môže dôjsť k neúspechu.

Niektorí (vrátane mňa) hovoria, že sa to „vráti späť o niekoľko rokov“. Ale keď sa nad tým zamyslíte, je to prirodzené. Ako budete postupovať, dôjde k zlyhaniam. Stalo sa tak na regulovanom TradFi v roku 2008 po viac ako 70 rokoch vývoja. Priemysel sa rýchlo zotaví a stane sa silnejším.
– povedal.

Politici chcú reguláci

Kolaps FTX vyprovokoval mnohých politikov k volaniu po regulácii trhu.

Sama Warren a senátor Richard Durbin tiež poslali list bývalým a súčasným generálnym riaditeľom FTX Samovi Bankman-Friedovi a Johnovi Jayovi Rayovi III. List obsahoval 13 žiadostí o rôzne dokumenty.

Warren je známa tým, že je jedna z hlavných kritikov kryptomenového priemyslu. Decentralizované financie (DeFi) predtým označila za „nebezpečné“.

Na druhej strane barikády stojí Andrew Yang, bývalý kandidát na prezidenta USA a líder Strany vpred.

„Vždy som bol v tábore, ktorý som predpokladal, že nejaké rozumné nariadenie je dobrá vec. Myslím si, že by to pomohlo odvetviu dospieť a urobiť ho viac mainstreamovým,“ povedal.

„Kvôli kolapsu FTX a ďalším problémom, titulkom a ľuďom, ktorí utrpeli v dôsledku bankrotu FTX, bude existovať chuť na reguláciu, ktorá podľa mňa môže minúť cieľ,“ dodal.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár