Títo kandidáti na prezidenta USA prijímajú dary v BTC

Kandidáti na prezidenta USA prijímajú dary na kampaň v bitcoinoch.

od Simona

V piatok Vivek Ramaswamy a Robert F. Kennedy Jr. oznámili svoj zámer prijať dary v BTC na voju kampaň.

RFK Jr sa stáva prvým prezidentským kandidátom, ktorý akceptuje kryptomeny

Robert F. Kennedy Jr., ktorý sa uchádza o ďalšieho demokratického prezidentského kandidáta, to oznámil v piatok na bitcoinovom zjazde v roku 2023 v Miami. Jeho kampaň sa tak stala prvou v histórii USA, ktorá otvorene prijala dary v kryptomenách.

V rozhovore s davom BTC nadšencov Kennedy povedal nasledovné:

„Takmer každý v tejto miestnosti si je vedomý prepojenia medzi bitcoinom, demokraciou a slobodou.“

V budúcnosti sa zaviazal, že ak sa stane prezidentom, bude zástancom kryptomien. Rečník ubezpečil poslucháčov a hrdo vyjadril svoje myšlienky:

„Zabezpečím, aby naše právo vlastniť a používať bitcoiny bolo nedotknuteľné.“

Kennedy vo svojom prejave načrtol plány na obranu práv Američanov vlastniť a ťažiť BTC.

Sľúbil tiež, že poskytne priemyselne neutrálne energetické predpisy, ktoré nebudú penalizovať bitcoinových ťažiarov. Potom trval na tom, že kryptomena sa nepovažuje za cenný papier a ubezpečil, že za cenný papier ani nebude vyhlásená.

Prezidentský kandidát vyjadril svoj zámer urobiť z USA dominantného hráča v krypto sektore a povedal, že zlepší politické prostredie tým, že bude priaznivejšie pre krypto spoločnosti.

„Odvrátim rastúce nepriateľstvo vlády voči tomuto priemyslu.“

V komentároch, ktoré oslovia priaznivcov libertariánskych kryptomien, Kennedy dokonca navrhol prezidentskú milosť pre Rossa Ulbrichta. Zakladateľ trhu Darknet Silk Road si v súčasnosti odpykáva dva doživotné tresty za viacero obvinení.

„Zvážim, či boli stíhaní za skutočné zločiny alebo ako prostriedok na potlačenie kryptomien,“ uviedol Kennedy.

Republikánsky kandidát Vivek Ramaswamy používa BitPay na prijímanie darov BTC

Aby nezostali ani demokrati, Republikánska strana má svojho vlastného nadšenca pre bitcoiny Viveka Ramaswamyho.

Len niekoľko hodín po tom, čo Kennedy urobil svoje dôležité vyhlásenie, Ramaswamy tweetoval, že jeho kampaň bude prijímať aj dary v BTC. Zdieľaním odkazu na darovanie BitPay požiadal sledovateľov, aby venovali jeden dolár.

Po kliknutí na odkaz sú občania USA požiadaní, aby darovali kryptomenu v hodnote až 6 600 USD. Platobná služba BitPay podporuje okrem bitcoinu aj ďalšie kryptomeny vrátane Bitcoin cash, Ethereum, Litecoin a Dogecoin.
Každý, kto prispeje na Ramaswamyho kampaň, má potom nárok na vydanie pamätného NFT pomocou protokolu POAP (Proof of Participation Protocol).

Kryptomeny

Zákonodarcovia chcú obmedziť kryptomeny vo financovaní kampaní

Kennedy a Ramaswamy môžu byť prvými prezidentskými kandidátmi v USA, ktorí oficiálne začlenili kryptomeny do svojho úsilia o získavanie finančných prostriedkov. Samotné darovanie kryptomien však nie je v politike žiadnou novinkou.

V Írsku vláda minulý rok zakázala akékoľvek darovanie kryptomien politickým stranám. Rozhodnutie padlo na základe obáv, že kryptomeny by mohli byť použité na ukrytie zdroja financií.

A vo februári zákonodarcovia v Kansaskej snemovni reprezentantov predstavili návrh zákona, ktorý navrhuje zmeniť pravidlá týkajúce sa darov na politické kampane.

Legislatíva by zakázala darovanie kryptomien vo výške viac ako 100 USD akémukoľvek politickému kandidátovi v primárnych alebo všeobecných voľbách. Aj v prípade darov pod hranicou 100 USD by príjemcovia museli svoje dary okamžite previesť na doláre.

Politické dary FTX v centre pozornosti

Krok prevziať úlohu kryptomien vo financovaní kampaní prichádza v čase, keď sa politické dary od neúspešného obchodného impéria Sama Bankman-Frieda dostávajú pod intenzívnu kontrolu. Zakladateľ FTX bol jedným z najväčších politických darcov v USA. Vo volebnom cykle 2021/2022 údajne minul takmer 40 miliónov dolárov.

A nebol jedinou osobou, ktorá vyplácala peniaze politikom. Peniaze na kampaň venovali aj ďalší manažéri FTX.

V rámci vyšetrovania kolapsu FTX nedávno FBI vykonala raziu v nehnuteľnosti patriacej bývalému spolupredsedovi spoločnosti. Agenti prehľadali bydlisko Ryana Salamea, pričom mnohí špekulovali, že razia súvisela s politickými darmi. Salame údajne venoval okolo 24 miliónov na politické kampane.

Nishad Singh, bývalý šéf inžinierstva FTX, bol tiež významným politickým darcom. Singh sa vo februári priznal k obvineniam z podvodu a financovania kampane.

Medzitým skolabovaná burza požaduje od príjemcov vrátenie darov.

V snahe získať späť finančné prostriedky pre veriteľov spoločnosť pohrozila žalobou na politické kampane, ktoré nevrátili prijaté peniaze.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár