Čo je Litecoin (LTC)?

od Martin Tkáč

Litecoin (LTC) má veľa podobných vlastností s Bitcoinom, ktorý fanúšikovia veľmi radi prirovnávajú k digitálnemu zlatu, Litecoin môžeme zas označiť za digitálne striebro.

Obsah

Čo je Litecoin?

Zakladateľ LTC je Charlie Lee, ktorý v roku 2011 založil jednu z najstarších ale aj najpopulárnejších kryptomien. Litecoin je veľmi podobný bitcoinu a v našom článku budeme pomerne často porovnávať ich vlastnosti.

LTC vs. BTC

Ako sme si už povedali pri predstavení BTC, rovnako aj Litecoin má vopred stanovený počet, bude ich maximálne 84 miliónov, čo je štyrikrát viac ako maximálny počet BTC ktorých je 21 miliónov. Jeden blok LTC sa ťaží štyrikrát rýchlejšie ako blok bitcoinu.

Litecoin podobne ako Bitcoin máva halvingy, čo je vopred stanovený proces, v rámci ktorého sa odmena za ťažbu zníži každé štyri roky o polovicu. To znamená, že po auguste 2023 už nebudú ťažiari litecoinu dostávať odmenu 12.5 LTC, ale len 6.25 LTC.

LTC má ešte viac pozitív oproti BTC, jeho transakcie sú 8 krát rýchlejšie a má zásadne nižšie transakčné poplatky. Kým Bitcoin zvládne len 7 transakcií za sekundu, Litecoin ich vie realizovať 56.

Charlie Lee

Je notoricky známe, že nikto nepozná zakladateľa BTC, poznáme len jeho prezývku Satoshi Nakamoto. V prípade LTC zakladateľa poznáme a je ním bývalý vývojár google Charlie Lee.

Charlie je často spájaný s tým, že v roku 2017 predal všetky svoje LTC čo obhájil tým, že nechcel byť spájaný z manipulácie ceny tejto kryptomeny. Časť komunity to neprijala a tvrdila, že kryptomenu nechal napospas osudu.

Bude LTC lepšou kryptomenou ako BTC?

Počas písania článku sme spomenuli niekoľko pozitív LTC a môžete nadobudnúť dojem, že LTC je vylepšenou verziou bitcoinu.  LTC však v skutočnosti nemá ani z ďaleka takú hodnotu a adopciu ako bitcoin. Ako sme spomenuli LTC je rýchlejši ako BTC a má zásadne nižšie transakčné poplatky, na druhú stranu je veľmi podobný bitcoinu, čo nieje jeho najlepšia vlastnosť a to hlavne z pohľadu, či potrebujeme kryptomenu ktorá sa až tak moc podobá bitcoinu.

Zabezpečenie LTC

Litecoin, ako kryptomena založená na blockchaine, je zabezpečená neuveriteľne silnou kryptografickou ochranou, vďaka čomu je neprelomiteľná.

Tak, ako Bitcoin a niekoľko ďalších kryptomien, Litecoin využíva algoritmický konsenzus PoW na zabezpečenie toho, aby mohli byť transakcie potvrdzované rýchlo a bezchybne. Kombinovaná sila ťažobnej siete litecoin zabráni zdvojnásobeniu výdavkov a množstvu ďalších útokov, pričom zabezpečí 100-percentne nepretržitú prevádzku siete.

Budúcnosť LTC a prepojenie na iné blockchainy

Veľké očakávania sú vkladané do protokolu Mimble Wimble, na ktorom bežia kryptomeny Grin a Beam a má sa implementovať aj do LTC siete. Prinieslo by jej to novú úroveň anonymity transakcií a dôležitú fungibilitu. To je prvok, ktorý nemá ani Bitcoin a je veľmi dôležitý.

Mimble Wimlbe nieje jediná zmena ktorú LTC potrebuje, hovorí sa aj o budovaní mostov s inými blockchainami ktoré riešia problematiku smart kontraktov. Špekuluje sa predovšetkým o Cardano či Flare Network. Takéto mosty by v konečnom dôsledku mohli umožniť používať litecoiny aj v rámci inteligentných zmlúv. Núka sa však otázka, čo z toho budú mať smart chainy, nakoľko Litecoin im podľa všetkého žiadnu novú výhodu neprinesie.

Fungbilita

Litecoin má s fungibilitou rovnaký problém ako Bitcoin, ale protokol Mimble Wimble dokáže tento problém vyriešiť. Ak sa však proces implementácie tohto protokolu zdarí. Hovorilo sa totiž už o roku 2020, no zatiaľ Mimble Wimble na Litecoine nevidíme. Vraj sa toho dočkáme v roku 2021.

Nedostatok financii a malý záujem?

V roku 2019 počas bearmarketu šokovala informácia, že na vývoji Litecoinu aktívne pracuje len jeden full-time programátor a pokiaľ ide o financovanie, v medveďom trhu sa uvažovalo, že nadácia Litecoin Foundation požiada ťažiarov LTC o finančné príspevky pre ďalší rozvoj. Litecoin Foundation okrem iného zastrešuje aj marketing okolo tejto kryptomeny. Napríklad v minulosti dohodla partnerstvo s najslávnejšou organizáciou zmiešaných bojových umení UFC.

Záver

Na záver je dôležité spomenúť, že kľučové pre ďalšiu budúcnosť LTC je implementácia protokolu Mimble Wimble a vyriešenie fungibility. Kým sa to všetko dorieši, LTC bude dobre slúžiť ako testnet bitcoinu.

Kde kúpim LTC?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://litecoin.org/cs

Kontrola transakcíí: https://www.explorer.litecoin.net

Graf


zdroj: coinnmarketcap.com, wiki, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár