Čo je Bitcoin Cash?

od Martin Tkáč

Bitcoin Cash je kryptomena, ktorá prispôsobuje svoj vývoj tomu, aby mala čo najväčší potenciál stať sa rýchlejším a lacnejším platidlom ako je Bitcoin.

Obsah

 

Čo je Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash alebo inak BCH vznikol prostredníctvom hard forku Bitcoinu. Účelom tohto hard forku bolo umožniť lacnejšie a rýchlejšie transakcie oproti bitcoinu. BCH má veľa vylepšení, ktoré ho majú priblížiť k reálnemu využitie ako platobného prostriedku. Rovnako ako pri BTC sa transakcie zaznamenávajú do blokov, ktoré sú radené do blockchainu. Blok tu vzniká každých 10 minút s kapacitou 8 MB, čo umožňuje realizovať viac transakcii v kratsom čase ako na bitcoine.

História BCH

Hard fork alebo odštepenie od blockchainu BTC nastalo 1. augusta 2017. Dôvodom tohto hard forku bol nátlak a nespokojnosť zo strany používateľov BTC s vysokými poplatkami v dobe najväčšieho vrcholu v rámci poplatkov za transakcie. Tento hard fork sa osvedčil a kryptomena sa stala pomerne významnou kryptomenou. V čase najväčšieho rozmachu to bola TOP 5 kryptomena z pohľadu tržnej kapitalizácie.

Princíp fungovania

Ekosystém BCH tvoria jeho užívatelia a mineri

Užívatelia vykonávajú klasické transakcie prostredníctvom peňaženky (užívateľsky ide o rovnaký princíp, na akom funguje napríklad elektronické bankovníctvo, tj. prijímate a odosielate čiastky na generované adresy). Pokiaľ máte zaslať Bitcoin Cash alebo jeho určitú časť, jednoducho ho pošlite z online alebo desktop peňaženky, či hardvér peňaženky, na adresu, ktorú vám oznámi príjemca.

A naopak, ak od niekoho chcete obdržať Bitcoin Cash, jednoducho mu oznámite adresu vašej peňaženky. Adresa peňaženky tak slúži ako „číslo účtu“. Keďže sa transakcie zaznamenávajú do verejného blockchainu, sú viditeľné, čo znamená, že rovnako ako u bitcoinu či litecoinu nejde o úplne anonymné transakcie. Pre každú transakciu však možno vygenerovať inú adresu, čo znemožní, aby transakčné histórie ako celok boli vystopované.

Mineri sú dôležitým článkom, keďže ich výpočtovej kapacita zabezpečuje fungovanie siete ako takej. Tí svojimi zariadením vykonávajú energeticky náročné výpočty, ktoré majú predísť zneužitiu systému. V tomto ohľade je tak Bitcoin Cash založený na protokole proof-of-work. Minerom pripadajú poplatky z transakcií a medzi ne sa rozdeľujú nové vyťažené jednotky tejto kryptomeny.

Bitcoin vs. Bitcoin Cash

BCH umožňuje rýchlejšie transakcie z dôvodu väčších blokov a tiež nižšie poplatky. Oproti BTC existuje váčšia centralizácia minerov, veľká časť je v číne, práve oni stáli za hard forkom BTC.  Dnes po regulácii v Číne je však všetko inak. Značne väčšia výhoda BTC orpoti BCH je využívanie v pároch na obchodovanie s kryptomenami.

Kde kúpim BTH?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://wwwbitcoincash.org

Kontrola transakcíí: https://explorer.bitcoin.com/bch

Graf

zdroj: wiki, bitcoincash.org, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár