Ako funguje NFT?

od Martin Tkáč

NFT alebo Non-Fungible Token teda nezameniteľný token je nová hybná sila digitálneho vlastníctva. Majitelia virtuálnych obrázkov vďaka nim zarábajú milióny,  ale ako to cele funguje?

Obsah

Čo je NFT?

Zkratka NFT označuje transparentný doklad o vlastníctve dogitálnej položky a umožňuje identifikáciu jej majiteľa.

Najčastejšie sa jedná o obrázok, video, skladbu, herný predmet, tweet alebo aj TikTok príspevok. Tokenizovať sa dá v podstate všetko. Nezamenitelné tokeny sa vzťahujú vždy len na unikátku položku a nesú so sebou informácie o vlastníkovi. Je to niečo podobné ako patent na jedinečný vynález.

Spomínané dôkazy o materiálnom alebo duchovnom vlastníctve nemajú žiadny ekvivalent, za ktorý by ich bolo možné voľne zameniť. Skrátka neexistuje žiadna iná totožná nehnuteľnosť s identickým dokladom o vlastníctve alebo nejaký iný, ale napriek tomu úplne rovnaký patent.

To platí aj u NFT, čo tak predstavuje možnosť, ako na internete preukázať vlastníctvo jedinečných digitálnych položiek, rovnako ako to robíme pri fyzických predmetoch v reálnom svete napríklad schovávaním dokladov o kúpe

Tokenizované položky však obvykle naďalej zostávajú voľne „dostupné“ na zobrazenie alebo stiahnutie komukoľvek, ale dôkaz o vlastníctve je len jeden a je uložený v blockchaine. Toto vlastnícke práve je možné odpredať, najčastejšie za Ethereum.

Vlastniť niečo v digitálnom svete aj napriek tomu, že položka je dostupná pre každého? Áno, znie to nelogicky ale tento spôsob funguje aj teraz, napríklad pri obrazoch známych umelcov. Pri NFT sa môžeme stretnúť aj s limitovanou edíciou napríklad „1 zo 100“, čo je tiež úplne bežná vec aj v reálnom svete, napríklad pri limitovaných automobiloch.

Ako sme už spomínali NFT sú zapísané v blockchaine, preto je ich vlastníctvo bezpečné a do budúcna nemusia slúžiť len na digitálne umenie ale aj ako rôzne potvrdenia, napríklad o absolvovaní kurzu.

Krátke zhrnutie, čo už o NFT vieme:

  • poskytujú jednoznačné určenie majiteľa položiek na internete
  • zabezpečujú originalitu a hodnotu položiek
  • disponujú s jednoduchou prenosnosťou vlastníctva
  • významne utvárajú nový umelecký trend

Ako to funguje?

NFT vychádzajú zo smart kontraktov. Tie sa naplňujú automaticky ako náhle sú splnené všetky podmienky zmluvy medzi kupujúcim a predávajúcim, ktoré boli predom zapísané do kódu. Tieto transakcie sú nenávratné.

Súčasťou zmluvy môže byť aj zmienka o „royalties“ teda o licenčných poplatkoch. Z tohto profituje tvorc daného NFT. Do kontraktu je možné naprogramovať aj príkaz k zmazaniu položky po určitej dobe.

NFT podobne ako kryptomeny sú uchované v kryptopeňaženkách a obsahujú unikátny identifikátora ďalšie potrebné metadata. Pri každej transakcii sa do blockchainu zaznamená, aký token sa predal a kto ho kúpil a predal.

Kde NFT kúpim?

Pre NFT fungujú špeciálne trhy, kde sa obchodujú rôzne položky. Je to podobné ako burza s cennými papiermi. Ako prvé je potrebné založiť kryptopeňaženku, ktorá bude podporovať vlastníctvo NFT. Následne je dôležité zabezpečiť si ethereum, ktoré sa využíva na zaplatenie poplatkov za prevod vlastníctva.

Následne si stačí vybrať niektorú z platforiem, ako sú Foundation, Nifty Gateway, OpenSea, Rarible nebo SuperRare. Neustále pribúdajú nové.

Ako vytvoriť NFT?

NFT je možné jednoducho vytvoriť na jednej z vyššie zmienených predajných platforiem. Opäť je potrebné vlastniť kryptopeňaženku, keďže je potrebné zaplatiť poplatok za prevádzku siete.

Užívateľ nahrá na marketplace súbor reprezentujúci jeho unikátnu položku a potom zvolí, či ju chce okamžite ponúknuť na aukcii, priamy predaj alebo si ju schovať do peňaženky.

Nastaviť je možné aj parametre smart kontraktu, a to predovšetkým licenčné poplatky, ktoré možno následne vyberať pri každej transakcii. Zvyčajne sa pohybujú medzi piatimi až tridsiatimi percentami.

zdroj: wiki, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár