Dogecoin (DOGE)

od Martin Tkáč

Kryptomena Dogecoin sa stáva už legendárnou práve preto, že ukazuje ako ľahko môže propagácia známych osobností vyústiť do hodnotnej mince.

Obsah

Jedná sa o kryptomenu založenú na litecoin, ktorá funguje od decembra 2013. Pôvodne sa však jednalo len o žart, ktorý mal skončiť oveľa skôr. Aj napriek tomu je dnes okolo tejto mince veľmi silná komunita a má na trhu veľmi silné meno.
Táto kryptomena je spojená so psom Shiba Inu, ktorý je známy z legendárnych mémov. Minca pôvodne vznikla ako recesia. Vytvoril ju bývalý inžinier IBM a programátor Bill Marcus spolu s Jacksonom Palmerom z Adobe Systems.
Spoločne zakúpili doménu dogecoin.com a krátko potom web spustili. Veľmi skoro začala obľuba tejto mince stúpať a počas 72 hodín stúpla jeho hodnota o 300%. Avšak hneď na to získal neznámy útočník milióny psích mincí z Dodgewallet.

Ťažba Dogecoinu

História ťažby Dogecoinu je taktiež zaujímavá. DOGE bol pôvodne Fork Luckycoinu. Luckycoin mal náhodnú, variabilnú odmenu za vyťažený blok. Pre minerov tak jeho ťažba bola niečo ako lotéria (ešte viac ako ťažba bežných kryptomien). Dogecoin túto vlastnosť prevzal, ale následne prešiel na klasický Scrypt mining algoritmus, akým sa ťaží litecoin.

Po prepade cien v roku 2014 sa však ťažba Dogecoinu stala pre prevádzkovateľa ťažby neatraktívna a hrozilo výrazné oslabenie hashratu siete. Komunita sa na návrh Charlieho Lee (zakladateľa LTC) po vášnivých debatách rozhodla preorientovať algoritmus Dogecoinu na takzvaný Auxiliary Proof Of Work (AuPoW) alebo tiež merge mining. To znamená, že mineri Litecoinu budú zároveň s verifikovaním LTC transakcií plniť túto rovnakú úlohu aj na Dogecoin sieti. Môžu tak spolu s LTC ťažiť aj DOGE, aby to malo vplyv na ich hashrate.

Recesia, čo pomáha

Avšak ani recesia túto mincu nezastavila a podarilo sa mu dosiahnuť kapitalizáciu 2,12 miliárd dolárov. Výhodou tejto mince je, že transakcie sú skrze neho veľmi rýchle a takmer bez poplatku. Jeho komunita si dáva záležať aj na charite, podporila napríklad jamajský Fazuľový tím na hrách v Soči, alebo jedného z pretekárov NASCAR, ktorý si potom celý automobil vyzdobil do témy psa Shiba Inu a práve Dogecoinu.

Dnes je Dogecoin využívaný v mnohých burzách ako hlavný menový pár vedľa Bitcoinu alebo doláru a teší sa stále narastajúcej obľube. Pri kryptoimenách je krásne, že aj prvotne myslený žart a recesia sa môže vyšvihnúť v rešpektovaný projekt. Záleží naozaj len na obľube medzi ľuďmi či ho budú požívať alebo nie. Žiadna centrálna moc nad tým nemá kontrolu.
Dogecoin nakúpite na každej väčšej burze, napríklad na Binance, Coinbase a ďalšie.

Kde kúpim DOGE?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://www.dogecoin.com

Kontrola transakcíí: https://www.dogechain.info

Graf


zdroj: dogecoin.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár