5 filmov o kryptomenách, ktoré sa oplatí vidieť

Netreba nikoho presviedčať, že digitálne aktíva už boli počuť takmer v každom kúte sveta. Fakty hovoria samy za seba. Vedeli ste však, že digitálne aktíva sa čoraz viac stávajú predmetom práce filmárov a natáča sa o nich čoraz viac dokumentov? Predstavujeme vám 5 filmových položiek venovaných kryptomenám, ktoré sa oplatí sledovať na zábavné aj vzdelávacie účely.

od Martin Tkáč

Newsletter news

The Rise and Rise of Bitcoin (2014)

„The Rise and Rise of Bitcoin“ je americký dokument z roku 2014. Režíruje Nicholas Mros. Obsahuje početné vyjadrenia ľudí a zamestnancov na vysokej úrovni zo spoločností, ktoré zohrali dôležitú úlohu v histórii popularizácie prvej kryptomeny. Dokument mal premiéru na filmovom festivale v New Yorku 23. apríla 2014. A čo viac, film bol nominovaný v kategórii „Najlepší medzinárodný dokumentárny film“ na filmovom festivale v Zürichu 2014.

Hoci bude mať film čoskoro 9 rokov a za ten čas sa sektor digitálnych aktív dramaticky zmenil, mnohé veci v ňom obsiahnuté sú aktuálne aj dnes. Ba čo viac, dáva nám obraz o tom, ako vyzerali prvé roky fungovania bitcoinového trhu a iných kryptomien.

Netflix Explained: Cryptocurrency (2018)

Dokument na Netflixe je venovaný každému človeku, ktorý sa chce trochu dostať k téme digitálnych mincí, no nemá veľa času. Hoci film trvá len 14 minút, jeho tvorcom sa podarilo do jeho obsahu zahrnúť tie najdôležitejšie vysvetlenia o koncepte kryptomien a technológii blockchain, ktorá je ich základom. Toto je určite na prvýkrát fajn možnosť, ak niekto nemá s týmto svetom vôbec žiadny kontakt.

Crypto (2019)

Crypto je celovečerný triler/mysteriózny film. Zaujímavosťou je, že v ňom účinkujú takí herci ako Kurt Russell, Beau Knapp či Alexis Bledel, známi fanúšikom kinematografie. Dej sa zameriava na príbeh mladého bankára z Wall Street, ktorý sa zapletie do siete podvodov a prania špinavých peňazí. Samozrejme, kľúčovým nástrojom v celom procese sú kryptomeny.

Trust No One: The Hunt for the Crypto King (2022)

Minuloročný kriminálny dokument na Netflixe Trust No One: The Hunt for the Crypto King rozpráva príbeh o záhadnej smrti Geralda Cottena. Tento muž bol zakladateľom kanadskej kryptomenovej burzy QuadrigaCX. Multimilionár zomrel v roku 2018 za zvláštnych okolností. Po jeho smrti vyšlo najavo, že 250 miliónov CAD tokenov z peňazí investorov bolo nenávratne uzamknutých, keďže iba Cotten mal prístup k studeným peňaženkám.

Cryptopia: Bitcoin, Blockchain and the Future of the Internet (2020)

Ako piaty uvádzame dokument, z ktorého dostávame veľmi podrobný popis vzniku Bitcoinu, ale aj celého sektora kryptomien. Dokument nás sprevádza celým vývojom tohto aktíva a podnecuje úvahy o budúcnosti internetu a financií.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár