Úvod do ťažby kryptomien

od Martin Tkáč

Rovnako ako reálna ťažba v hlbokej bani aj ťažba kryptomien je náročná činnosť, na ktorú však nepotrebujete krompáče ale výkonné počítače, ktoré riešia zložité matematické úlohy. Sú tak komplikované, že nemôžu byť riešené ručne a veľmi dôležité je aj šťastie ako pri reálnej ťažbe zlata.

Obsah

 

Okrem hľadnia „zlata“ v podobe bitcoinu sa baníci starajú aj o zabezpečenie a dôveryhodnosť celej bitcoinovej siete. BTC ťažiari (mineri) totiž popri ťažbe BTC robia sieť bezpečnou tým, že overujú všetku transakcie v nej vykonané.

Bez minerov by bitcoin nemohol existovať.

Informácie k ťažbe kryptomien

Väčšina ľudí na tomto svete maximálne dôveruje tlačeným menám ako americkým dolárom, eurám, korunám a podobne. Je to hlavne z dôvodu, že tieto meny sú pod kontrolou centrálnych bánk.

Nejde ale len o papierové peniaze, kontrola centrálnych bánk sa týka všetkých „fiatových peňazí“ v obehu, čiže aj tých ktoré máte na svojich bankových účtoch ale aj transakcií, ktoré realizujete kreditnými kartami VISA a Mastercard.

Centrálne banky majú teda kontrolu nad všetkými peniazmi s výnimkou decentralizovaných kryptomien.

Najväčšia decentralizovaná mena je BITCOIN. Nieje regulovaná žiadnym ústredným orgánom. Americký FED ani Európska centrálna banka nemôže a ani nedokáže prísť s nariadením, aby BTC v obehu zrušila, zmazala alebo ich vytvorila viac. Kým bude existovať bitcoinová sieť bude existovať aj BTC bezohľadu na to, čo na to hovoria svetové vlády. Ako sme už spomenuli vyššie, aby sieť „blockchain“ fungovala, potrebujeme ťažiarov.

Blockchain je kryptoalternatíva Európskej centrálnej banky alebo FED a plní podobnú úlohu. Tak ako kontrolujú centralizované inštitúcie bežné peniaze, bitcoin kontrolujú ťažiari a overujú či sú transakcie správne. Narozdiel od ústredných orgánov sú rozmiestnený po celom svete a údaje zaznamenávajú do verejného zoznamu, ku ktorému má prístup každý.

Každý nákup alebo predaj v bitcoinovej sieti nazývame transakciou. Pri bežných prevodoch fiat peňazí potrebujete na pred prostredníka v tomto prípade baku ktrej musíte dôverovať. Pri bitcoine plnia úlohu bánka ťažiari a to tak, že transakcie zhlukujú do blokov a pridávajú ich do verejného zoznamu, ktorý voláme blockchain. Následne je úlohou ťažiarov zabezpečiť aby boli tieto transakcie vykonané správne a skontrolovať, či daná kryptomena nebola duplikovaná (hovoríme tomu double spending).

Hlavnou motiváciou ťažiarov vykonávať túto kontrolu je, že za každý vyťažený blok dostanú odmenu v podobne BTC. Každým rokom sa odmena znižuje preto sa Bitcoin stáva cennejším.

Ako funguje samotná ťažba?

Aby mohli ťažiari vyťažiť napríklad BTC, musia splniť dve veci:

Najskôr musia overiť 1 megabajt (MB) hodnoty trnsakcíí, čo zväčša predstavuje niekoľko tisíc transakcíí v závisloti od toho, koľko údajov sa v každej transakcii nachádza.

Ako ďalšie aby mohli tento blok pridať do blockchainu, musia vyriešiť výpočtový problém nazývaný aj „Proof of Work„. Snažia sa prísť s 64 miestnym hexadecimálnym číslom, ktorý nazývame „hash“, ktoré je menšie alebo rovné cieľovému hashu.

Počítač ťažiara v podstate generuje tieto hashe rýchlosťou od megahashov za sekundu (MH/s), cez gigahashe za sekundu (HH/s) až po terahashes za sekundu (TH/s) až kým nedosiahnu riešenie. Ako sme spomínali v úvode článku, ťažba Bitcoinu rovnako ako ťažba zlata nie je len o ťažko vykonanej práci. Je aj o šťastí. Rovnako ako baník v bani nevie, či naozaj nájde zlato, ani ťažiar Bitcoinu nevie, či dokáže nájsť tento hash, hoci vynaložil veľké úsilie.

Kým v minulosti bolo možné ťažiť Bitcoin aj na domácich počítačoch, pretože minerov bolo málo, dnes by sa vám to rozhodne neoplatilo. Pravdepodobnosť, že by sa vám podarilo na domácom počítači nájsť novy blok, je takmer nulová.

Vzorec je jednoduchý, čím viac tažiarov sa snaží vyťažiť BTC o to zložitejšia je matematická úloha, ktorú musia vyriesiť. Nazývame to „mining difficulty“. Úroveň tento náročnosti je upravovaná každé dva týždne, pokiaľ počet minerov príbúda, zvýšuje sa aj náročnosť a naopak ak počet minerov ubúda, ťažba je o to jednoduchšia.

Oplatí sa dnes ešte ťažiť BTC?

Mineri si postupom času začali uvedomovať, že najefektívnejšie na ťažbu BTC sú grafické karty, ktoré používajú napríklad na hranie PC hier. Až v roku 2013 začali vznikať prvé ASIC minery, zariadenia, ktoré sa špecializujú na ťažbu kryptomien.

Práve majitelia ASIC minerov si môžu povedať, že ich ťažba je zisková teda zisk prevyšuje náklady vynaložené na ťažbu. Aj v prípade, keby ste si kúpili najvýkonnejší domáci počítač, nemôžete konkurovať skupinám ťažiarov, ktoré nazývame „Mining pool“. V súčastnosti sa drvivá väčšina blokov vyťaží práve v skupinách, kde užívatelia kombinujú svoj výpočtový výkon a následne si delia vyťaženú odmenu.

Jeden blok BTC transakcie je overovaný každých 10 minút, pričom BTC sieť dokáže spracovať približne sedem transakcií za sekundu. S rastúcou sieťou sa však počet transakcii za 10 minút nedá zvládnuť a vznikajú čakacie doby transakcie.

Záver

Dnes už ťažba BTC nieje naozaj pre každého. Stala sa konkurenčným biznisom s mnohými rizikami a profitabilným biznisom, to môžu nazvať skôr veľké kryptofarmy za ktorými stoja veľké korporácie. Stále je tu však možnosť prenajať si výpočtový výkon cez spoločnosti, ktoré tieto farmy vlastia a získať aj keď nie plný ale stále zaujímavý zisk. Odvážnejší to môžu skúsiť na vlasnú päsť.

zdroj: investopedia.com, wiki, cs.blogtienao.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár