Zuckerbergova metaverse zopakuje chyby z minulosti, hovorí bývalá manažérka Facebooku

Meta môže vytvoriť svoj vlastný metaverse token

od Simona

Zatiaľ čo spoločnosť Meta, materská spoločnosť Facebooku, nedávno upustila od svojich plánov na vytvorenie stablecoinu Diem, údajne má stále záujem o vytváranie tokenov na použitie v metaverse.

Zuck Bucks

Ako uvádza The Financial Times, Meta zvažuje vytvorenie centralizovaného tokenu v aplikácii podobného ROBUX pre hru Roblox. To znamená, že pravdepodobne nepôjde o kryptomenu v pravom zmysle slova. Podľa FT niektorí zamestnanci Meta nazývajú tieto tokeny „Zuck Bucks“.

Citujúc firemné poznámky a anonymné zdroje, FT tiež opisuje potenciálne plány pre „sociálne tokeny, reputačné tokeny a tvorivé mince“. Redakcia však upozorňuje, že tieto plány sú zatiaľ vo veľmi ranom štádiu a „môžu sa zmeniť alebo sa od nich upustí“.

Metaverse je pohlcujúca verzia internetu, ktorá kombinuje virtuálnu a rozšírenú realitu. Táto myšlienka, prezentovaná vo filmoch „Snowcrash“ a „Ready Player One“, je virtuálnym svetom, ktorý vyzerá a pôsobí viac ako skutočný svet aj keď s niektorými prvkami fantázie votkanými do neho.

Predstavte si napríklad stretnutie s priateľmi na cudzej planéte alebo štúdium v ​​knižnici ako z „Harryho Pottera“.

V súčasnosti však prebiehajú preteky o vytvorenie metaverse. Aj keď toto slovo naznačuje niečo univerzálne, spoločnosti Web3.0 pracujú na vytvorení open-source metaverse, o ktorom tvrdia, že je nezávislý od akcií Facebooku.

Yat Siu, prezident herného vydavateľa a spoločnosti Animoca Brands, v októbri pre Decrypt povedal, že Meta predstavuje „hrozbu“ pre metaverse s otvoreným zdrojom.

V januári Siu zopakoval to isté a povedal:

„Facebook chce vybudovať uzavretý metaverse, v ktorom bude kontrolovať dáta a sieťové efekty, ktoré tieto dáta spôsobujú. Takže to, čo vybudujú, je menej konkurencieschopné než len v rozpore s tým, čo robíme“.

Táto kritika nezabránila Meta v ďalšom postupe. FT uvádza, že spoločnosť plánuje v máji pilotne spustiť funkciu odosielania NFT a zvažuje možnosť speňažovania aktív založených na blockchaine prostredníctvom „poplatkov alebo reklamy“. NFT sú kľúčovou súčasťou väčšiny metaversných vízií.metaverse

Meta opúšťa Diem

Bez ohľadu na to bude interakcia s ľuďmi a NFT v metaverse vyžadovať menu, ale nebude to Diem. Meta tento stablecoin oznámila v lete 2019, no po mnohých neúspechoch z ktorých mnohé boli regulačného charakteru projekt ukončila. Začiatkom tohto roka ho predala spoločnosti Silvergate.

Podľa FT sa Meta už nebude podieľať na „skutočnom“ trhu s kryptomenami.

Ako informovala agentúra:

„Dvaja ľudia uviedli, že zamestnanci sa snažia nájsť najmenej regulovaný spôsob, ako ponúkať digitálnu menu. Digitálny token, ktorý nie je založený na blockchaine, sa zároveň javí ako najatraktívnejšia možnosť“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár