Čo je Shiba Inu?

Čo je Shiba Inu?

od Martin

Shiba Inu alebo inak SHIB je meme kryptomena so psím motívom, pomenovaná po japonskej rase. Meme coin bol vytvorený v roku 2020 na ethereovom blockchaine a vytvoril ju anonýmny vývojár Ryoshi, ktorý ju navrhol ako alternatívu k Dogecoinu.

Obsah

Čo je Shiba Inu?

Rok 2021 priniesol hotový ošiaľ pre meme coiny a trh priam explodoval. Shiba Inu bola jedna z mála kryptomien z tohto segmentu, ktorá zaznamenala významný nárast ceny. Shiba Inu inak nazývaný aj „zabijak Dogecoinu“ sa stal na sociálnych sieťach hitom a podľa CoinMarketCap obsadil 11. miesto v rebríčku podľa trhovej kapitalizácie a priblížil sa svojmu kunkurentovi DOGE.

SHIB je postavený ako ERC-20 token na decentralizovanej burze SushiSwap. Rovnako tvorí aj 10 000 NFT (Shiboshi) a NFT hru Shiboshi, to všetko v umeleckom inkubátore – Shiba Artist Incubator.

Projekt mal pôvodne v obehu 1 biliardu tokenov z toho 50 % bolo uzamknutých na Uniswape s cieľom vytvoriť likviditu a ďalších 50 % obdržal zakladateľ Etherea Vitalik Buter do svojej peňaženky. Ten sa však rozhodol 90 % spláliť a zvyšok venoval charite.

Ekosystém Shiba Inu

WhitePaper teda v tomto prípade WoofPaper tohto projektu hovorí, že ide o komunitný projekt zameraný na vytvorenie decentralizovanej kryptomeny.

Do tohto rozmanitého ekosystému patrí decentralizovaná burza ShibaSwap, kde je možné obchodovať tento ale aj iné tokeny v mohých obchodných pároch.

Ďalší projekt v tomto ekosystéme je projekt umeleckého inkubátora Shiba Artist Incubator, ktorý umožňuje umelcom aby svoje diela inšpirované plemenom Shiba Inu umiestnili na trh NFT.

Okrem toho Shiba Inu v októbri 2021 uviedol na ethereový blockchain 10 000 NFT, takzvané Shiboshi a oznámil pripravovanú NFT hru Shiboshi Game. V tomto oznámení bol ohlásený aj nový mechanizmus spaľovania tokenov.

Keď budete chcieť zmeniť názov svojho NFT, budete musieť zaplatiť poplatok v SHIB zodpovedajúci 100 USD. Poplatky budú spálené (tj. poslané do spaľovacej peňaženky SHIB).

shiba inu

Segment meme coinov

Dogecoin, Shiba Inu a stovky ďalších kryptomien označujeme za meme coiny. Väčšina z nich má okrem štandardných kryptomien, ktoré poznáme, ako Bitcoin alebo Ethereum, obmedzenú použiteľnosť a väčšinu z nich nieje možné obchodovať na najväčších burzách.

Je pravda, že za posledné obdobie niektoré meme coiny dosiahli obrovské zisky až 2000 % ale väčšinou ide o vypumpovanie ich ceny na krátke obdobie.

Ich ponuka je zväčša veľmi veľká a preto, ich hodnota je väčšinou nízka. Obchodovanie týchto kryptomien nesie so sebou veľké riziko, hlavne vďaka vysokej volatilite.

Obľúbenosť SHIB tokenu

Počas pandemie COVID-19 prešiel trh s kryptomenami zásadnou korekciou, ukázalo sa však, že kryptomeny sú pre retailových investorov dobrá poistka proti inflácii, čo zásadne pomohlo trhu aby sa z korekcie otriasol.

SHIB token môže za svoju popularitu určite poďakovať sociálnym sieťam ale aj generálnemu riaditeľovi spoločnosti Tesla Elonovi Muskovi. Potom ako v roku 2021 v televízii verejne vtipkoval o Dogecoine meme coiny zásadne zvýšili svoju hodnotu.

Z dôvodov, prečo je SHIB vyniká v segmente meme coinov sú aj jeho Siboshi NFT a Siboshi hra. NFT sa na trhoch vypredali za menej ako 35 minút.

shiba inu

Kde kúpim SHIB?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu, aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Záver

SHIB je určite jeden z meme coinov, ktorý bude pokračovať ďalej vo svojom vývoji, či sa ale stane zabijákom DOGE je otázne. V každom prípade, je potrebné dobre si tento projekt naštudovať ešte pred tým, ako do neho niečo investujete, hlavne kôli jeho volatilite.

Grafzdroj: academy.binance.com, pixabay.com, wiki, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár