Čo je CBDC?

od Martin Tkáč

Digitálne meny centrálnych bánk (Central Bank Digital Currencies) alebo CBDC sú stále novinkou. O čo vlastne ide a ako to celé funguje? Pozrieme sa na to spoločne v tomto článku.


Obsah

Čo je CBDC?

O digitálnych menách sa hovorí stále viac a svoju pozornosť na tento svet upriamili aj centrálne banky. CBDC je koncept digitálnej meny, ktorá je garantovaný priamo samotnou centrálnou bankou. Do istej miery je podobná práve kryptomenám.

Jednoducho povedané, CBDC sú eurá, doláre, libry ale v digitálnej podobe. Aj keď dnes už tento formát poznáme, stále je doplnený hotovosťou. CBDC predstavujú pre štáty a centrálne banky celkovú digitalizáciu.

O CBDC alebo digitálnej forme peňazí sa hovorilo už dávnejšie, ešte v dobe keď neexistoval ani bitcoin, jednoducho potenciál tejto formy sa nedá zaprieť.

Ako to funguje?

Posilňujúcim vplyvom digitálnych mien sa zdá, že CBDC budú mať v budúcnosti svoje miesto. Prvá krajina, ktorá sa do CBDC plošne pustila sú Bahamy. Dnes na tejto forme pracuje už aj Francúzsko, Izrael, Peru a mnoho ďalších krajín…

Dôležitá je predovšetkým nízkonákladovosť a praktická využiteľnosť pre bežného používateľa. Bežný spotrebiteľ bude platiť digitálnou menou prostredníctvom aplikácie, na ktorú by príslušný obnos pošle práve centrálna banka.

Pred uvedením do praxe je však nutné nevyhnutne vyriešiť aj otázky, aký bude prístup k tejto mene a ako bude chránená.

Potrebné je jednoznačne vymedziť aj zreteľný právny a inštitucionálny rámec pre fungovanie digitálnej meny. A práve to by mala byť najvýraznejšia devíza voči kryptomenám, ktoré v tomto smere nie sú zakotvené nijako.

Platobný systém postavený na základe CBDC musí byť zároveň dostatočne robustný a stabilný, aby ho nesprevádzali žiadne výpadky. Vzdor robustnosti je však podmienkou pre úspešný chod aj značná flexibilita.

Záver

CBDC dávajú do budúcna určite zmysel, je tu však mnoho pohľadov na možnosť jeho využitia. CBDC dnes jednotlivé štáty testujú hlavne s cieľom aby ho využívala celá populácia daného štátu. Sú tu ešte však možnosti, obmedziť CBDC len na transakcie medzi bankami alebo jednotlivými krajinami.

Uvidíme, možno sa CBDC dočkáme aj u nás.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár