Initial Coin Offering ICO – ako si vytvoriť vlastnú kryptomenu?

od Martin Tkáč

V posledných rokoch bolo na trh uvedených veľa nových mincí prostredníctvom ICO (Initial Coin Offering). Spôsob, ako spustiť ICO na prvý pohľad nie je ľahké pochopiť, ale tento návod vám pomôže.

NEWSLETTER okrypte.sk
Pre tých, ktorí majú nápad na mincu, ktorá by mohla zmeniť priemysel s blockchainom, vám táto príručka poskytne informácie, ktoré potrebujete na spustenie vlastnej počiatočnej ponuky mincí a vytvorenie vašej kryptomeny.

Obsah

Čo znamená ICO v kryptomenách?

V kryptomenách je ICO prvou verejnou ponukou aktív a v tomto prípade aktív kryptomien. ICO kryptomien často začínajú predajom za nízku cenu, takže sú skvelou príležitosťou pre začínajúcich nadšencov kryptomien, ako sa do toho pustiť s malou počiatočnou investíciou a vybudovať si portfólio.

Napriek tomu je účasť na ICO rovnako riskantná ako výhodná. Ak je o token malý záujem, existuje šanca, že investori stratia viac, ako investovali. Na druhej strane sú ICO vzrušujúce a je dôležité zvážiť, či dané riziko stojí za následnú odmenu.

Definujte si myšlienku

Aj keď môže byť celkom zrejmé, že na založenie ICO potrebujete nápad – toto je príležitosť podeliť sa o svoje nápady s ostatnými. Môžete tiež zistiť podrobnosti o tom, ako vaša minca funguje a jej celkový účel. Niektoré mince alebo tokeny sa napríklad zameriavajú na špecializované odvetvia a vytvárajú blockchainové riešenia v rámci prípravy na Web 3.0, zatiaľ čo iné sa jednoducho snažia byť aktívom, do ktorého môžu iní investovať a obchodovať s nimi.

Opýtajte sa sami seba, či riešenie skutočne vyžaduje blockchain. Vypracujte jemné detaily prípadov použitia.

Zostavte tím na realizáciu projektu

Kompletizácia tímu vám umožňuje konzultovať s ľuďmi, ktorí sú pravdepodobne odborníkmi v mnohých oblastiach. To zahŕňa právne a regulačné otázky, ako aj to, ako môže minca fungovať na dosiahnutie svojich cieľov. Tento tím môže poskytnúť množstvo informácií ešte pred uvoľnením tokenov na trh, čím sa odstránia prípadné nedostatky v projekte.

Pripravte si technický projekt

Začiatkom mnohých kryptomien je technický projekt (whitepaper), v ktorom sa spomína okrem iného tokenomika, účel a obchodný model tokenu. Teoreticky tento dokument poskytuje všetky relevantné informácie, ktoré investori potrebujú na rozhodnutie o projekte.

Whitepaper by mal špecifikovať, aký problém sa rieši daným tokenom, ak nejaký existuje, a ako. V ideálnom prípade by ste ju mali umiestniť na svoju webovú stránku, aby ste ju prezentovali potenciálnym podporovateľom. Okrem toho by ste v tomto dokumente mali zahrnúť plán produktu s podrobnými plánmi budúceho vývoja mince.

Smart kontrakty

Jednou z posledných fáz vykonávania ICO je vytvorenie inteligentnej zmluvy. Najpopulárnejší z nich je tokenový kontrakt ERC-20, ale existujú aj iné možnosti. Okrem toho, ak neviete, ako vytvoriť inteligentnú zmluvu, OpenZeppelin poskytuje nástroj (a šablónu) na jej vytvorenie, ktorý vyžaduje z vašej strany minimálne informácie. P

odobné generátory zmlúv s inteligentnými tokenmi sú dostupné pre Binance Smart Chain a ďalšie. Keď je všetko pripravené, dôkladne to skontrolujte a spustite.

ICO

Výber predajného modelu pre vašu mincu

Ďalším krokom je výber predajného modelu, ktorých je hneď niekoľko. Ktorý z nich si vyberiete, môže závisieť od mnohých faktorov vrátane toho, kde sídlite (keďže rôzne krajiny majú rôzne zákony týkajúce sa ICO).

Existuje osem rôznych modelov predaja tokenov, ktoré možno použiť v ICO.

Predaj s pevnou sadzbou (Uncapped)

Tento model znamená, že token sa začne predávať za pevnú cenu, čo umožní počiatočným investorom kúpiť si svoj počiatočný počet tokenov bez trhových výkyvov, ktoré sa bežne spájajú s trhom s kryptomenami. Token však zostane za dohodnutú cenu len po určitú dobu, po ktorej si ho kupujúci kúpia za trhový kurz (po zalistovaní na burze kryptomien).

Soft cap

V modeli predaja soft cap tvorca tokenu špecifikuje minimálnu sumu získavania finančných prostriedkov v ICO, aby sa to považovalo za efektívne, a podľa toho nastaví cenu. Ako taký vyžaduje predaj určitého počtu tokenov za stanovenú sumu, po ktorom bude ICO pokračovať až do stanoveného dátumu a času ukončenia. To zvyšuje pravdepodobnosť, že zbierka bude úspešná. V prípade finančnej zbierky nižšej ako soft cap sa platby vracajú investorom a token alebo coin sa jednoducho nevytvorí.

Hard cap

Na rozdiel od soft cap, hard cap znamená, že tvorca tokenu nastaví maximálne množstvo potrebného kapitálu. ICO končí na tejto úrovni alebo na konci obdobia ICO, podľa toho, čo nastane skôr. To môže znamenať, že potenciálni investori premeškajú príležitosť investovať do ICO, čo dáva nerozhodnutým príležitosť zvážiť investíciu neskôr.

Ľudia, ktorí si chcú kúpiť token alebo coin, sú po dosiahnutí hard capu zbierky „nútení“ kúpiť kryptomenu na burze, čo môže viesť k výraznému zvýšeniu ceny aktíva. Obozretné nastavenie hard-cap môže byť preto kľúčové pre následnú dynamiku cien.

Hidden cap

Pri použití hidden cap sa investori nedozvedia výšku prideleného inkasného kapitálu až do ICO. Podobne nebudú poznať žiadne ďalšie ciele, kým nenadobudne účinnosť počiatočná ponuka mincí. To môže byť užitočné, ak je ICO predmetom mnohých špekulácií, pretože bude udržiavať kľúčové detaily v tajnosti, kým o nich verejnosť nebude potrebovať vedieť.

Holandská aukcia

Holandská aukcia je metóda, kde v prípade kryptomien hodnota jednej mince začína najvyššou vyvolávacou cenou. Cena potom klesne na úroveň, kedy prijaté ponuky pokryjú všetky ponúkané tokeny.

Relatívne komplikované, nie je to najlepšia metóda pre jednotlivca na spustenie ICO, najmä ak je to prvýkrát. Prevádzka opaku toho, ako bežne funguje aukcia, nemusí byť najlepšia, ak výrobca tokenov chce jednoduchý proces.

Zmätení sa môžu cítiť aj používatelia – zákazníci.

Reverzná holandská aukcia

Hoci by ste mohli očakávať, že holandská reverzná aukcia bude logicky opakom vyššie uvedeného, ​​nie je to celkom pravda. Dobrou správou je, že je to jednoduchšie. Existuje obmedzený počet tokenov a množstvo tokenov predaných každý deň je rovnomerne rozdelené medzi trvanie ICO. Ak by teda ICO trvalo napríklad päť dní, každý deň by sa predalo 20 % z celkového množstva tokenov.

Toto je pomerne jednoduchá metóda, ktorá riadi distribúciu tokenov, ak existuje významný dopyt po ICO. Rozširuje to aj „humbuk“, ktorý sa projektu môže tešiť počas procesu získavania finančných prostriedkov.

Spôsob vyzdvihnutia a vrátenia

Pri tejto metóde existuje pevná cena, ale kupujúci môžu ponúkať vyššiu cenu. Keď prekročí určitú sumu, časť kapitálu sa môže vrátiť investorom. Aby investori získali väčšie sumy, budú musieť prejsť mnohými menšími obchodmi.

To dáva viac ľuďom šancu zúčastniť sa ICO. Nevýhodou je, že to spôsobuje účastníkom vyššie transakčné poplatky, preto je dôležité zvoliť si sieť rozumne (drahšie poplatky na Ethereum blockchaine ako napríklad Binance Smart Chain).

Dynamický strop

Dynamický strop bráni investorom so značným množstvom peňazí v nákupe viacerých mincí v jednej transakcii. Namiesto toho ich núti neustále nakupovať v menších množstvách, čím sa ich nákupy rozkladajú na celú dobu trvania ICO. To bráni väčším investorom prevziať kontrolu nad veľkým počtom aktív (takzvaná ochrana veľrýb) a dáva príležitosť menším investorom.

Každý z týchto predajných modelov môže fungovať pre ICO, ale jeden z nich bude s najväčšou pravdepodobnosťou fungovať lepšie ako ostatné. Toto je dôležitý bod, ktorý treba zvážiť pred zverejnením tokenu.

Väčšina ICO je stále držaná na blockchaine Ethereum, no Binance Smart Chain si vďaka nízkym poplatkom získava čoraz viac priaznivcov. Ak však vyššie uvedené nevyhovuje účelu vášho tokenu, sú k dispozícii aj iné možnosti.

ICO

Inzerujte svoje ICO a mince

Pred spustením ICO musí byť o projekt značný záujem, aby si investori kúpili nový coin. Ak tomu tak nie je, nemá zmysel učiť sa prevádzkovať ICO, ak ním nie ste nadšení. Aby ste to dosiahli, musíte propagovať počiatočnú ponuku mincí a mincu, aby ste ľuďom povedali, čo z nej môžu získať a aké sú jej ciele.

Dá sa to dosiahnuť nastavením sociálnych médií a používaním relevantných publikácií alebo spravodajských stránok na šírenie informácií.

Pridajte svoju mincu do ICO kalendárov a uverejňujte v skupinách, ktoré sa venujú kryptomenám  na viacerých platformách. To všetko sú skvelé spôsoby, ako vytvoriť diskusiu o vašom pripravovanom ICO.

Nakoniec spustite svoje vlastné ICO

Nakoniec, ak chcete začať ICO, požiadajte o uvedenie svojho ICO na burzách, ako sú FTX, Binance, Kraken alebo KuCoin. Za zváženie stoja menej obľúbené, no osvedčené burzy ako Gate.io, ProBit či Hotbit. Ak chcete zvýšiť svoje šance, že budete kótovaní na týchto burzách, mali by ste im poskytnúť nasledujúce podrobnosti (aspoň):

  • Názov mince
  • Aktíva tickerov
  • Krátky popis projektu a tokenu
  • Akékoľvek značky, ktoré si výmeny môžu vyžadovať, vrátane log
  • Plánovaný dátum uvedenia na trh
  • Zdrojový kód kontraktu

Vďaka tomu už máte prehľad, ako založiť ICO!

Po schválení burzami môžete začať ICO k určitému dátumu. Aj keď nie všetky mince sú úspešné, so správnou podporou je veľmi možné, že budú.

Uistite sa, že dodržiavate všetky štandardy dodržiavania predpisov, poskytnite potenciálnym investorom informácie, ktoré potrebujú, a vykonajte všeobecný prieskum.

So spustením ICO sa dá robiť veľa vecí, ale s informáciami, ktoré teraz máte, môžete začať s procesom. Samozrejme, tento sprievodca je kvapkou v mori tém, ktoré musíte preskúmať, ak chcete spustiť svoj vlastný kryptomenový projekt.

Často kladené otázky

Koľko stojí spustenie ICO?

Podľa Appinventiv stoja kroky a komponenty spustenia ICO v priemere 41 000 dolárov. Ďalší odhad z iného zdroja naznačuje, že by to mohlo stáť až 1 000 000 dolárov, ak spočítate všetky položky. Náklady na poradenstvo, vytvorenie presvedčivého technického dokumentu, vývoj modus operandi na blockchaine a webovej stránke ICO dosahujú takú sumu, že celý projekt môže byť ľahko stratový.

Ako úspešne viesť ICO?

Aj keď neexistuje žiadny tajný recept na začatie úspešného ICO, je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Kombinácia dobrého nápadu, širokej publicity a zmysluplnej podpory by mala tvoriť dobrý mix. To zaistí, že existuje veľká šanca na úspešné spustenie ICO.

Je ICO nezákonné?

Hoci ICO nie sú celosvetovo nezákonné, existuje najmenej desať krajín, kde sú. Najviditeľnejšou z nich je Čína, ktorá v septembri 2017 prvýkrát zakázala všetky počiatočné ponuky mincí a od septembra 2021 úplne zakázala operácie s kryptomenami v krajine. Alžírsko, Bangladéš a Bolívia tiež zakázali kryptomeny ako celok.

Krajiny, kde sú ICO nezákonné, sú Vietnam, Kirgizsko, Macedónsko, Maroko a Pakistan.

Môžete zarobiť peniaze pomocou ICO?

Z pohľadu spustenia ICO je celkom možné, že napriek vysokým nákladom môžu zarobiť ICO pri týchto počiatočných výdavkoch. V závislosti od dopytu sa cena mincí pravdepodobne zvýši a vráti vám zisk. Prakticky vždy je časť mincí / tokenov určená pre potreby tímu, a teda aj tvorcov. Po odpočítaní nákladov ICO zvyčajne končia s čistým ziskom z predaja prvých tokenov.

Pri investícii do tokenu počas ICO to nemusí byť zaručené, no je veľká šanca, že čoin bude výrazne rásť na cene, keď sa po ňom zvýši dopyt, najmä po uvedení finálneho produktu na trh. V dôsledku toho by sa množstvo tokenov, ktoré boli k dispozícii na nákup za centy, mohli v nasledujúcich mesiacoch a rokoch exponenciálne zvýšiť.

Skvelým príkladom je Ethereum. Počas ICO bol 1 ETH ocenený len na 0,31 USD, čo znamená, že ste si mohli kúpiť 100 ETH len za 31 USD. Ide o investíciu, ktorá by dnes mala hodnotu 450 000 dolárov, čo je fenomenálna návratnosť investície.

Oplatí sa investovať do ICO?

ICO majú výhody a nevýhody, v závislosti od vášho pohľadu. Pre jednotlivca alebo organizáciu, ktorá spúšťa ICO, je to veľký počiatočný kapitál, ktorý sa môže rýchlo zaplatiť. Prípadne to môže mať za následok vyhodené peniaze za aktívum, ktoré nikdy nebude úspešné.

Existujú pádne argumenty pre investorov, aby investovali malú sumu (alebo peniaze, ktoré môžete investovať, ak by ste aj o ne prišli) do ICO. Existujú príležitosti na skorý vstup a očakávania významného výnosu, pretože minca získava na popularite.

Rovnako by to mohlo byť aj inak (plytvanie peniazmi pre investora aj pre tvorcu tokenov). S prihliadnutím na tieto faktory je pri odpovedi na otázku „Oplatí sa investovať do ICO?“ odpoveď áno – ale buďte opatrní. Do jedného tokenu by ste nemali investovať príliš veľa, pretože ak bude rásť, nebude to dôležité a ak nie, dôjde k minimálnej strate.

Zlaté pravidlo kryptomien znie: investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť.

zdroj: appinventiv.com, binance academy, beincrypto.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár