Squid Coin: Koniec podvodu alebo začiatok novej komunity?

od Martin Tkáč

Nekontrolovateľná kryptomena Squid, ktorej cieľom je zarobiť, dosiahla vrchol a zároveň narazila na dno. 1. novembra klesla z 2 861,80 USD na 0,0007926 USD len za 5 minút.

Vývojári Squid zrejme utiekli s odhadovanými 3,38 miliónmi dolárov, takže 40 000 investorov nemá nič v rukách. Binance teraz v tejto veci začala vyšetrovanie, pričom väčšina to označila za zjavný podvod.

Obrovský úspech založený na rekordnej sérii Netflixu: Squid Game

Nebolo žiadnym prekvapením, keď Squid prišiel 9. októbra, že čoskoro vzrastie nad svoju počiatočnú hodnotu 0,01 $. Príbeh bol inšpirovaný Squid Game, depresívnou drámou Netflixu, ktorá rozpráva príbeh 456 hráčov. Hrajú násilné hry na život a na smrť, aby vyhrali najvyššiu cenu 45,6 miliardy wonov.

Squid Game, ktorá sa umiestnila na prvom mieste v desiatkach krajín vrátane USA, Veľkej Británie a Južnej Kórey, sa stala najúspešnejšou sériou Netflix všetkých čias. Sledovalo ho 142 miliónov domácností, čím sa počet predplatiteľov Netflixu zvýšil o 4,4 milióna.

Využitím popularity show, len za 72 hodín od spustenia, hodnota Squid vzrástla na 4,42 $, čo predstavuje nárast o 44 100%. Token sa objavil na trhu ako súčasť hry play-to-earn na BSC. Malo to pripomínať televízny program, ktorý ho inšpiroval. Hráči museli zaplatiť vstupný poplatok so žetónom a vyhrali Squid, ak vyhrali hry, ktoré hrali.

Po havárii prišla kritika zo všetkých kútov internetu. Mnohí členovia komunity boli veľmi rozrušení zo straty peňazí a takmer všetky informačné bulletiny tvrdili, že ide o podvod. Zdalo sa, že je to definitívny koniec tokenu.

Zázračný návrat pozdvihne novú komunitu z popola o 400 %

Niet sa čomu čudovať, hodnota Squidu je späť na 0,3915 dolára, čo je o viac ako 400 % viac odkedy klesla, a mnohí očakávajú, že bude ďalej rásť. Investori stále dúfajú vo vzkriesenie, zatiaľ čo prekvapivo začínajú prúdiť noví investori. Dokonca existuje skupina neoblomných investorov, ktorí veria v návrat Squidu a nakupujú ho vo veľkom.

Squid nie je dokončený!“ povedala v rozhovore skupina veľkých nákupcov Squid. Na otázku, prečo po všetkých týchto dramatických zmenách stále veria v Squid. Všetci povedali, že to bol pre Squid len začiatok. Mnohí z nich tiež verili, že návrat ku komunitnej autonómii je to, čím sa Squid v budúcnosti odlíši.

„Rug pull zmenil komunitu Squid na de facto decentralizovanú autonómnu organizáciu (DAO), čo znamená návrat moci používateľovi a menšiu šancu na opakovanie,“ povedal jeden z členov komunity, ktorý obchodoval s Squid aj po jej krachu.

Ďalší obchodník povedal:

Viac správ priťahuje ešte väčšiu pozornosť a tým aj nové zvýšenie hodnoty. Token preto 3. novembra opäť začal rásť. Jeho DAO status stavia Squid do veľmi jedinečnej pozície, je to prakticky experiment v tomto odvetví. Nenechám si to ujsť.

Nepretržitá podpora Squid a výpisy na desiatkach búrz

Squid je kótovaný na mnohých burzách, vrátane LBank, jednej z najlepších búrz na svete, ktorá má najväčšiu zbierku altcoinov medzi globálnymi CEX. Zaradenie Squid na LBank vyvolalo v komunite veľa kontroverzií. Niektorí boli zo zoznamu veľmi rozrušení, iní zas očakávali ďalší skok v jeho hodnote.

V rozhovore zástupca LBank uviedol: „Podvody akéhokoľvek druhu sú v LBank zakázané a nemali by sa tolerovať. To je v rozpore s našimi základnými hodnotami. Veríme však v slobodu používateľov obchodovať. Je nevyhnutné, aby autonómne komunity hľadali konsenzus hodnôt v rámci svojej skupiny. Hodnota projektu v konečnom dôsledku určí trh. Čo sa týka podvodníkov, veríme, že zákon by im mal dať to, čo si zaslúžia.“

Okrem LBank bol Squid kótovaný aj na CoinW, AOFEX, PancakeSwap, BKEX, Hoo a Dinosaur Eggs. Zdá sa, že ich vytrvalá podpora Squid odráža aj jeho potenciál.

Squid Coin: Koniec podvodu alebo začiatok novej komunity?

Budúcnosť Squid vrhá svetlo na cestu DAO

To, či je Squid podvod alebo nie, už nie je ústredným bodom. Skutočne dôležité je, čo sa môžete naučiť z jazdy na horskej dráhe Squid. Či už ide o Dogecoin, SHIB alebo Squid, čo je skutočne prekvapujúce, je ich schopnosť upútať pozornosť a kapitál okamžite. Hoci Squid nedostal zelenú vlajku od Netflixu na používanie svojej IP, mal príležitosť dať ľuďom príležitosť na ich život.

Vytvorenie publicity je však len prvým krokom. Mnoho spoločností zanedbalo dôležitosť komunity a zdieľaných hodnôt, skutočné jadro popkultúry, v skutočnosti nahradilo hru šialenstvom.

Nikto nevie, čo sa stane s Squid v budúcnosti. Jeho skutočnú hodnotu nám ukáže až čas. Viac zaujímavé je, či tento experiment uspeje a čo to znamená pre vysoko autonómne komunity. Squid si už získal široké uznanie investorov, pričom mnohí naznačujú, že DAO môže byť cieľovou cestou pre budúce projekty.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár