Čo sú Utility tokeny?

od Martin Tkáč

Utility tokeny sú bežným typom aktív na trhu s kryptomenami. V tomto článku si povieme, čo presne sú, pozrieme sa na ich vlastnosti a zistíme, na čo sa dajú použiť.

Obsah

Čo sú utility tokeny?

Pred vysvetlením, čo sú to úžitkové tokeny, by ste mali ako prvé myslieť na to, čo to vlastne tokeny sú? Najjednoduchším spôsobom ich môžeme charakterizovať ako prostriedok výmeny, ktorý dáva hodnotu transakcie. To, či je daný token použiteľný, však závisí od jeho účelu.

Slovník Merriam Webster definuje úžitkové tokeny ako prostriedky výmeny kryptomeny vydané na účely vývoja kryptomeny, ktorú je možné neskôr použiť na nákup tovaru a služieb ponúkaných emitentom. Zjednodušene povedané, úžitkové tokeny sú nástrojom podporujúcim financovanie startupov. Tento pojem je neoddeliteľne spojený s ICO.

Teoreticky sa úžitkové tokeny kupujú na ďalšie použitie, ako je určené. Prax napriek tomu najčastejšie ukazuje, že investori očakávajú vysokú návratnosť investícií do tohto aktíva.

Rôzne utility tokeny

Prevažnú väčšinu projektov, ktoré možno nájsť v registri Coinmarketcap, tvoria úžitkové tokeny. Príkladom takýchto tokenov sú najčastejšie všetky tokeny vytvorené na základe ethereového blockchainu. Veľmi veľké množstvo projektov vydáva svoje tokeny na základe štandardu ERC-20 a potom počas vývoja svojich vlastných platforiem prechádza na natívne blockchainové riešenia. BAT je dobrým príkladom projektov využívajúcich obslužné tokeny. Token základnej pozornosti je jadrom systému podpory tvorcov komunity a je tiež nevyhnutným mechanizmom pre prehliadač Brave.

Špeciálnym variantom úžitkových tokenov môžu byť tokeny vydané burzami. Aj keď výmenné tokeny majú svoju vlastnú kvalifikáciu, sú to tie najbežnejšie, ktoré ponúkajú určité služby v rámci obchodných platforiem. Príklady takýchto tokenov sú Binance Coin a GeCoin (burzy Geco.one). Tieto tokeny sa používajú ako súčasť komerčných funkcií – zníženie provízie atď.

Výkonové vlastnosti

Poďme si zhrnúť, aké funkcie majú obslužné tokeny. To ich do veľkej miery odlíši od kryptomien striktne platiacich napríklad bitcoin.

Úžitkové žetóny primárne dávajú držiteľovi právo používať produkt alebo službu konkrétnej platformy. Token je tiež prostriedkom výmeny hodnoty za ponúkané služby je teda decentralizovaným uchovávateľom hodnoty. Je to nástroj potešenia za jednotlivé úžitkové činnosti vykonávané v systéme (kontrola kvality, zlepšovacie návrhy, účasť na veľvyslaneckých programoch). V prvom rade sú tokeny úžitkového typu mena, ktorá funguje v danom systéme.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár