Stane sa Etiópia centrom ťažby kryptomien? Čínski ťažiari BTC to už vedia!

Etiópia láka ťažiarov bitcoinov z Číny. To všetko vďaka lacnej elektrine a predpisom priaznivým pre ťažbu digitálnych aktív v oblasti kryptomien. Zaujímavé je, že Etiópia oficiálne zakázala používanie kryptomien, ale povoľuje ich ťažbu. Ťažiari z Číny vycítili príležitosť a hrnú sa do Etiópie a ďalších afrických krajín. Stane sa Etiópia alebo Kongo čoskoro centrom ťažiarov bitcoinov?

od Martin Tkáč

Etiópia láka ťažiarov bitcoinov – dôvodom je lacná a ekologická elektrina

Čínske spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou BTC sa čoraz viac obzerajú smerom k Afrike. V poslednom čase sa mimoriadnemu záujmu teší Etiópia, ako odhalila jedna z najnovších správ agentúry Bloomberg. Stojí za zmienku, že Etiópia (podobne ako Čína) oficiálne zakázala používanie kryptomien, ale krajina v roku 2022 zlegalizovala ťažbu bitcoinov.

Čínski ťažiari od roku 2021 hľadajú bezpečné útočisko, kde bude ťažba bitcoinov nielen legálna, ale predovšetkým čo najziskovejšia. Etiópia sa zdá byť pre čínske spoločnosti ťažiace BTC skutočnou zasľúbenou krajinou. To všetko nielen vďaka legálnosti ťažby bitcoinov, ale aj nízkym cenám elektrickej energie. Etiópia je krajina, kde až 92 % elektrickej energie pochádza z vodných elektrární. Abstraktným protikladom k tomu je, že napriek takýmto nízkym cenám energie žije takmer polovica obyvateľov Etiópie bez prístupu k elektrine.

Afrika centrom pre ťažiarov bitcoinov?

Podľa správy agentúry Bloomberg je až 19 z 21 spoločností, ktoré si nárokujú ťažbu BTC v Etiópii, čínskych. Okrem lacnej elektriny je pre Etiópiu z hľadiska pôsobenia spoločností ťažiacich BTC jednoznačným plusom podnebie. V rozpore so zdaním má Etiópia oveľa miernejšie podnebie ako napríklad Texas, ktorý je považovaný za centrum ťažby BTC v USA. Vysoké teploty v Texase znamenajú, že chladenie pri ťažbe BTC zvyšuje celkové náklady na ťažbu.

Ďalším zaujímavým zistením správy je, že niektoré z uvádzaných čínskych spoločností, sa prezentujú, ako agrokultúrne továrne alebo projekty. Cieľom takýchto aktivít je získať rýchlejšie povolenie na využívanie elektrickej energie, bez oficiálneho povolenia na ťažbu BTC. Podobné situácie sa už vyskytli v krajinách ako Irán alebo Kazachstan. Keď však vlády zistili, že inštitúcia je v skutočnosti ťaťobným centrom na kryptomeny, nielenže spoločnosť zatvorili, ale aj zrekvirovali cenné zariadenia.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár