Sergey Shvetsov člen predstavenstva Ruskej banky vyzval investorov, aby sa nezapájali do bitcoinu. Podľa jeho názoru je investovanie peňazí do tohto majetku vysoko rizikové a môže viesť k úplnej strate.
Bitcoin je „technologická finančná pyramída“
Prvý zástupca guvernéra Centrálnej banky Ruska Sergej Švecov vydal varovanie pr investorov, aby si dávali pozor na alternatívne finančné nástroje, ako je bitcoin. Podľa jeho názoru je investícia do nich taká riziková, že sa dá porovnať so vstupom do mínového poľa:
Keď si kúpite bitcoin, človek vôjde do mínového poľa a nemá sa na koho spoľahnúť, iba na seba, a nikto ho nemôže ochrániť. Nie je potrebné chodiť tam, kde nie ste chránení Ruskou federáciou, kde by sa len zobrali vaše peniaze a vy s tým nič neurobíte.
Shvetsov, ktorý je bývalým futbalistom, pokračoval v hanobení bitcoinu a označil ho za príklad „technologickej finančnej pyramídy“. Varoval, že Ruská federácia nemá silu zabrániť takýmto podvodom, ak ľudia prídu o svoje financie:
Iniciujeme zatváranie webových stránok, banky pozastavujú platby. Existujú však aj ďalšie kanály, ktoré sa veľmi rýchlo objavujú tam, kde nie je možné osobe pomôcť. Ak má napríklad bitcoinový účet a pyramída zbiera bitcoiny. Neexistuje spôsob, ako zablokovať prevod z jeho účtu na účet v bitcoinovej pyramíde.
Hlavný bankár aj tak odhalil, že Ruská banka je ochotná zaviesť testovacie programy pre niektoré digitálne aktíva. Vydávajú ich však ruské spoločnosti a fungujú podľa miestnych predpisov. Shvetsov uviedol, že testovanie a certifikácia sú účinné pri informovaní občanov o rizikách spojených s investovaním do tejto triedy aktív.
Ruská banka nie je kryptomenami nadšená
Zdá sa, že najvyššie vedenie Centrálnej banky Ruska je voči kryptomenám dosť nepriateľské. Shvetsovov názor nie je prvým takýmto príkladom.
Elvira Nabiullina šéfka Centrálnej banky Ruska pred časom vyhlásila, že digitálne aktíva sú veľmi volatilné a varovala investorov, aby si dávali pozor na „desivé“ straty. Dokonca išla ešte o krok ďalej a uviedla, že investovanie do virtuálnych mien je nebezpečnejšie ako ktorákoľvek iná možnosť:
Špekulatívne kryptomeny sú určite najnebezpečnejšou stratégiou zo všetkých. Centrálna banka nikdy neposkytuje rady, kam investovať, ale v tomto konkrétnom prípade tu rozhodne neinvestujte.
zdroj: decrypt.com, pixabay.com