Vedci naznačujú, že takmer všetky tokeny a kryptomeny, ktoré sa objavili na Uniswape, sú podvody

Nová štúdia zistila, že takmer všetky kryptomenové projekty, ktoré sa objavili na Uniswape v rokoch 2018-2021, súviseli s podvodmi.

od Simona

Newsletter news

Je Uniswap liaheň podvodov?

Štúdiu vykonali vedci z Pompeu Fabra University a University of Barcelona.

Uniswap je kryptomenová burza založená v roku 2018, ktorá využíva decentralizovaný sieťový protokol. Ten umožňuje automatické transakcie medzi tokenmi založenými na blockchaine Ethereum. Všetko je možné aj vďaka využívaniu smart kontraktov.

Uniswap ponúka približne 40 000 tokenov kompatibilných s Ethereom (ER20), ktoré sú hosťované na platforme, aby používateľom poskytli možnosti obchodovať s rôznymi kryptomenovými aktívami. V priebehu rokov sa Uniswap stal jedným z najdôležitejších protokolov DeFi v tomto odvetví, ktorý od svojho vzniku spracoval viac ako 1 bilión dolárov. Môžeme teda hovoriť o značnom úspechu projektu.

Hoci je burza najväčšou DEX (t. j. decentralizovanou výmennou platformou) na trhu s kryptomenami, nedávne objavy výskumníkov ukazujú, že 98 % všetkých aktív, ktoré ponúkala v rokoch 2018 až 2021, súviselo s podvodmi.

Analýza ukázala, že jednoduchosť a nedostatok regulácie Uniswapu urobili z DEX dobré miesto pre kyberzločincov, ktorí používajú modely ICO. Umiestňujú svoje tokeny na tento typ platformy.

Vedci preskúmali 27 588 tokenov, z ktorých 631 bolo klasifikovaných ako nesúvisiacich s podvodom a 26 957 naopak.

Team Waiting GIF by eppendorf

Analytici tvrdia, že použili inteligentné zmluvy „na spoznanie stavu Uniswapu a výmeny tokenov“.

„Každý uzol pripojený k Ethereu JSON-RPC API môže pozorovať tieto udalosti súvisiace s inteligentnými zmluvami. Udalosti je tiež možné indexovať, aby sa mohli  neskôr vyhľadávať v histórii udalostí,“ napísali vedci vo svojej správe.

Odpovede komunity kryptomien

Ako sa dalo očakávať, nedávne vyšetrovanie sa stretlo so zmiešanými reakciami členov kryptomenovej komunity. Používateľka Twitteru spochybnila napríklad základy štúdie, pričom poznamenala, že model použitý na jej realizáciu si vyžaduje zohľadnenie trhovej likvidity jednotlivých tokenov.

„Prepáčte, toto je sakramentsky nesprávna metodika. Doslova vzali do úvahy VŠETKY žetóny. To je ako povedať, že 97 % účtov na Twitteri je falošných, no žiadny z nich nebol za posledný rok aktívny,“ napísala pod výskumný príspevok.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár