Portugalsko zdaňuje kryptomeny

od Martin Tkáč

Portugalský minister financií Fernando Medina potvrdil plány zaviesť daň z kapitálových výnosov na príjmy z kryptomien. Hoci neuviedol konkrétny dátum, zdôraznil, že v daňovom systéme už nemôžu existovať medzery týkajúce sa transakcií zahŕňajúcich používanie digitálnych aktív.

Koniec daňového raja?

Na kryptomeny sa v súčasnosti v Portugalsku vzťahuje len veľmi málo daňových zákonov. To robí z krajiny akýsi daňový raj. V piatok sa však vláda konečne zaviazala vytvoriť daňové zákony pre digitálne aktíva. Zahŕňajú okrem iného aj zisky z ich predaja.

Minister Medina uviedol, že pri tvorbe predpisov bude analyzovať vhodné riešenia, ktoré už boli vyvinuté v iných jurisdikciách. Plánuje uprednostniť „spravodlivosť“ a „efektívnosť“, pričom zabezpečí, aby zdaňovanie bolo „primerané“, pričom však nebude také vysoké, aby vytlačilo kapitál z regiónu. Medina povedala ostatným poslancom:

Toto je oblasť, kde je oveľa viac vedomostí a oveľa väčší pokrok, takže Portugalsko môže ťažiť zo svojich medzinárodných skúseností.

Zdaňovanie kryptomien je údajne na programe vlády od marca 2021. V tom čase António Mendonça Mendes, štátny tajomník pre daňové záležitosti, požiadal o prešetrenie, ako už iné krajiny zdaňujú tento druh aktív. Z dôvodu rozpustenia parlamentu sa však táto dokumentácia presunula do nového funkčného obdobia, ktoré teraz opäť začalo fungovať.

Pre Mendesa nie je zdanenie kapitálových ziskov pre kryptomenový priemysel dosť dobré. Krátko po vyjadreniach ministra financií uviedol, že vláda sa zameriava aj na to, ako súvisia digitálne aktíva s daňovými systémami DPH a kolkovné (IS).

Štátny tajomník však poznamenal, že najväčším problémom pri vytváraní tohto rámca bola správna definícia kryptomien. Napríklad Súdny dvor Európskej únie a Európska centrálna banka v súčasnosti fungujú pod dvoma rôznymi klasifikáciami.

Danenie kryptomien v Portugalsku

Kryptomeny v Portugalsku

Odvetvie kryptomien v Portugalsku zatiaľ zaznamenáva stabilný rast a prijímanie. Minulý mesiac centrálna banka vydala prvý súhlas finančnej inštitúcie, aby začala ponúkať služby digitálnych aktív.

Navyše začiatkom tohto mesiaca sa prvýkrát v histórii predávali nehnuteľnosti priamo za BTC. Mince neboli prevedené na Fiat menu. Jeden z portugalských ostrovných regiónov, Madeira, sa dokonca rozhodol urobiť základnú kryptomenu de facto zákonným platidlom.

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár