Čo sa stane, ak bude Ethereum (ETH) uznaný ako cenný papier? Odpovedá profesorka práva

Tento týždeň dostala burza kryptomien KuCoin žalobu od generálneho prokurátora štátu New York. Týka sa obchodovania s cennými papiermi bez toho, aby spoločnosť predtým získala licenciu. Situácia je jedinečná v tom, že ide o prvý prípad uznania etherea (ETH) ako cenného papiera pred súdnym orgánom. Aký vplyv bude mať rozhodnutie súdu na trh s kryptomenami, ak burza KuCoin prehrá?

od Martin Tkáč

Newsletter news

Čo ak bude ETH uznaný ako cenný papier?

V Spojených štátoch v súčasnosti prebieha spor o to, kto by mal regulovať trh s kryptomenami. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) tvrdí, že všetky digitálne aktíva okrem bitcoinu (BTC) sú cenným papierom. Predseda Komisie pre obchodovanie s termínovanými obchodmi (CFTC) má na druhej strane iný názor. Rostin Behnam tvrdí, že digitálne mince, ako je napríklad práve ethereum, sú komodity.

Teraz sa k tejto otázke vyjadrila profesorka práva z Penn State University Dickinson Tonya Evansová. Poukázala na veľmi dôležitú vec. Ak výsledok súdneho procesu proti burze KuCoin ovplyvní uznanie ETH za cenný papier, potom regulačné orgány, ako napríklad SEC na čele s Garym Genslerom, môžu presvedčiť federálne orgány, aby proti tejto kryptomene zakročili.

Pripomeňme, že vo štvrtok generálna prokurátorka štátu New York Letitia Jamesová podala na súd formálnu obžalobu proti burze KuCoin. V žalobe sa uvádza jasné porušenie zákonov o obchodovaní s cennými papiermi ponúkaním tokenov. Medzi uvedenými digitálnymi aktívami boli stablecoin UST a token LUNA od spoločnosti Terraform Labs, ale objavilo sa aj ethereum (ETH).

Tonya Evansová bola v piatok hosťom relácie First Mover na CoinDesk TV. Počas rozhovoru nadhodila, že ak by bolo ethereum (ETH) oficiálne definované ako cenný papier, mohlo by to mať katastrofálne následky pre ekosystém kryptomien. To, či k uznaniu ETH ako cenného papiera dôjde, závisí najmä od postoja federálnych orgánov. Právnička tiež uviedla, že však nevidí dôvod, prečo by táto kryptomena mala byť uznaná ako cenný papier.

„Stále analyzujem podanie generálneho prokurátora Jamesa, aby som skutočne pochopila, ako je cenný papier definovaný v štátnom práve. Veľmi to pripomína Howeyho test z prípadu amerického Najvyššieho súdu, samozrejme, ale často na úrovni štátu,“ uviedla Evans.

Kryptomeny

Kryptomeny nemôžu opustiť USA

Dodala, že pokiaľ ide o rôzne právne predpisy, všetky „federálne usmernenia, pravidlá, nariadenia a zákony, ktoré môžu mať prednosť pred štátnymi zákonmi“. Vyzvala tiež, aby USA boli veľmi opatrné pri postupe proti sektoru kryptomien. Určite nie je rozumné vytláčať toto odvetvie mimo USA, pretože by potom stratilo úplný dohľad zo strany regulačných orgánov. To by zase pripravilo investorov na trhu o ochranu.

„Ak tento typ ekosystému vytlačíme do zahraničia, bude pre zákonodarcov a regulačné orgány čoraz ťažšie dosiahnuť, aby sa v USA udržal s jasnými a definovanými pravidlami,“ varuje Evans.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár