Kryptopeňaženka MetaMask

od Martin Tkáč

MetaMask je jednou z najužitočnejších peňaženiek v krypto priestore, ktorá vám umožňuje prístup k obrovskému ekosystému Etherea. V tomto článku sa pozrieme na všeobecné informácie a povieme si niečo o histórii. 

Naša redakcia pripravuje kompletný návod na používanie tejto peňaženky.

Obsah

Na čo slúži MetaMask?

Predtým, ako začneme, je dôležité pochopiť k čomu pomocou MetaMask pristupujeme. Keď technológia blockchain v roku 2009 prvýkrát zrodila bitcoin, jeho blockchain bol úzko zameraný a cieľom bol systém platieb typu peer-to-peer. Ako viete, kryptomena je bez štátnej príslušnosti, bez hraníc, deflačná a otvorená v porovnaní s kontrolovanými, centralizovanými a inflačnými fiat peniazmi.

Postupom času sa vývoj bitcoinov rozdelil na dve špecializácie, bitcoin cash (BCH) pre rýchle, lacné denné transakcie a bitcoin (BTC) podobný digitálnemu zlatu, ktoré má drahšie transakcie. Medzitým prišli tisíce ďalších altcoinov, ktoré sa pokúšali napodobniť úspech tejto kryptomeny. Spomedzi nich malo ethereum (ETH) úplne inú filozofiu vývoja.

Ethereum blockchain mal ako cieľ v čase koncepcie široké použitie namiesto toho, aby len obyčajnou kryptomenou. Tým, že v rámci svojich dátových blokov bežia inteligentné zmluvy, rozšírila svoju flexibilitu ďaleko nad rámec jednoduchého platobného systému. To umožňuje digitálne a automatizované formy právnych alebo finančných zmlúv s decentralizovanými a bezpečnostnými funkciami z technológie blockchain.

V podstate Ethereum vytvorilo Decentralized Finance alebo DeFi. Ide predovšetkým o sériu inteligentných zmlúv, ktoré spoločne tvoria decentralizovanú aplikáciu alebo dApp.

Tieto dApps umožňujú digitalizovať každú bankovú službu, na ktorú si spomeniete, napríklad požičiavanie, bez samotného bankového systému. Nielen to, ale aj trhoviská a hry môžu bežať aj na blockchaine Etherea. Ethereum zároveň používajú aj na zaplatenie rôznych poplatkov.

Okrem toho môžu vymeniť ETH za tokeny dApps.

Čo je MetaMask?

MetaMask je kryptopeňaženka, ktorá podporuje okrem samotného ETH aj tokeny založené na ETH, ERC-20 alebo ERC-721. Je jednou z najznámejších a najpoužívanejších softvérových peňaženiek, ktorá funguje ako rozšírenie do internetového prehliadača.

Po nainštalovaní doplnku napríklad do prehliadača Google Chrome, Edge, Firefox a ďalších sa používateľ môže pripojiť k decentralizovaným aplikáciam, ktoré bežia na blockchainovej sieti Ethereum.
Po pripojení môžu používatelia mincami platiť, obchodovať s nimi, stakovať ich alebo zarábať formou Yield Farming v rôznych decentralizovaných aplikáciách.
Toto rozšírenie zvyčajne funguje ako prístupový bod pre sektor decentralizovaného financovania (DeFi).

História

MetaMask bola vytvorená spoločnosťou ConsenSys v roku 2016.

Pred rokom 2019 bola MetaMask dostupná iba ako rozšírenie prehliadača pre stolné počítače pre prehliadače Google Chrome a Firefox. Vzhľadom na popularitu MetaMask medzi používateľmi kryptomien a na to, že niekoľko rokov chýbala oficiálna mobilná aplikácia, sa prípady škodlivého softvéru vydávajúceho sa za MetaMask stali pre Google problematické pri regulácii svojich platforiem Internetového obchodu Chrome a Google Play.

V jednom prípade služba Google Play neúmyselne odstránila oficiálnu beta aplikáciu MetaMask a o týždeň neskôr, 1. januára 2020, svoje rozhodnutie vrátila. Od roku 2019 MetaMask začal vydávať verzie mobilných aplikácií na uzavreté beta testovanie, po ktorých nasledovalo ich oficiálne verejné vydanie pre iOS a Android v septembri 2020.

V októbri 2020 bola do rozšírenia pre počítače pridaná vstavaná služba agregácie DEX MetaMask Swaps. Produkt je dostupný na mobilných zariadeniach v marci 2021.

Záver

MetaMask je rozšírenie pre niekoľko prehľadávačov a môže používateľom pomôcť získať prístup k decentralizovanému webu. Jedná sa o ľahko použiteľné rozšírenie. MetaMask je jednoduchý na používanie, je veľmi často používaný pre rôzne decentralizované aplikácie, čo znamená, že je integrovaný do mnohých dApps na internete.

Je preto vynikajúcou bránou do sveta decentralizovaných aplikácií, ku ktorým má prístup každý. Nezáleží na tom, či ste doma pri počítači alebo používate aplikáciu v telefóne. Napriek tomu máte prístup ku všetkým funkciám, ktoré poskytuje.

Peňaženku MetaMask, ktorú používateľ používa rozšírením prehliadača v počítači je možné samozrejme zosynchronizovať s mobilnou aplikáciou MetaMask pomocou ostatých nastavení. MetaMask je možné spojiť a používať spolu s HW peňaženkou Ledger.

Viac o tom ako MetaMask používať sa dozviete v našich ďalších článkoch, ktoré pripravujeme.

zdroj: metamask.io, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár